Spis treści:
- Czego nie wolno pić wieczorem?
- Co jeść, a czego nie jeść przed snem?
- Co pić wieczorem na szybszy metabolizm?
Co pić, żeby schudnąć i przyspieszyć metabolizm? Przede wszystkim powinniśmy skupić się na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. To właśnie w ten prosty sposób możemy zadbać o nasz metabolizm, pracę wszystkich układów oraz nasze samopoczucie. Przeważnie mówi się o dwóch litrach wody na dobę dla osoby dorosłej. Warto jednak uwzględnić czynniki takie jak pora roku czy tryb życia. Osoby bardzo aktywne, np. pracujące fizycznie lub uprawiające dużo sportu, będą się bardziej pocić, a co za tym idzie potrzebować większej ilości płynów. Więcej wody powinniśmy pić również w upalne dni.
Oprócz wody warto wybierać niesłodzone napoje, które nie tylko cię nawodnią, ale i dostarczą organizmowi wielu cennych substancji. Czy wiesz jednak, co pić wieczorem, żeby metabolizm przyspieszył? Podpowiemy ci, jakie napoje wprowadzić do diety, a jakich najlepiej unikać.
Sprawdź także: Detoks organizmu – jak go zrobić, żeby sobie nie zaszkodzić? Rodzaje detoksu
Czego nie wolno pić wieczorem?
Wiele osób myśląc o napojach, które pobudzają metabolizm, w pierwszej kolejności wymieni kawę. Nic dziwnego, zawarta w niej kofeina działa pobudzająco oraz stymuluje organizm do spalania tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, wspiera utratę zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać o tym, że wypicie kawy wieczorem może skończyć się bezsenną nocą. Zaleca się, by ostatnią kawę w ciągu dnia, wypić nawet na sześć godzin przed położeniem się spać.
Innym popularnym napojem, na który często decydujemy się, aby popić nim kolację, jest herbata, która również doskonale wpływa na metabolizm. Warto jednak pamiętać, że znajduje się w niej teina, która również ma właściwości pobudzające, co może utrudniać zasypianie. Jeśli nie wyobrażamy sobie wieczoru bez filiżanki czarnej herbaty, najlepiej wypić ją na minimum dwie godziny przed snem. Możesz również sięgnąć po owocową wersję herbat lub zdecydować się na napar przygotowany na bazie ziół.
Warto zrezygnować również z gazowanych napojów, i to nie tylko tych w wersji z cukrem. Napoje słodzone słodzikami nie mają kalorii, ale często również zawierają kofeinę. Jeśli chcesz zadbać o dobrą jakość snu, najgorszym wyborem będzie wypicie napojów energetycznych, do których dodaje się substancji silnie pobudzających, takich jak guarana czy tauryna.
Kubek kakao tuż przed snem? Ulubiony przysmak najmłodszych, który jednak niekorzystnie wpłynie nie tylko na twoje odchudzanie, ale także na sen. W gotowych mieszankach, które znajdziemy w sklepie oprócz kakao, które ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych – dostarcza magnezu, wspiera pracę układu krwionośnego i nerwowego, znajduje się również mnóstwo cukru. Niewskazane będą również wszelkie soki owocowe, które pomimo tego, że zawierają witaminy i minerały również spowodują wzrostu cukru i glukozy we krwi. Dodatkowo zawarta w owocach fruktoza może odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej.
Co jeść, a czego nie jeść przed snem?
Warto pamiętać również o tym, żeby nie kłaść się do łóżka z pełnym żołądkiem. Kolację najlepiej zjeść na dwie lub trzy godziny przed spaniem. Wybieraj również lekkostrawne potrawy, w których nie zabraknie porcji warzyw i białka. Świetnie sprawdzi się np. serek wiejski z rzodkiewką i pomidorkami, podany z kromką pełnoziarnistego pieczywa, kaszotto z piersią z kurczaka i ulubionymi warzywami np. brokułem lub fasolką szparagową, kawałek chudej ryby z warzywami na parze, danie na bazie jajek, np. szakszuka z warzywami czy lekka zupa jarzynowa.
