Spis treści:
- Dlaczego warto jeść płatki owsiane na śniadanie?
- Gofry owsiane zamiast owsianki
- Z czym jeść gofry owsiane - przepis na zdrowe śniadanie
Choć klasyczne gofry są pyszne, to w 100 gramach mogą zawierać nawet ponad 300 kalorii. Częste przyrządzanie ich ze słodkimi dodatkami na śniadanie mogłoby skończyć się przybraniem kilku kilogramów. Jeśli zależy ci na zdrowej sylwetce, wypróbuj przepis na dietetyczne gofry owsiane. Ciasto na bazie płatków, choć nie mniej kaloryczne, dostarcza wielu witamin i minerałów.
Sprawdź także: Co jeść wieczorem, żeby mieć niski cukier rano? Najlepsze kolacje dla diabetyka
Dlaczego warto jeść płatki owsiane na śniadanie?
Czy chcesz zjeść gofry owsiane zamiast owsianki, którą klasycznie podajesz o poranku? To ciekawa alternatywa na pierwszy posiłek dnia, szczególnie gdy zależy ci na dostarczeniu organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Dlaczego warto jeść płatki owsiane na śniadanie?
Choć 100 gramów płatków owsianych to ok. 300 kalorii, to ich skład uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Zawierają witaminę E (przeciwutleniacz zwany witaminą młodości) i te z grupy B. Są źródłem potasu, magnezu, żelaza, cynku, miedzi i manganu. Przeważają tu białko i węglowodany, ale zawartość tłuszczu jest także trzykrotnie wyższa niż w innych płatkach (płatki są skarbnicą zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych). To wszystko sprawia, że produkt cechuje się wyższą wartością odżywczą i energetyczną.
Dlaczego warto jeść płatki owsiane na śniadanie? Płatki owsiane zawierają dużą porcję błonnika pokarmowego, który nie tylko usprawnia układ trawienny (poprawia perystaltykę jelit, przeciwdziała zaparciom), ale też zwiększa uczucie sytości na dłużej. To pomaga w skuteczniejszym odchudzaniu. Co więcej, obniżają poziom cholesterolu i stabilizują poziom glukozy we krwi.
Dzięki obecności antyoksydantów w składzie płatki owsiane chronią przed chorobami cywilizacyjnymi (m.in. profilaktyka przeciwmiażdżycowa, przeciwcukrzycowa i antynowotworowa). Mogą też pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie układu nerwowego, co przekłada się na poprawę koncentracji, samopoczucia i pracy mózgu.
Gofry owsiane zamiast owsianki
Jeśli chcesz wykorzystać ulubiony składnik na śniadanie, ale przyrządzając gofry owsiane zamiast owsianki, sięgnij po sprawdzony przepis. Recepturę przetestowali nasi użytkownicy.
Dietetyczne gofry owsiane
Zobacz przepisDietetyczne gofry owsiane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak zrobić gofry owsiane? 100 gramów płatków owsianych zmiel na drobny pył i przesyp do miski. Dolej 100 ml mleka (2 proc.) i wbij jajko. Wszystko dobrze wymieszaj, do połączenia składników. Masę odłóż na kilka minut. W tym czasie rozgrzej gofrownicę. Na gorącą blaszkę wylej ciasto. Piecz przez ok. 5-8 minut, do zarumienienia gofrów owsianych.
Z czym jeść gofry owsiane - przepis na zdrowe śniadanie
Pamiętaj, żeby nie używać bitej śmietany, syropu klonowego, polewy czekoladowej, bananów, jogurtu owocowego czy suszonych owoców. To prawdziwe bomby kaloryczne i bardzo słodkie dodatki.
W takim razie, z czym jeść gofry owsiane? Przepis na zdrowe śniadanie, które dostarczy najlepszych wartości odżywczych i pomoże w odchudzaniu, to na przykład użycie powideł bez cukru (o obniżonej zawartości węglowodanów) lub skyru czy jogurtu naturalnego (probiotyków, które tylko wesprą pracę jelit i podkręcą metabolizm). Możesz posypać je szczyptą zmielonych orzechów.
Świetnie sprawdzą się też owoce o niskim indeksie glikemicznym. Należą do nich m.in. jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, śliwki, maliny, borówki, jagody, truskawki, poziomki, porzeczki czy aronia.
Jeśli zależy ci na kremie czekoladowym, przygotuj ten na bazie awokado i kakao - choć jest wysokokaloryczny, to znacznie bardziej wartościowy dla twojego organizmu.
Źródło: Smaker.pl, onedaymore.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »
Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »
Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »