Dania jednogarnkowe

Czym tak właściwie jest detoks? To sposób na oczyszczenie organizmu, który ułatwia wyeliminowanie nagromadzonych w ciele toksyn. Możesz przeprowadzić go samodzielnie w swoim domowym zaciszu. Nie wiesz, na czym polega detoks organizmu i co w nim uwzględnić? Podpowiadamy!

Jak przeprowadzić detoks? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Odtruwanie warto przeprowadzać systematycznie, w rozsądnych odstępach czasu — w taki sposób, aby odczuć pozytywne skutki całego procesu i sobie nie zaszkodzić. Chcesz pozbyć się niepotrzebnych produktów ubocznych przemiany materii? Dowiedz się więcej na temat samego detoksu i sposobów jego przeprowadzania z poniższego artykułu! 

 Spis treści: Czerwony detoks dla zdrowej wątroby. Pij specjalny napój z buraków

Na czym polega detoks organizmu? Poznaj podstawy odtruwania! 

Zastanawiasz się, na czym polega detoks organizmu? Zacznijmy od tego, iż nie należy detoksykacji mylić z odchudzaniem. Odtruwanie ma na celu usunięcie niekorzystnych dla zdrowia i samopoczucia toksyn, które powodują uczucie zmęczenia, a także mogą doprowadzić do problemów jelitowych, w tym wzdęć. Usunięcie toksyn jest także zbawiennym procesem dla naszej wątroby, która nadmiernie obciążona może mieć problem z prawidłowym i sprawnym funkcjonowaniem.  

Detoks ma jednak więcej zalet i korzyści, niż może ci się wydawać. Można wśród nich wymienić poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci, pozbycie się uczucia ociężałości, lepszy nastrój, spokojniejszy sen i mniejsze problemy z zasypianiem, a także rzadsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Detoksykacja może obrać kilka form. Opiera się ona przede wszystkim na przyjmowaniu w określonym czasie odpowiedniej ilości płynów i wybranych pokarmów, przy czym konieczne jest także zrezygnowanie z innych produktów spożywczych, szczególnie tych ubogich w witaminy, błonnik i minerały. 

Jak przeprowadzić detoks? 

Odtruwanie jest procesem, który wprowadza się stopniowo — nie polega on na poddawaniu organizmu terapii szokowej, lecz takiej, która pomoże ci przyzwyczaić się do zmian, dzięki czemu samo odtruwanie zrealizujesz bez większych problemów. Jak przeprowadzić detoks? Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność zrezygnowania z alkoholu, napojów zawierających kofeinę, produktów mięsnych, tych pochodzenia zwierzęcego i mąki. Zrezygnuj z nich trzy dni przed rozpoczęciem detoksu. 

Jakie są rodzaje detoksu? 

Do wyboru jest przynajmniej kilka. Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś okazji spróbować żadnego z nich, zapoznaj się w pierwszej kolejności zarówno z płynącymi z niego korzyściami, jak i przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia. Jakie są zatem rodzaje detoksu? 

Jednym z najczęściej wymienianych i stosowanych jest detoks sokowy. Jego zaletą jest prostota jego przygotowania, a bazę stanowią świeże warzywa i owoce. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj, będziesz mógł poświęcić mu od dwóch do maksymalnie czterech dni. Osoby, które od lat stosują tę formę oczyszczania i mają w tej kwestii doświadczenie, wydłużają wspomniany okres nawet do dwóch tygodni. Warzywa i owoce należy zblendować, uzyskując koktajl, po który możesz sięgać w ciągu dnia, nie zapominając jednocześnie o odpowiednim nawadnianiu organizmu. 

Oprócz detoksu sokowego masz również do dyspozycji detoks cytrynowy. To wariant bardzo restrykcyjny, dlatego nie wszyscy będą mogli się na niego zdecydować. Opiera się on na wykorzystaniu w codziennej diecie wyłącznie lemoniady, którą można przyprawić syropem klonowym i szczyptą pieprzu. Ważne, aby nawadniać się wspomnianym napojem za każdym razem, gdy poczujesz się głodny. Dlaczego? Ponieważ to jedyny element diety, po jaki sięga się podczas kilkudniowego detoksu cytrynowego. Niektórzy wprowadzają również herbatkę o działaniu przeczyszczającym, aby wzmocnić działanie lemoniady. W mniej restrykcyjnej wersji możesz sięgać po lekkostrawne produkty (warzywa, owoce), a sok z cytryny wypijać jedynie rano, na czczo. 