Co pić wieczorem na szybszy metabolizm?
W takim razie, jakie napoje warto wybierać wieczorem, aby przyspieszyć metabolizm? Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie oczywiście zwykła woda. Aby podkręcić jej smak, warto dodać do niej cytrynę, liście świeżej mięty, ogórka, truskawki lub pokrojone plastry pomarańczy i limonki. Pamiętaj jednak, by nie wypijać duszkiem dużej ilości wody tuż przed snem, zamiast spokojnej nocy, skończyć się to może częstym bieganiem do toalety.
Możesz także wypić napar przygotowany na bazie ziół, np. mięty, kopru włoskiego czy rumianku. Świetną propozycją będzie herbata miętowo-imbirowa z dodatkiem cytryny. Wystarczy, że do gorącej wody dodasz suszoną miętę oraz kilka plastrów świeżego imbiru. Ma on właściwości rozgrzewające oraz pobudzające metabolizm, dzięki czemu doskonale sprawdzi się na diecie. Jeśli nie lubisz miętowej herbaty, możesz użyć rumianku lub kopru włoskiego, taki napój przed snem pomoże ci się wyciszyć, korzystnie wpłynie na układ pokarmowy oraz ułatwi ci zasypianie.
Warto również przygotować napój, w którym znajdzie się błonnik pokarmowy – ma on właściwości przyspieszające pracę jelit, wspierające trawienie, a także sprawi, że będziesz czuć się syty. Dodatkowo błonnik pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu oraz wpływa na regulowanie poziomu cukru we krwi. Do przygotowania napoju z błonnikiem możesz użyć owoców suszonych, które nie tylko są jego świetnym źródłem, ale i dodadzą mu sporo słodyczy. Świetnie sprawdzą się np. suszone śliwki, jabłka lub gruszki, które zawierają regulujący pracę jelit sorbitol. Możesz przygotować z nich kompot, wystarczy, że suszone owoce umieścisz w garnku, dodasz wodę, sok z cytryny, szczyptę cynamonu oraz słodzik, warto użyć erytrytolu, który nie zawiera dodatkowych kalorii.
Zamiast suszonych owoców, warto przygotować napój z siemienia lnianego. Wystarczy, że łyżkę siemienia lnianego zalejesz szklanką letniej wody i poczekasz, aż nasiona napęcznieją. Taki napój doskonale działa na zdrowie jelit, dostarczy ci mnóstwo witamin i minerałów, np. witaminy A, C i E, magnezu, wapnia, fosforu, kwasów tłuszczowych omega-3. Siemię lniane pomaga regulować poziom glukozy we krwi, obniża cholesterol, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz działa przeciwnowotworowo. Zamiast wody, możesz użyć kefiru, który jest naturalnym probiotykiem. Działa również przeciwzapalnie oraz dostarcza witamin z grupy B, witaminę K, a także wapnia i magnezu. Ważne, by używać takiego, który nie zawiera cukru.
Świetnie sprawdzi się także „mleko księżycowe”, które nie tylko świetnie wpłynie na jakość snu, ale dzięki zawartości przypraw wesprze proces odchudzania. W garnku podgrzej szklankę chudego mleka lub napoju roślinnego z łyżeczką kurkumy, sporą szczyptą cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej oraz łyżeczkę suszu lawendowego. Całość możesz również dosłodzić miodem lub erytrytolem. Gotowe!
Zobacz także:
72 zł za cztery pączki od Magdy Gessler. Zrobiliśmy test i wiemy, czy warto!
Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »
Co na kolację zamiast kanapek? 4 propozycje na posiłek bez chleba »
Prosty przepis na chleb, który zawsze się udaje. Już nigdy więcej zakalca »