Regionalna kuchnia według Ewy Wachowicz

W najsmaczniejszym programie kulinarnym „Ewa gotuje”, prowadząca pokazała, jak wykonać tradycyjne przepisy kuchni beskidzkiej. Koniecznie zapiszcie receptury, gwarantujemy, że będziecie po nie często sięgać.

Fot. materiały prasowe/Polsat

Ewa Wachowicz wybrała się na wycieczkę do Beskidu Śląskiego, gdzie spotkała Adama Borowicza. Ten przesympatyczny kucharz, znany jako juror w Family Food Fight, od kilku lat mieszka w Ustroniu, dlatego doskonale wie, z czego słynie kuchnia beskidzka.

Ze względu na niezbyt żyzną glebę w rejonach Beskidu, tamtejsze potrawy są nieskomplikowane i bazują na prostych składnikach. Kuchnia regionalna słynie z serwów i potraw przygotowywanych na mleku lub kefirze.

Chuda Jewa według Ewy Wachowicz

 Chuda Jewa według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Chuda Jewa według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ewa zainspirowana spotkaniem, na pierwsze danie postanowiła przygotować serulę, w Beskidzie znaną pod nazwą „Chuda Jewa”. Tradycyjnie robi się ją na bazie wody, ale gospodyni sięgnęła po serwatkę. Do garnka trafiła również maślanka, śmietana i bryndza, a także kminek wraz z czosnkiem i solą utarty w moździerzu. Zupę podała ze skwarkami i kromką domowego chleba.

Poleśniki według Ewy Wachowicz

 Poleśniki według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Poleśniki według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Na drugie danie prowadząca zaproponowała poleśniki. Sama uwielbia placki ziemniaczane, ale nie przepada za nadmiarem tłuszczu, jakim nasiąkają po smażeniu. Dlatego masę ziemniaczaną ułożyła na liściach kapusty i upiekła w „trąbie” (śląska trąba to krakowski szabaśnik – czyli piekarnik). Placki można serwować wraz z liśćmi lub solo, jedyne czego nie może zabraknąć, to dodatku kwaśnej śmietany.

Buchta z rodzynkami według Ewy Wachowicz

 Buchta z rodzynkami według Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Buchta z rodzynkami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Po uczcie z zupy i placków przyszedł czas na deser. Gospodyni upiekła tradycyjną drożdżową buchtę. Jedyną zmianą, jaką dokonała w przepisie to sposób podania. Zamiast całe ciasto przełożyć do formy, przygotowała z niego małe bułeczki, dzięki którym po upieczeniu, ciasto można podzielić bez użycia noża.

Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu "Ewa Gotuje"?
Są dostępne na PolsatGo »

Zobacz także:

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Najprostszy przepis na biszkopt

Biszkopt przygotowany z idealnego ciasta na biszkopt. Przepis prosty, a biszk...

Odsłon: 80

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

21
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

306
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

7
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25