Fot. 123RF/Picsel
Czym jest oliwa smakowa?
Oliwa smakowa to połączenie oliwy lub oleju z dowolnym ziołem, warzywem lub owocem. Jako bazę do smakowej oliwy możesz wykorzystać oliwę z oliwek extra vergine, olej rzepakowy, olej słonecznikowy lub olej z pestek winogron.
To, co dodasz do środka, zależy wyłącznie od Ciebie! Chili, czosnek, bazylię, oregano, pieprz, wanilię, a może orzechy lub laski cynamonu?
Oliwę wykorzystasz do sosów sałatkowych, dipów, mięs, pizzy, owoców morza, hummusu, ryb, grzanek, a nawet dań z grilla!
Pamiętaj, aby używać wyłącznie świeżych ziół i warzyw. Tym sposobem dania z kuchni śródziemnomorskiej i włoskiej zapamiętasz na zawsze!
Czego potrzebujesz?
Szklana butelka, najlepiej z ciemnego szkła, korek lub nakrętka, stosowna etykieta, lejek. Domowa oliwa smakowa to też świetny pomysł na jadalny upominek! Środek butelki udekoruj gałązkami rozmarynku, większymi kawałkami owoców lub warzyw. Przydadzą się też zawieszki z drewnianej sklejki, zawieszki papierowe, wstążki lub sznureczki. Przezroczysta szklana butelka z rozmarynem, tymiankiem i czerwonym pieprzem zaprezentuje się zjawiskowo na kuchennym stole i podkręci smak dań!
Trzy sposoby produkcji: blendowanie, na ciepło i na zimno
- Blendowanie: to miksowanie oliwy z dodatkami jak świeże zioła, ząbek czosnku lub płatki chili. Sposób błyskawiczny, jednak taka oliwa ma krótką datę do spożycia. Przechowuj taką butelkę w lodówce i wykorzystaj jak najszybciej do dań bieżących.
- Na ciepło: to podgrzewanie oliwy do 80 stopni C. Chodzi o podgrzanie oliwy, a nie jej zagotowanie. Tak przygotowaną oliwę zostaw na kilka dni i przechowuj do 4-5 tygodni.
- Na zimno: dodatki umieść w butelce i zalej olejem. Odstaw w ciemne miejsce na tydzień. Dodatki suszone w oliwie spożyj do 2 miesięcy, a świeże do 2 tygodni.
Oliwa z rozmarynem, tymiankiem i czerwonym pieprzem
250 ml oliwy, 2 gałązki świeżego rozmarynu, 2 gałązki świeżego tymianku i 1 łyżeczka ziaren pieprzu. Gałązki tymianku i rozmarynu umyj i wysusz przez 24 godziny. Następnie potrzyj nimi o dłonie, co uwolni ich aromat i umieść w butelce, dodając do nich jeszcze ziarenka.
Oliwę wklej do rondelka i podgrzej do 80 stopni C. przez 5 minut. Ciepłą oliwę przelej do butelki i ją zamknij. Ostudź oliwę do temperatury pokojowej i przechowuj w lodówce. Zużyj w przeciągu 1 miesiąca.
Oliwa czosnkowa
0,5 l oliwy z oliwek, 8 ząbków czosnku i szklana butelka. Czosnek obierz i posiekaj. Wrzuć do butelki, zalej oliwą i odstaw w ciemne miejsce na 48 godzin. Po upływie czasu odcedź z pomocą lejka i gazy do butelki. Zakręć korkiem i przechowuj w ciemnym miejscu, najlepiej w lodówce.
Oliwa chili
250 ml oliwy, 2 łyżki płatków chili lub rozgniecione w moździerzu suszone papryczki chili oraz cała suszona papryczka chili. W rondelku umieść oliwę i płatki chili. Podgrzewaj w temp. 80 stopni C. przez około 5 minut. Następnie zdejmij rondelek z ognia i przestudź oliwę. Do szklanej butelki wrzuć suszoną papryczkę chili i zalej ją oliwą z płatkami chili. Przechowuj w ciemnym miejscu i zużyj w ciągu 3 miesięcy.
Oliwa z oliwek ze skórką cytrynową
To idealny dodatek do owoców morza, dań z ryżem i sałatek. Umyj cytrynę w gorącej wodzie i osusz. Na tarce z drobnymi oczkami zetrzyj skórkę tylko żółtą część. Szałwię umyj i dokładnie osusz. Do butelki szklanej włóż skórkę cytrynową, szałwię i zalej wszystko oliwą. Dodaj kilka kroplo oleju balsamicznego. Butelkę zamknij i odstaw na 3 tygodnie.
Oliwa smakowa z suszonymi pomidorami
1 szklanka oliwy z oliwek, 2-3 ząbki czosnku, 5 listków bazylii i 3 kawałki suszonego pomidora. Suszone pomidory, ząbki czosnku, liście bazylii zalej oliwą i odstaw na dłuższy czas, aby przegryzła smaki. Po kilku dniach masz przepyszną oliwę włoską do sałatek, sosu lub pizzy!
Produkcja smakowej oliwy w domu jest prosta. Butelki umyj, dokładnie wyparz i osusz przed wlaniem oliwy. Używaj tylko świeżych ziół, warzyw i owoców, które muszą być przechowywane w lodówce. Promocje na szklane butelki znajdziesz w sklepie Allegro.