Dania jednogarnkowe

Bezpiecznie w kuchni

Według statystyk 9 na 10 wypadków zdarza się w domu. Chociaż to może nieco zawyżona liczba, faktem jest, że miejsce, które bywa dla nam symbolem spokoju i bezpieczeństwa, nie zawsze jest nim w istocie. Co robić, aby czuć się bezpiecznie w kuchni i czerpać radość z gotowania?

Fot. 123RF/Picsel

Mokre noże, niewłaściwe garnki, śliska podłoga? Te niby drobne problemy mogą sprawić, że przygotowywanie posiłków może być nie lada udręką. Jednak przy zachowaniu ostrożności i kilku prostych zasad, gotowanie przyniesie mam wiele przyjemności.

Nóż - wróg i przyjaciel

Aby nie dopuścić do skaleczeń, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie noże - powinny być ostre i nie mieć obluźnionych trzonków. Nigdy używamy mokrych ani tłustych noży, gdyż mogą wtedy łatwo wyślizgnąć się z ręki. Produkty zawsze kładziemy na przeznaczonej do krojenia deseczce, nie kroimy ich w powietrzu lub na śliskich powierzchniach, a szczególnie uważamy podczas krojenia twardych produktów. Do obierania warzyw przydatne są specjalne skrobaczki, które uniemożliwiają nam skaleczenie się. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie noży - najbezpieczniejszy jest specjalny stojak do noży. Modne obecnie taśmy magnetyczne, na których możemy trzymać noże, należy mocować na odpowiedniej wysokości, aby dzieci nie miały do nich dostępu. Ostrożność należy też zachować podczas używania mikserów i blenderów, które mają bardzo ostre ostrza. W przypadku skaleczenia delikatnie oczyszczamy ranę solą fizjologiczną lub roztworem wody utlenionej i zalepiamy plastrem. Nie wolno obmywać rany spirytusem, który niszczy tkanki. Przy większych ranach należy oczywiście udać się do lekarza.

Z czajnika para bucha?

Często w kuchni zdarzają się oparzenia. Tłuszcz pryskający z patelni, gorąca para z czajnika, lub przypadkowe dotknięcie rozgrzanego garnka może mieć bolesne konsekwencje. Najważniejsze to zawsze być ostrożnym, posługiwać się rękawicą kuchenną lub specjalnymi, materiałowymi uchwytami. Dobrym rozwiązaniem jest rękawica silikonowa, która odporna jest zarówno na wysokie jak i niskie temperatury, i pomoże nam uniknąć oparzeń. Również garnki z odpowiednimi uchwytami będą przydatne. Jeśli jednak oparzymy dłoń lub palce, należy je włożyć pod zimną bieżącą wodę, lub zastosować specjalny opatrunek hydrożelowy. Najbardziej zagrożone oparzeniami w kuchni są dzieci - gotujący rodzice powinni strzec swoje pociechy przed oparzeniami, wystarczy bowiem szklanka gorącej wody i małe dziecko może doznać poważnych poparzeń.

Ostrożność przede wszystkim

W kuchni ważna jest odpowiednia podłoga. Jest to kwestia, o której należy myśleć już podczas projektowania przestrzeni kuchennej. Śliskie kafelki pod stopami to przekleństwo niejednego kucharza. Wystarczy wtedy rozlać odrobinę płynu, a w każdej chwili możemy się poślizgnąć, stłuc lub nawet złamać nogę czy rękę. Dobrze jest też zadbać o to, aby szafki nie były zbyt wysoko - nieraz musimy ustawiać skomplikowane konstrukcje ze stołków i stołeczków, by dostać się do jakiegoś narzędzia, które stoi pod samym sufitem. Jest to bardzo niebezpieczne i dlatego należy rozsądnie rozmieścić potrzebne nam sprzęty.

Należy też uważać podczas używania sprzętu elektrycznego. Dotknięcie wtyczki choć odrobinę wilgotną ręką może spowodować porażenie prądem! Zawsze lepiej być zbyt ostrożnym, niż potem żałować.

Odpowiednia żywność

Również bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na żywność, którą kupujemy i spożywamy. Sprawdzajmy datę przydatności do spożycia, oglądajmy dokładnie owoce i warzywa, nie kupujmy podejrzanie wyglądającego mięsa. Jeśli któryś z domowników jest alergikiem, upewnijmy się, że kupowany produkt nie zawiera niebezpiecznych dla niego substancji. Takie drobne czynności, które powinny nam wejść w nawyk, pozwolą sprawnie i bezpiecznie gotować dla najbliższych i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w kuchni.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Lody limonkowe

Od dawna przybierałam się do zrobienia lodów, szukałam przepisów, inspiracji,...

Odsłon: 35

15 min
4
60 min
3
Dania główne Schab nadziewany kabanosami

Pyszny schabik nadziewany kabanosami, o kruchym , mięciutkim i delikatnym mię...

Odsłon: 21

60 min
3
Dania główne Rolady wołowe

Jak to u nas mówią, rolada modro kapusta i kluchy. U mnie dzisiaj rolady woło...

Odsłon: 2102

60 min
14

Polecane artykuły

Informacje Miąższ tych grzybów ma mnóstwo witaminy D i białka. Co najlepiej zrobić z kozaków?

Miąższ kozaków to prawdziwa skarbnica białka, co czyni je idealnym wyborem dla osób szukających zdrowych i sycących składników w swojej diecie. Te...

1
Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

7
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

9