Fot. materiały prasowe/Polsat
Tym razem Ewa Wachowicz zabrała nas na kulinarną podróż, zaczynając od regionalnej małopolskiej zalewajki na maślance, poprzez łemkowskie fuczki cieszące się szczególną popularnością w Bieszczadach, aż do cudownego deseru inspirowanego włoskimi smakami.
Oprócz przepisów na dania gospodyni pokazała swój sposób na dokarmianie ptaków zimą. Jak się okazuje, aby to zrobić nie trzeba mieć karmnika. Wystarczą ziarna, odrobina gorącego smalcu, garnek z uchem oraz mały patyczek, na którym ptaszki będą mogły wygodnie siadać i zajadać się swoimi przysmakami.
Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ewa uwielbia tradycyjne, polskie receptury oparte o proste, naturalne składniki, dlatego w tym odcinku gotowane rozpoczęła od przygotowania zalewajki na maślance. Dzień wcześniej gospodyni namoczyła suszone grzyby w górskiej źródlanej wodzie ze studni. Wymoczone i pokrojone grzyby oraz pozostałą po nich wodę połączyła z warzywnym bulionem. Następnie przystąpiła do przygotowania zalepki, czyli części dodawanej do grzybowego wywaru, która ma za zadanie zagęścić zupę i nadać jej odpowiedniego aromatu. Po przelaniu całości do garnka i połączeniu wszystkich składników gospodyni pozostawiła zupę na delikatnym ogniu i zabrała się za przygotowanie ziemniaków, stanowiących istotny składnik zupy. Ugotowane połączyła z usmażoną cebulką i boczkiem, a następnie zalała gęstą zalewajką. Tak przygotowaną zupę serwowała w głębokim talerzu posypaną świeżo skrojoną natką pietruszki.
2. Placki z kiszonej kapusty - fuczki
Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po pierwszym posiłku Ewa zaprosiła widzów na danie główne. Tym razem były to łemkowskie fuczki, czyli placuszki z kiszonej kapusty i ciasta na naleśniki. Na początku zabrała się za zrobienie pieczarkowego sosu z dodatkiem dużej ilości zielonej natki pietruszki oraz z odrobiną świeżo zmielonego pieprzu. Następnie przystąpiła do przygotowania ciasta na fuczki, które konsystencją przypominają nieco gęstsze ciasto na naleśniki. Uformowane w okrągłe placki, po 2-3 minutach spędzonych na patelni były gotowe do jedzenia. Po odsączeniu ich z nadmiaru tłuszczu gospodyni przełożyła placki na półmisek i podała z gęstym sosem.
Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dla osób, które nie lubią monotonii w kuchni, Ewa zaproponowała lekko pikantną salsę paprykową, składającą się z czterech rodzajów papryk, cebuli, czosnku, pomidorów oraz natki pietruszki i przypraw. Pokrojone w drobną kostkę warzywa wystarczy przełożyć do miski i dokładnie wymieszać. Odpowiednio doprawiona w towarzystwie oliwy i octu jabłkowego smakuje wyśmienicie.
4. Słoiczki a'la tiramisu z zieloną herbatą matcha
Fot. Ewa_Gotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na koniec gospodyni zaserwowała przepyszny deser. Inspirację do jego przygotowania zaczerpnęła z klasycznego włoskiego deseru - tiramisu. Zamiast kawy gospodyni postanowiła wykorzystać herbatę matcha, a cukier zastąpiła erytrytolem. Dla lepszego smaku do jajek dodała jedną łyżkę domowego cukru waniliowego oraz miąższ z jednej laski wanilii. Gotowy krem mascarpone podawała z małymi biszkoptami zamoczonymi w herbacie matcha z odrobiną likieru cytrynowego ułożonymi w szklanych słoiczkach oraz konfiturą z czerwonych borówek. Wierzch gospodyni udekorowała prażonymi pistacjami i szczyptą sproszkowanej zielonej herbaty. Po 2-3 godzinach spędzonych w lodówce deser był gotowy do jedzenia.