Spis treści:
- Jak wyglądają święta w Finlandii?
- Jak obchodzi się święta we Włoszech?
- Jak wygląda Wigilia w Hiszpanii?
- Co podaje się w Japonii na święta?
- Jak wygląda Boże Narodzenie w Meksyku?
Nie ulega wątpliwości, że Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Wiąże się ono z licznymi obrządkami i tradycjami, które wdraża się w życie już na kilka tygodni przed wigilijną wieczerzą. Z czym kojarzą ci się święta Bożego Narodzenia? Zapewne z opłatkiem, pierwszą gwiazdką, kolędami, pasterką czy choinką. Choć wiele z wymienionych elementów dotyczy innych krajów, nie brakuje również takich, które potrafią naprawdę zaskoczyć.
Jak wygląda hiszpańskie, australijskie czy japońskie Boże Narodzenie? Jak świętują inni i co jest dla nich najważniejsze w tym wyjątkowym okresie? Poznaj najciekawsze fakty i daj się porwać na krótką wycieczkę po różnych zakątkach świata!
Sprawdź także: Jak uzbierać 12 potraw wigilijnych? Sprawdź gotową listę
Jak wyglądają święta w Finlandii?
Święta Bożego Narodzenia w Finlandii? Trudno wyobrazić sobie coś bardziej magicznego! To w końcu tam znajduje się Laponia, czyli kraina zamieszkiwana przez św. Mikołaja zwanego przez miejscowych Joulupukki. Świętowanie w Finlandii zaczyna się już 21 grudnia i nierzadko trwa do 13 stycznia. Bardzo ważną rolę w fińskich rodzinach odgrywa świąteczny wystrój – Finowie nie tylko ubierają choinkę, ale również dekorują domy ręcznie robionymi ozdobami.
Co ciekawe, 24 grudnia mieszkańcy Finlandii odwiedzają... saunę! W trakcie relaksu popijają glögi, tj. napój z dodatkiem migdałów, przypraw korzennych i rodzynek, lub jouluolut, czyli ciemne piwo. Do stołu z bliskimi zasiadają dopiero wieczorem.
Boże Narodzenie we Włoszech
Na pierwszy rzut oka święta Bożego Narodzenia we Włoszech niewiele różnią się od tych w Polsce. Poza aspektem religijnym mają one charakter rodzinny - Włosi spędzają je w gronie bliskich, a po wigilijnej kolacji grywają razem w karty lub tombolę, czyli grę planszową w formie loterii. Prezenty najmłodszym rozdaje nie tylko św. Mikołaj, ale również Befana, czyli wiedźma latająca na miotle. Przysmakiem, wybieranym przez Włochów w święta, jest zdecydowanie babka panettone.
Panettone, czyli tradycyjna włoska babka świąteczna
Zobacz przepisPanettone, czyli tradycyjna włoska babka świąteczna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Święta Bożego Narodzenia na Ukrainie
Kościoły prawosławne i greckokatolickie obchodzą święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Wigilia przypada na styczeń i nieco przypomina tę obchodzoną w Polsce czy we Włoszech. Ukraińcy obchodzą ją w gronie najbliższych, ale zamiast opłatkiem dzielą się prosforą, czyli pieczywem na bazie mąki, zakwasu, wody oraz soli. Jednym z najciekawszych zwyczajów jest ubieranie choinki – w wielu domach przystraja się ją sztuczną pajęczyną lub plastikowym pająkiem, który ma przynieść dobrobyt w nadchodzącym roku.
Jak wyglądają święta w Hiszpanii?
Zwyczaje bożonarodzeniowe w Hiszpanii nieco różnią się od tych w Polsce. Zaskakujący jest fakt, że Hiszpanie nie dzielą się chlebem czy opłatkiem, a nugatowym deserem o nazwie turrón. Sama wieczerza wigilijna nie jest postna – na stole ląduje kilka rodzajów mięs, a także ryby i owoce morza. 22 grudnia odbywa się świąteczna loteria El Gordo, w której można wygrać nawet kilka miliardów euro. Dzieci mogą liczyć na prezenty dopiero w Święto Trzech Króli – zamiast św. Mikołaja za ich dostarczenie odpowiada m.in. Kacper, Melchior i Baltazar.
