5 ziół, świeżych i suszonych, których musicie spróbować

Doniczki ze świeżymi ziołami na stałe zazieleniły półki supermarketów czy stoisk z warzywami. Wszyscy zasmakowali w świeżej bazylii czy oregano, ale wybór jest już znacznie bogatszy. Wiele osób jest przyzwyczajonych do ziół suszonych, ale kiedy otworzymy się na te świeże, raczej już na stałe zagoszczą one na naszych stołach. Czym różnią się od siebie zioła świeże i suszone? Kiedy i jak je stosować? Oto kilka prostych porad:

Najważniejsza różnica między ziołami świeżymi a suszonymi jest taka, że te pierwsze mają więcej olejków eterycznych i witamin, przez co są bardziej aromatyczne. Należy je jednak dodawać do potraw na koniec gotowania lub pieczenia, aby tego smaku i zapachu nie utracić. Suszone zioła z kolei z powodzeniem można dodać już na początku pieczenia lub gotowania, tak aby potrawa cała przeszła ich smakiem. Ich smak bywa też bardziej skoncentrowany, dlatego można ich stosować objętościowo mniej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że suszone zioła szybko tracą swoje walory, jeżeli nie będą przechowywane prawidłowo. Dlatego najlepiej trzymać je w szczelnym lub próżniowym pudełku. Przed dodaniem do potrawy, zawsze warto rozetrzeć je w palcach, aby poczuć, czy nie są zwietrzałe - w przeciwnym wypadku będą nieprzyjemnie trawiaste w smaku.

Oto garść wskazówek dotyczących tego, jak zastosować w kuchni najpopularniejsze zioła, zarówno w postaci świeżej jak i suszonej.

Bazylia i oregano - Polacy kochają włoską kuchnię, a dla wielu te zioła są jej symbolami. Świeża bazylia jest głównym składnikiem pesto, a także ważnym dodatkiem do pizzy (świeże zioło trzeba jednak położyć na jej wierzchu, już po upieczeniu). Podobnie oregano - zwane także dzikim majerankiem. Zioła te często występują wspólnie w wielu daniach kuchni włoskiej i bez problemu dostaniemy je w każdym sklepie - od Biedronki, po mały osiedlowy sklepik.

Tymianek - to zioło z kolei stanowi bardzo istotny składnik kuchni francuskiej. Szczególnie dobrze pasuje do roślin strączkowych, chociażby soczewicy, grochu, ale też pieczonych warzyw i jaj. Jest idealne do pieczonych ziemniaków. Na koniec pieczenia warto dodać całą gałązkę - aromat będzie wtedy bogatszy.

Estragon - polecany szczególnie do ryb, jednak w niewielkich ilościach, gdyż łatwo zdominuje potrawę. Nie wolno też go piec zbyt długo, gdyż nada im gorzki posmak. Bywa też dodawany do bazującego na twarogu farszu pierogów. Świeży estragon doskonale nada się do ryb, suszony - jako składnik farszu.

Rozmaryn - to zioło ma intensywny, „choinkowy" zapach i doskonale nadaje się do tłustych mięs, np. do pieczonej kaczki, ziemniaków. Z tego powodu bardzo często łączony jest z tymiankiem przy doprawianiu roślin strączkowych, czy liśćmi laurowymi i zielem angielskim.

Kluczem do sukcesu jest łączenie ziół suszonych i świeżych. Dla przykładu - przygotowując pizzę możemy nasmarować ciasto oliwą z suszonym oregano i bazylią przed pieczeniem i udekorować świeżymi ziołami już po wyjęciu z piekarnika. Dzięki temu cała przejdzie wspaniałym aromatem, wzmocnionym intensywnym smakiem świeżych listków.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
2
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 119

30 min
5
30 min
3
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 144

15 min
5
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 147

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326