Spis treści:
Rozbudowujesz swój notes z pysznymi przepisami? Koniecznie musisz spróbować smakołyku kuchni lasowiackiej, czyli schabu. Jeśli wciąż nie wiesz, co na obiad ugotować swoim najbliższym, tak podane mięso z pewnością przypadnie im do gustu. To połączenie najlepszych, regionalnych smaków z Podkarpacia.
Sprawdź także: Co na obiad? Pierś kurczaka z masłem jabłkowym
Kuchnia lasowiacka
W wielu miejscach kultura lasowiacka nadal jest żywa, choć nie w takim stopniu, jak kiedyś. Lasowiacy to grupa etnograficzna, która zajmuje całą północną część Podkarpacia. Pierwsi reprezentanci osadzili się w okolicy Puszczy Sandomierskiej, która ukształtowała wiele ich zwyczajów.
Lasowiacy posługują się charakterystyczną gwarą, mają swoje stroje, a w kuchni - gotują to, co można było kiedyś znaleźć w puszczy i uprawiać na nieurodzajnych glebach. Kuchnia lasowiacka dominuje więc w ziemniaki, mleko, jaja, kapustę, zboże, kaszę, groch, grzyby, owoce leśne, chleb, dziczyznę i mięsa hodowlanych zwierząt. Nie przeszkodziło to w stworzeniu wielu tradycyjnych, aromatycznych dań.
Schab po lasowiacku - przepis
Co to jest schab po lasowiacku? Przepis skrywa miękkie, bardzo soczyste kotlety duszone, oczywiście w towarzystwie cebuli i suszonych grzybów. To właśnie ostatni składnik podkręca smak dania i nadaje mu leśny aromat, typowy dla kuchni lasowiackiej. Ciemnobrązowy sos, dzięki podgrzybkom, jest jeszcze bardziej wyrazisty. Obiad najlepiej podać z kaszą gryczaną lub ugotowanymi ziemniakami.
Składniki
- 50 g suszonych grzybów (najlepiej podgrzybków),
- kilogram schabu,
- litr maślanki,
- 3 cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- olej rzepakowy do smażenia,
- sól i pieprz (do smaku),
- łyżka mąki (do zagęszczenia sosu).
Jak zrobić schab po lasowiacku? Na początku przepłucz grzyby, włóż do garnka i zalej zimną wodą. Odstaw na kilka godzin. Dokładnie umyj mięso i pokrój w plastry o grubości ok. 2 cm. Ułóż w naczyniu żaroodpornym i zalej maślanką. Odłóż na kilka godzin, koniecznie w chłodne miejsce.
Po upływie czasu dobrze osusz każdy kotlet, lekko rozbij, a następnie smaż na rozgrzanym tłuszczu. Wystarczy po minucie na stronę. Poszatkuj cebule na drobną kostkę, zeszklij w głębszym garnku, dodając odrobinę tłuszczu. Na zarumienionej cebuli połóż kotlety. Dodaj namoczone, pokrojone w kawałki grzyby oraz wodę, w której się moczyły. Dopraw solą do smaku.
Przykryj garnek i duś do miękkości mięsa, czyli ok. 35-50 minut. Pod koniec obierz czosnek i pokrój w plasterki. Warzywo dodaj w ostatnich minutach duszenia, całość dopraw też wtedy pieprzem. Zagęść sos łyżką mąki - przemieszaj wszystko i podawaj, gdy gorące.
Źródło: Smaker.pl, trzecitalerz.blogspot.com
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Łącz z ciepłym mlekiem albo kawą. Kilogramy polecą w dół, cholesterol też »
Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion »
Pij szklankę dziennie. Metabolizm przyspieszy, wystające boczki rozpłyną się w powietrzu »