Boże Narodzenie po japońsku
Zastanawiasz się, jak wygląda Boże Narodzenie na świecie? Ciekawostki dotyczące Japonii z pewnością cię zaskoczą! W pierwszej kolejności warto podkreślić, że święta w tym kraju mają wydźwięk bardziej komercyjny niż religijny. Oczywiście nikogo to nie dziwi, gdyż ponad połowa obywateli nie utożsamia się z żadną religią.
Czy to oznacza, że w Japonii nie śpiewa się kolęd? Wręcz przeciwnie! Japończycy często inspirują się kulturą zachodnią, więc nie może zabraknąć również miejsca na świąteczne pieśni. Trudno natomiast znaleźć jakiekolwiek podobieństwa w przypadku wigilii – zamiast 12 tradycyjnych potraw mieszkańcy tego kraju sięgają po... smażone kurczaki! Wigilijna kolacja w restauracji fast food? W Kraju Kwitnącej Wiśni to norma!
Jak obchodzi się święta w Meksyku?
Do najbardziej charakterystycznych elementów meksykańskich świąt należą tzw. Las Posadas, czyli procesje odbywające się od 16 do 24 grudnia. Symbolizują one wędrówkę Józefa i Maryi szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Każdego wieczoru w tamtejszych domach rozbija się piniatę wypełnioną po brzegi słodyczami, orzechami i owocami. Ta najbardziej tradycyjna posiada siedem rogów, które odzwierciedlają siedem grzechów głównych. Świąteczne posiłki serwowane są zazwyczaj po pasterce – na stołach królują takie przysmaki jak mięsa, ryby, fasola, nadziewane chili oraz poncz owocowy.
Co podaj się na Boże Narodzenie w Nowej Zelandii?
Jak jeszcze może wyglądać nietypowe Boże Narodzenie? Jak świętują inni w miejscach, gdzie występują wysokie temperatury? Jeśli marzysz o świętowaniu na plaży, wybierz się do Nowej Zelandii! Nawet przy temperaturze powyżej 20 stopni odbywają się tam parady Mikołajów i nikogo nie dziwi widok sandałów na ich nogach. W ramach ucztowania rozpala się grille i przyrządza rozmaite mięsa i owoce morza. Nie zapomina się również o śpiewaniu kolęd i zostawianiu prezentów dla św. Mikołaja – nowozelandzkie dzieci częstują go kawałkami ananasa.
Jak świętuje się Boże Narodzenie w Kenii?
Mówiąc o Bożym Narodzeniu w innych krajach, warto wspomnieć również o Afryce. W Kenii dużą wagę przywiązuje się do dekoracji – tamtejsze domy i kościoły przyozdabiane są liśćmi, kwiatami, balonami, wstążkami oraz sztucznym śniegiem. Równie ważnym elementem jest choinka, którą zastępuje się drzewem cyprysowym. Co ciekawe, środkiem transportu św. Mikołaja nie są tylko sanie z reniferami -– brodacz może poruszać się rowerem, wielbłądem, a nawet samochodem. Świętowanie rozpoczyna się zazwyczaj po pasterce – podczas kolacji Kenijczycy zajadają się m.in. przysmakami z grilla, które popijają domowym piwem.
Boże Narodzenie w Australii
W okresie od grudnia do lutego w Australii panuje pełnia lata, więc święta Bożego Narodzenia nie kojarzą się ze śniegiem, a z intensywnymi promieniami słońca. Ulice miast opanowane są przez elfy, mikołaje i renifery, a w okolicznych barach i klubach regularnie odbywają się przedświąteczne imprezy.
Św. Mikołaj przybywający na saniach? Nie w Australii! Tam jego głównym środkiem transportu jest deska surfingowa z zaprzęgiem z kangurów i delfinów. Jak w wielu innych krajach, na kontynencie australijskim ozdabia się domy, ubiera choinkę i śpiewa kolędy.
Czy wiesz, że w Australii święta Bożego Narodzenia odbywają się dwa razy w roku? Christmas in July przypadają na lipiec, czyli tamtejszą zimę. Oczywiście nie zastępują one tradycyjnych świąt, ale stanowią dodatkową okazję do spotkań z bliskimi.
Zobacz także:
Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »
Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »
Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »