Spis treści:
Zdrowy jadłospis powinien zawierać sporo białka oraz warzyw, które na długo cię nasycą oraz dostarczą mnóstwa witamin i minerałów. Idealnym warzywem na diecie redukcyjnej jest fasolka szparagowa, nie tylko jest niskokaloryczna, ale i jest źródłem wielu cennych składników. Jeżeli dbasz o linię, warto zrezygnować z dodawania do niej bułki tartej, istnieje znacznie zdrowszy, ale i równie smaczny dodatek, który podkręci jej smaki. Sprawdź, co zamiast bułki tartej do fasolki szparagowej.
Sprawdź także: Jak kupić dobry bób? Zwróć uwagę na te szczegóły
Czy fasolka szparagowa jest zdrowa?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, fasolka szparagowa dostarcza białka roślinnego, które będzie dobrą alternatywą dla protein pochodzenia zwierzęcego. Co jest szczególnie ważne dla wegetarian, wegan oraz osób, które unikają jedzenie mięsa z przyczyn zdrowotnych. Białko zapewnia uczucie sytości, a także wpływa na prawidłową pracę mięśni. W fasolce szparagowej jest również sporo błonnika pokarmowego, który również hamuje uczucie głodu po posiłku, co więcej, wspiera prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom, a także pomaga obniżyć wysoki poziom "złego" cholesterolu oraz cukru we krwi. Fasolka świetnie sprawdzi się, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ma niewiele kalorii, w 100 g jest to jedynie ok. 31 kcal.
Znajduje się w niej sporo witamin, np. A, te z grupy B oraz C, K, a także substancji mineralnych: potasu, żelaza czy fosforu. W jej składzie znajduje się również kwas foliowy, przez co polecana jest dla kobiet w ciąży, ponieważ wspiera on prawidłowy rozwój dziecka. Spożywanie fasolki szparagowej wpływa także korzystnie na układ sercowo-naczyniowy oraz układ nerwowy.
Co zamiast bułki tartej do fasolki szparagowej?
Białe pieczywo, z którego robi się bułkę tartą jest ubogie w błonnik i minerały, a co za tym idzie nie dostarcza zbyt wielu składników odżywczych. Dlatego, kiedy przygotowujesz fasolkę szparagową, warto wymienić je na mielone płatki owsiane. Można podprażyć je na odrobinie masła lub oliwy z oliwek i podać wraz z fasolką. Płatki owsiane wspierają prawidłowe trawienie, poprawiają glikemię, poprawiają pracę układu nerwowego oraz dostarczają witamin z grupy B, oraz witaminy C i E.
Świetnie sprawdzą się również podprażone na suchej patelni siemię lniane oraz sezam. W nasionach tych znajdziesz sporo zdrowych tłuszczów, które korzystnie wpływają na układ krążenia, pomagają obniżyć cholesterol oraz zapobiegają miażdżycy.
Źródła: zywienie.abczdrowie.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »