Jak normalnie funkcjonować mimo obezwładniającego upału? Fot. 123RF.COM/PICSEL
Woda, woda, woda
Aby mieć siły na walkę z upałem, warto zawsze mieć przy sobie choćby niewielką butelkę wody. Odpowiednio nawodniony organizm to podstawa. Pijemy zawsze wtedy, kiedy czujemy pragnienie.
Arbuz, grejpfrut i…
Arbuzy i inne owoce i warzywa z dużą zawartością wody (a przy okazji także witamin i minerałów) nawodnią organizm i dodadzą energii. Grejpfruty nie tylko zadziałają, jak powyżej, ale wręcz… sprawią, że poczujesz się jak po wypiciu małej czarnej! Do tego przyspieszą metabolizm, co sprawia, że pomogą w odchudzaniu.
Na grejpfruta powinny uważać osoby, które zażywają jakiekolwiek leki. Jak na razie wiadomo, że ten owoc w niekontrolowany sposób zwiększa działanie ok. 40 substancji, ale pojawiają się kolejne.
Zamiast batonika z czekoladą, na brak energii polecamy także wszelkie inne cytrusy.
Zobacz, jakie właściwości mają pomarańcze. Kliknij!
Żelazne oręże
Zmęczenie może wynikać z niedoboru żelaza (na co szczególnie narażone są kobiety). Należy pamiętać, że z diety wchłania się tylko niecałe 10 proc. żelaza, a to zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego (hemowe) wchłania się łatwiej niż żelazo w produktach pochodzenia roślinnego (niehemowe).
Dobre źródła żelaza to np.:
- wołowina,
- zielone warzywa,
- rośliny strączkowe,
- sezam,
- pokrzywa.
Warto razem z nimi jeść produkty bogate w witaminę C, która usprawnia wchłanianie tego cennego pierwiastka.
4,5 proc. tego owocu to czysta witamina C. Kliknij!
Zielona herbata
W lecie nie mamy ochoty na herbatę, bo zwykle podaje się ją na gorąco. Zielona herbata świetnie smakuje nie tylko na gorąco, ale i na zimno. Dodatkowo, można wrzucić do niej kilka kostek lodu oraz plasterek cytryny.
Znasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!
Aby zielona herbata miała jak najsilniejsze właściwości pobudzające, powinniśmy ją parzyć krótko. Zawarta w tej herbacie teina (teina to nazwa kofeiny pochodzącej z herbaty) pobudza do działania. Ale po dawce tego "pobudzacza", poziom energii będzie się nam zwiększał stopniowo, stopniowo także będzie później spadał. Nie otrzymamy silnego "kopa", silnie podnoszącego ciśnienie, który kończy się wyczerpaniem, jak ma to miejsce w przypadku np. mocnej kawy.
Zielona herbata na odchudzanie. Kliknij!
W jakich napojach znajdziemy kofeinę?
- w kawie: 80 mg,
- w Coca-coli: 45 mg,
- w czarnej herbacie: 40 mg,
- w herbacie Oolong: 30 mg,
- w zielonej herbacie: 20 mg,
- w białej herbacie: 15 mg.
Kofeina zawarta w herbacie działa wolniej i, jak widać, jest jej także mniej niż w kawie czy Coli.
Imbir
Imbir zwiększa ilość energii, przyspiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie. Kojarzy się z zimą i grzańcami? Można go z powodzeniem wypróbować w upały, np. robiąc z niego orzeźwiający napój.
Składniki:
- kubeczek jogurtu waniliowego (o obniżonej zawartości tłuszczu),
- mango,
- ok. 100 gramów tofu,
- łyżka mielonego siemienia lnianego,
- łyżeczka mielonego imbiru,
- łyżeczka oleju z siemienia lnianego,
- ew. szczypta kardamonu.
Całość wystarczy zmiksować blenderem.
Podjadaj!
Jedzenie przekąsek, kiedy organizm domaga się dodatkowej porcji energii niekoniecznie musi być niezdrowe. Pod warunkiem, że nie przesadzamy z ilością i częstością przekąszania, oraz, że wiemy, jakie przysmaki wybierać.
Przekąski dodające energii (nie tylko w upalny dzień) to np.:
- garść migdałów,
- garść orzechów,
- garść bakalii,
- miseczka truskawek,
- jabłko,
- brzoskwinia,
- szklanka soku pomidorowego,
- marchewka pokrojona w słupki z dipem jogurtowym.
Ważne, aby starać się nie wybierać bardzo słodkich przekąsek, bo one sprawią, że cukier nam "skoczy", a potem pojawi się głód i jeszcze większe zmęczenie.
Aby mieć siły, trzeba je… stracić
Bardzo skutecznym pomysłem na energetyzujący poranek są poranne ćwiczenia. Wiemy, wiemy, upały zmniejszają ochotę na poruszanie się. Ale już po kilku razach okaże się, że mimo zwiększonych "wydatków" energetycznych co rano, cały dzień mamy dużo więcej sił niż do tej pory. W upały ekstremalne polecamy ćwiczenie w chłodniejszych pomieszczeniach. Jak je schłodzić? Zobacz poradnik!
Śniadanie, śniadanie i jeszcze raz śniadanie!
Poranki są bardzo ważne, jeśli chodzi o to, ile będziemy mieli energii w ciągu dnia. Śniadanie rano sprawia, że "uruchamiamy" metabolizm. Organizm czerpie energię z tego, co otrzymuje, nie próbuje nadmiernie "magazynować".
Jakie jest idealne śniadanie na upał? Powinno składać się przede wszystkim z węglowodanów złożonych (np. pełnoziarniste pieczywo, pełnoziarniste płatki) i białka (np. jajko, twarożek, jogurt). Nie zaszkodzi odrobina cukru (np. z owoców) ani zdrowych tłuszczów (np. orzechy).
- płatki pełnoziarniste i orzechy z jogurtem naturalnym,
- owsianka z truskawkami i migdałami,
- jajko na twardo z pełnoziarnistym pieczywem,
- jogurt naturalny z musli i orzechami.
Pamiętajmy, że osoby, które pomijają śniadanie, są pięciokrotnie bardziej narażone na wystąpienie otyłości!
Diety cud na cenzurowanym
Kiedy mamy niedobory kalorii w ciągu dnia, organizm także przestawia się na "magazynowanie", co wywołuje ospałość. Diety cud lepiej przełożyć na inny termin, jeśli nie chcemy przysypiać w ciągu dnia. Zdrowa dieta, odpowiednia ilość kalorii w regularnych odstępach czasu plus ćwiczenia fizyczne sprawią, że nie tylko będziemy mieli siły, ale - stopniowo - zaczniemy chudnąć.
Odchudzanie bez żadnego głodzenia. Kliknij!
Pułapki energetyczne
Wbrew pozorom, czekoladowe batoniki, cukierki, kawa czy napoje energetyzujące, nie są najlepszym sposobem na zwiększenie energii. Owszem, pomogą na krótką metę. Ale zaraz potem pojawi się jeszcze większe zmęczenie i głód (szybko skaczący poziom cukru we krwi równie szybko spada). Unikajmy też pomijania posiłków.
Na pewno energii w upały dodałyby także ostre potrawy, ale nie polecamy ich ze względu na to, że po nich zrobi się nam jeszcze cieplej… A jak Wy radzicie sobie z upałami?
Pomysły na pyszne chłodniki. Kliknij!
Zobacz też: Przepisy na pyszne śniadania | Jak schłodzić mieszkanie w upalne lato?
Anna Wiśniewska/Smaker.pl
Źródła:
health.harvard.edu | prevention.com | ncbi.nlm.nih.gov