Spis treści:
- Jak liczyć 12 potraw na wigilię?
- Przystawki na wigilię
- Zupy na wigilię
- Danie główne na wigilię
- Desery na wigilię
Choć w różnych częściach Polski przygotowuje się regionalne potrawy wigilijne, to w większości domów w naszym kraju wyznaje się wspólną zasadę - tych dań powinno być 12. Zwyczaje bożonarodzeniowe pielęgnowane są od dawnych lat, ale nieco się zmieniły. Liczba potraw rosła wraz z upływem czasu.
Kiedyś jadano tylko siedem posiłków, ponieważ cyfra symbolizowała doskonałość. Potem już dziewięć - ze względu na taką liczbę chórów anielskich. Dlaczego teraz spożywamy 12 potraw podczas wigilijnej kolacji? Już wyjaśniamy. Niektórzy tłumaczą, że jest to nawiązanie do 12 apostołów lub 12 miesięcy w roku. Dawniej, przygotowanie tak dużej ilości jedzenia było też oznaką bogactwa.
12 wigilijnych potraw - jak liczyć?
Choć niektórzy do dań wliczają już opłatek, to my sugerujemy rozpocząć od przystawek. Na listę 12 wigilijnych potraw możesz więc włączyć pierogi z kapustą, gołąbki, paszteciki, czy łazanki. Następnie zazwyczaj są dwie zupy - barszcz czerwony, grzybowa, rybna czy migdałowa.
Na danie główne pojawia się ryba - dodatków może tu być naprawdę dużo. Dwa rodzaje kapust? Chałka? Ziemniaki z warzywami? Każde z nich liczy się oddzielnie. Na końcu do listy wlicz jeszcze desery. Makowiec, sernik, keks świąteczny, makówka, kutia lub kluski z makiem to tylko niektóre propozycje. Jeśli wraz z rodziną przez długi czas świętujecie wigilijny wieczór, to z pewnością zjecie więcej.
Do listy 12 wigilijnych potraw możecie więc doliczyć także sałatki warzywne lub śledzie w różnej postaci. Nie martw się, jeśli nie przygotowałeś tak dużej liczby oddzielnych dań. Pamiętaj, że uszka i barszcz czerwony możesz uznać za dwa osobne dania. Podobnie jak wigilijnego karpia i wszelkie dodatki do niego. W ten sposób na pewno uzbierasz zwyczajową liczbę dań.
Sprawdź według naszej listy:
- przystawka: pierogi, gołąbki, łazanki, paszteciki, krokiety,
- zupa: barszcz czerwony, grzybowa, rybna, barszcz biały lub żur z grzybami, migdałowa, fasolowa,
- danie główne: karp (lub inna ryba), seleryba,
- dodatki do dania głównego: kapusta z grochem, kapusta z fasolą, kapusta z soczewicą, kapusta z grzybami, chałka, ziemniaki, warzywa, kompot z suszu, poncz owocowy,
- słodkie desery: kutia, kluski z makiem, makówka, moczka, ciasta (np. sernik, makowiec, keks, piernik), pierniczki,
- kolacja: sałatka jarzynowa, sałatka ziemniaczana, śledzie w galarecie, śledzie w śmietanie, śledzie po kaszubsku, grzybowy pasztet.
Jakie przystawki przygotować na wigilię?
W każdym polskim domu znajdzie się przynajmniej jedna przystawka wigilijna. To mogą być pierogi w różnych postaciach, krokiety, paszteciki, uszka do barszczu albo łazanki czy gołąbki. Zazwyczaj podaje się niewielką porcję, aby nie zapełnić żołądka gości przed daniami głównymi. Zainspiruj się poniższymi przepisami Smakerowiczów:
2. Pierogi z kapustą i ziemniakami
Zobacz przepisPierogi z kapustą i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Gołąbki z karpiem
Zobacz przepisGołąbki z karpiem według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Gołąbki z ziemniakami
Zobacz przepisGołąbki z ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Gołąbki z rodzynkami
Zobacz przepisGołąbki z rodzynkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jakie zupy zrobić na wigilię?
Przygotuj tradycyjny barszcz czerwony, grzybową lub rybną. Możesz też po prostu podać ulubioną zupę swojej rodziny - nic nie stoi na przeszkodzie! Sprawdzone receptury na potrawy wigilijne poniżej:
1. Tradycyjny barszcz wigilijny
Zobacz przepisBarszcz wigilijny według przepisu babci / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Wigilijna zupa grzybowa
Zobacz przepisWigilijna zupa grzybowa według Adama Borowicza / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zupa rybna z głowy karpia
Zobacz przepisZupa rybna z głowy karpia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jakie danie główne podać na wigilii?
W przypadku najbardziej sycącej potrawy głównej masz spore pole do popisu. Nie musisz obowiązkowo przyrządzać karpia. Świetnie sprawdzi się też dorsz, łosoś lub - dla wegetarian i wegan - seleryba. Przygotuj też smaczne dodatki, takie jak kapusta z grzybami czy kapusta czerwona z grochem, i nie zapomnij o napoju! Kompot z suszu to tradycyjna potrawa wigilijna, którą albo się uwielbia, albo nie lubi. Drugiej grupie proponujemy przygotowanie aromatycznego owocowego ponczu.
3. Łosoś z piekarnika
Zobacz przepisŁosoś z piekarnika z dodatkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kompot jabłkowo-korzenny
Zobacz przepisKompot jabłkowo-korzenny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Wigilijne dania na słodko
Podczas świąt nie może też zabraknąć deseru! Już kompletnie napełnieni poprzednimi daniami, chętnie sięgamy po wigilijne ciasta, np. sernik, makowiec czy piernik. W niektórych regionach Polski podaje się obowiązkowo makówkę, kutię lub kluski z makiem. Trochę słodyczy na stole musi się pojawić. Zainspiruj się pomysłami naszych Użytkowników:
4. Puszek makowy z brzoskwiniami
Zobacz przepisPuszek makowy z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Wegański makowiec bez pieczenia
Zobacz przepisWegański makowiec bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pamiętaj, że to tylko nasze propozycje na bogate menu wigilijne. Wcale nie musisz się kierować utartymi ścieżkami - ważne, żeby te szczególne dni spędzić w rodzinnej atmosferze, na stół serwując ulubione dania swoich bliskich. Życzymy wszystkiego dobrego z okazji świąt Bożego Narodzenia!
Zobacz także:
Dlaczego makowiec pęka przy pieczeniu? Ten trik sprawi, że ciasto będzie idealne »
Świąteczny obiad - przygotuj idealne mięso na uroczyste spotkanie »
Zachwala ją Robert Makowicz. Tę niedocenianą przyprawę stosuj także leczniczo »