Ewa_Gotuje

Bezpiecznie w kuchni

Według statystyk 9 na 10 wypadków zdarza się w domu. Chociaż to może nieco zawyżona liczba, faktem jest, że miejsce, które bywa dla nam symbolem spokoju i bezpieczeństwa, nie zawsze jest nim w istocie. Co robić, aby czuć się bezpiecznie w kuchni i czerpać radość z gotowania?

Fot. 123RF/Picsel

Mokre noże, niewłaściwe garnki, śliska podłoga? Te niby drobne problemy mogą sprawić, że przygotowywanie posiłków może być nie lada udręką. Jednak przy zachowaniu ostrożności i kilku prostych zasad, gotowanie przyniesie mam wiele przyjemności.

Nóż - wróg i przyjaciel

Aby nie dopuścić do skaleczeń, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie noże - powinny być ostre i nie mieć obluźnionych trzonków. Nigdy używamy mokrych ani tłustych noży, gdyż mogą wtedy łatwo wyślizgnąć się z ręki. Produkty zawsze kładziemy na przeznaczonej do krojenia deseczce, nie kroimy ich w powietrzu lub na śliskich powierzchniach, a szczególnie uważamy podczas krojenia twardych produktów. Do obierania warzyw przydatne są specjalne skrobaczki, które uniemożliwiają nam skaleczenie się. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie noży - najbezpieczniejszy jest specjalny stojak do noży. Modne obecnie taśmy magnetyczne, na których możemy trzymać noże, należy mocować na odpowiedniej wysokości, aby dzieci nie miały do nich dostępu. Ostrożność należy też zachować podczas używania mikserów i blenderów, które mają bardzo ostre ostrza. W przypadku skaleczenia delikatnie oczyszczamy ranę solą fizjologiczną lub roztworem wody utlenionej i zalepiamy plastrem. Nie wolno obmywać rany spirytusem, który niszczy tkanki. Przy większych ranach należy oczywiście udać się do lekarza.

Z czajnika para bucha?

Często w kuchni zdarzają się oparzenia. Tłuszcz pryskający z patelni, gorąca para z czajnika, lub przypadkowe dotknięcie rozgrzanego garnka może mieć bolesne konsekwencje. Najważniejsze to zawsze być ostrożnym, posługiwać się rękawicą kuchenną lub specjalnymi, materiałowymi uchwytami. Dobrym rozwiązaniem jest rękawica silikonowa, która odporna jest zarówno na wysokie jak i niskie temperatury, i pomoże nam uniknąć oparzeń. Również garnki z odpowiednimi uchwytami będą przydatne. Jeśli jednak oparzymy dłoń lub palce, należy je włożyć pod zimną bieżącą wodę, lub zastosować specjalny opatrunek hydrożelowy. Najbardziej zagrożone oparzeniami w kuchni są dzieci - gotujący rodzice powinni strzec swoje pociechy przed oparzeniami, wystarczy bowiem szklanka gorącej wody i małe dziecko może doznać poważnych poparzeń.

Ostrożność przede wszystkim

W kuchni ważna jest odpowiednia podłoga. Jest to kwestia, o której należy myśleć już podczas projektowania przestrzeni kuchennej. Śliskie kafelki pod stopami to przekleństwo niejednego kucharza. Wystarczy wtedy rozlać odrobinę płynu, a w każdej chwili możemy się poślizgnąć, stłuc lub nawet złamać nogę czy rękę. Dobrze jest też zadbać o to, aby szafki nie były zbyt wysoko - nieraz musimy ustawiać skomplikowane konstrukcje ze stołków i stołeczków, by dostać się do jakiegoś narzędzia, które stoi pod samym sufitem. Jest to bardzo niebezpieczne i dlatego należy rozsądnie rozmieścić potrzebne nam sprzęty.

Należy też uważać podczas używania sprzętu elektrycznego. Dotknięcie wtyczki choć odrobinę wilgotną ręką może spowodować porażenie prądem! Zawsze lepiej być zbyt ostrożnym, niż potem żałować.

Odpowiednia żywność

Również bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na żywność, którą kupujemy i spożywamy. Sprawdzajmy datę przydatności do spożycia, oglądajmy dokładnie owoce i warzywa, nie kupujmy podejrzanie wyglądającego mięsa. Jeśli któryś z domowników jest alergikiem, upewnijmy się, że kupowany produkt nie zawiera niebezpiecznych dla niego substancji. Takie drobne czynności, które powinny nam wejść w nawyk, pozwolą sprawnie i bezpiecznie gotować dla najbliższych i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w kuchni.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Pomarańczowa hrabina

Pomarańczowa hrabina to wykwintny, rozpływający się w ustach deser czekoladow...

Odsłon: 4263

60 min
19
Desery Krem budyniowy z serkiem mascarpone.

Krem budyniowy to nic innego jak ugotowany budyń , wystudzony a następnie poł...

Odsłon: 525

60 min
5
Dania główne Keto mielone z kurczaka

Pyszne, lekkie i delikatne kotlety mielone z piersi kurczaka. Kotlety nie zaw...

Odsłon: 56

30 min
3
Dania główne Pierogi z kapustą i grzybami

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta... Słyszymy to zawołanie ostatnimi c...

Odsłon: 626

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Wysokie ceny, brak alkoholu, a teraz zakaz szynki? Wielu się burzy

Mundial 2022 w Katarze wywołuje wiele kontrowersji. Od tych etycznych i prawnych, przez ekonomiczne, aż po te kulinarne. Od wielu dni kibice donosz...

2
Ewa gotuje Międzynarodowa kuchnia Ewy Wachowicz

W 467. odcinku kulinarnego programu „Ewa Gotuje" prowadząca postawiła na różnorodne smaki. Przygotowała włoską i polską przystawkę, a na danie głów...

4
Ewa gotuje 467. odcinek programu Ewa Gotuje

W 467. odcinku programu „Ewa Gotuje" widzowie poznali przepisy na dwie uniwersalne przekąski imprezowe. Na danie główne Ewa Wachowicz podała kapsal...

1
Informacje Zrób domowy burger drwala. Znacznie tańszy, a równie pyszny

Domowe hamburgery mogą okazać się zupełnie lepsze w smaku niż ich odpowiedniki otrzymywane w barach czy restauracjach fast food. Nie chodzi tylko o...

1