Andrzejkowe przekąski Ewy Wachowicz

Ma niewielkie granatowe owoce, które są niezwykle smaczne, a na dodatek kryją w sobie mnóstwo witamin minerałów. Świdośliwa nie jest zbyt popularna, podczas gdy z powodzeniem można uprawiać ją w przydomowych ogrodach. Sprawdź, co ją charakteryzuje, jakie ma właściwości oraz co można zrobić z owoców świdośliwy.

Dlaczego warto jeść świdośliwę? | Fot.123RF/Picsel/ Fot. Walter Siegmund - Praca własna

Spis treści:

Krzewy lub drzewka świdośliwy rodzą niewielkie, ciemnoniebieskie owoce przypominające nieco czarną porzeczkę, ich smak można natomiast przyrównać do znanej i lubianej borówki amerykańskiej. W Polsce rzadko hoduje się świdośliwę, a szkoda, ponieważ jej owoce są nie tylko niezwykle smaczne, ale i zdrowe. W poniższym artykule opowiemy ci nieco więcej o tej roślinie, dowiesz się, jak wpływa na zdrowie oraz co można z niej wyczarować z owoców świdośliwy. 

Sprawdź także:Czy można jeść owoce wieczorem? Do której godziny można jeść owoce, żeby nie przytyć?

Świdośliwa – charakterystyka i odmiany

Roślina ta pochodzi z rodziny różowatych, do Europy trafiła prawdopodobnie z Kanady, popularna jest również w USA oraz Finlandii. Jeżeli świdośliwa rośnie w naszym ogrodzie, wczesną wiosną możemy cieszyć się widokiem jej pięknych kwitnących, białych kwiatów. Istnieje około 25 gatunków świdośliwy, np.: lamarcka, drzewiasta, olcholistna, czy gładka. Do odmian świdośliwy należą: Altaglow; czyli dekoracyjne drzewka; Buffalo i Prince William, krzewy o słodkich owocach, idealnie nadających się na przetwory; Smoky, o bardzo słodkich owocach, czy Lee, o intensywnym smaku. Owoce te są niezwykle odporne na niskie temperatury, dlatego niestraszne im są przymrozki. 

Jakie witaminy ma świdośliwa?

Co zawierają owoce świdośliwy? W ich składzie znajdziemy mnóstwo witaminy C, sporo witaminy B2 oraz A, a także substancje mineralne, wapń, magnez, potas i żelazo. Nie brakuje w nich również błonnika pokarmowego, co korzystnie wpływa na układ pokarmowy. Zawierają również antocyjany, które wykazują działanie antyoksydacyjne, są to barwniki odpowiedzialne za niebiesko-fioletowy kolor owoców. 

Jakie właściwości ma świdośliwa?

Spożywanie owoców świdośliwy ma wiele właściwości prozdrowotnych, zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, dzięki czemu chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia oraz działają przeciwnowotworowo. Mają również właściwości przeciwzapalne. Ponadto obecność polifenoli wpływa również na obniżanie poziomu glukozy we krwi, co jest pomocne przy leczeniu cukrzycy. 

Dodatkowo zawierają sporo błonnika, który wspiera prawidłowe trawienie oraz powoduje, że po ich zjedzeniu czujemy się syci. Ma również działanie obniżające poziom "złego" cholesterolu oraz zbyt wysokiego cukru we krwi. 

Zawarta w niej witamina C korzystnie wpływa na układ immunologiczny, pomaga zwalczać infekcje, a tym samym chroni nas przed przeziębieniami i grypą. Z kolei witamina A wspiera prawidłowe widzenie, zmniejsza również ryzyko chorób oczu. Witamina B2 korzystnie działa na układ sercowo-naczyniowy, bierze udział w tworzeniu płytek krwi, pomaga regulować ciśnienie krwi, a także bierze udział w wielu procesach metabolicznych. Natomiast magnez i wapń, pozytywnie wpływają na mocne kości i zęby, a obecny w niej potas pomaga regulować ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na pracę mięśni. 

Świdośliwa a borówka amerykańska

Owoce świdośliwy przez wiele osób uważane są nawet za smaczniejsze niż znane wszystkim borówki amerykańskie. Dodatkową zaletą jest fakt, że dojrzewają wcześnie, słodkimi owocami możemy cieszyć się od początku czerwca. Szczęśliwcy, którzy posiadają krzewy świdośliwy w swoich ogródkach, mogą cieszyć się ich smakiem, aż do lipca, ponieważ dojrzewają partiami. Co więcej, owoce świdośliwy zawierają nawet siedem razy więcej witaminy C niż borówka amerykańska. Mają również znacznie więcej białka, potasu, wapnia, manganu i żelaza. 

Co można zrobić z owoców świdośliwy?

Owoce świdośliwy świetnie nadają się jako samodzielna przekąska, możesz dodać je także do koktajli, jako dodatek do jogurtów i owsianek, czy deserów. Sprawdzą się również do przygotowania domowych przetworów, dżemów, soków, konfitur i syropów. Co więcej, można ja suszyć, jeżeli twoja świdośliwa w ogrodzie wyjątkowo obrodziła, owoce możesz także zamrozić i spożyć w późniejszym czasie. Co ciekawe, owoce te, o ile są całe i nieuszkodzone, mogą być przechowywane przez dłuższy czas, ponieważ nie mają tendencji do pleśnienia. 

Źródła: dietetycy.org.pl, kanał YouTube: Twój ogrodnik, deccoria.pl 

Zobacz także:

Ekspresowy pomysł na sycący obiad: Aromatyczne i chrupiące placki z cukinią i ziemniakami »

Jedz dla zdrowia serca, odporności i dobrego wzroku. Unikaj przy problemach z tarczycą »

Nigdy nie łącz tego z ziemniakami. Może dojść do fermentacji w żołądku »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

1
Informacje Co zrobić na obiad z karkówki? Takich przepisów nie masz w swoim notatniku

Karkówka to jedno z najczęściej przygotowywanych mięs w polskich domach, uwielbiane za swoją soczystość i wszechstronność. Wiele osób ma swoje ulub...

7
Informacje Sałatki na śniadanie. Poprawiają pracę mózgu, sycą na długo i są smaczne

Sałatki na śniadanie to idealny sposób na rozpoczęcie dnia, który zapewni mnóstwo energii i witamin. Oparte na świeżych warzywach, owocach, pełnowa...

2
Informacje Co można zrobić z pieczarek?

Pieczarki to jedne z najczęściej wykorzystywanych grzybów w kuchni. Są wszędzie dostępne, tanie, a ich delikatny smak świetnie komponuje się z różn...

0