Kolejnym sposobem na pozbycie się ubocznych produktów przemiany materii jest detoks cukrowy. Jego nazwa jest nieco myląca, ponieważ może ci się kojarzyć z oparciem oczyszczającej diety o produkty zawierające cukier. Jest jednak wręcz przeciwnie! Musisz je całkowicie wyeliminować, co oznacza rezygnację ze słodkiego alkoholu, słodyczy, słodzonych napojów i wszystkich innych potraw, których skład wzbogacony jest o substancje słodzące. 

Być może zdecydujesz się jednak na detoks jaglany? Nie opiera się on aż na tak ścisłym jadłospisie. Pamiętaj jednak o tym, że w pierwszych dniach trwania detoksykacji twoim posiłkiem będzie wyłącznie zupa z kaszy jaglanej, do której dopiero kilka dni później dodasz owoce i warzywa. 

Co jest najlepsze na detoks? 

Czy wiesz, że detoks możesz przeprowadzić także w mniej radykalny sposób, szczególnie wtedy, gdy na co dzień odżywiasz się zdrowo, nie korzystasz z używek i jesteś aktywny fizycznie? Oczywiście finalne efekty nie są tak spektakularne, jak w przypadku kilkudniowych detoksykacji, jednak zarówno podczas ich przeprowadzania, jak i w trakcie standardowego żywienia, możesz zadbać o kilka dodatkowych produktów. Co jest najlepsze na detoks? 

Należy do nich błonnik. Dlaczego jest kluczowy? Ponieważ reguluje on trawienie i prawidłową perystaltykę jelit. Ponadto skutecznie usuwa z organizmu wszelkiego rodzaju złogi pokarmowe i toksyny. Zastanów się również nad wprowadzeniem do diety ziół. Wymienić tutaj można czystek, mniszek lekarski i ostropest plamisty — każde z nich działa oczyszczająco i regeneracyjnie na narządy wewnętrzne. Możesz także stosować zieloną herbatę, ponieważ działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i sprzyja usuwaniu z organizmu metali ciężkich. 

Picie wody na detoksie — jak zadbać o optymalne nawodnienie organizmu? 

Ludzki organizm w ponad 70% składa się z wody — picie wody na detoksie jest zatem obowiązkowe, gdyż jej udział w oczyszczaniu uskutecznia cały proces i przyczynia się do poprawy funkcjonowania organizmu. Pamiętaj, aby wypijać przynajmniej dwa litry dziennie, czym zapewnisz sobie odpowiednie nawodnienie. 

Kto powinien zrezygnować z przeprowadzania detoksu? 

Nie zapominaj o tym, aby kwestię detoksu traktować poważnie i podchodzić do niej z rozsądkiem. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z odtruwaniem organizmu, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby upewnić się, iż nie ma ku temu przeciwwskazań. Tylko osoby całkiem zdrowe mogą poddać się takim metodom oczyszczania. Kobiety w ciąży, kobiety karmiące i dzieci nie powinny z nich korzystać. Ponadto nie podejmuj się detoksu, jeżeli na co dzień borykasz się z dolegliwościami i chorobami układu pokarmowego lub miewasz problemy ze strony układu moczowego. Pamiętaj również o tym, iż przesadny, zbyt drastyczny lub zbyt długo trwający proces oczyszczania może przynieść odwrotny skutek i prowadzić do wyniszczenia organizmu. Mogą także pojawić się zaburzenia elektrolitowe i biegunka, co w konsekwencji wiąże się z odwodnieniem. 

Źródła: smaker.pl 

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Piją go co rano i chudną. Upatruje się w nim sekretu figury Aniston i Beckham »

Dwa pociągnięcia i jajko obrane. Kucharz zdradza swój trik »

Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1842

30 min
19

Przepis dnia

Ciasta Ciasto Merkucjo

Ciasto Merkucjo to połączenie mocno czekoladowego ciasta z delikatnym serniki...

Odsłon: 302992

60 min
716

Polecane artykuły

Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

5
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1