Czubryca – bułgarska przyprawa o niezwykłym działaniu

Czubryca przybyła do nas z Bułgarii. Sprawdzi się w przypadku wielu dań. Nadaje im bardzo charakterystycznego aromatu i wyjątkowego smaku. Dowiedz się więcej o czubrycy i przekonaj się, że warto stosować ją na co dzień, nie tylko do potraw stricte bułgarskich.

Co to jest czubryca? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czubrycę uzyskuje się z u suszonego cząbru górskiego – rośliny spokrewnionej z cząbrem ogrodowym, który jest nam bardzo dobrze znany. Odmiana zioła, z której wytwarza się czubrycę, pochodzi przede wszystkim z południowych terenów Europy. Ma bardzo intensywny smak i aromat. Obecnie można otrzymać także czysty ususzony cząber górski oraz jego mieszanki wraz z innymi przyprawami. Niezależnie od tego, jaką postać czubrycy wybierzesz, ta będzie stanowić świetny dodatek do wielu potraw. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na lecznicze właściwości tej przyprawy. Sprawdź, do czego stosuje się czubrycę.

Czubryca – opis ogólny 

Czym charakteryzuje się czubryca? To roślina, która jest bardzo podobna do cząbru ogrodowego, z którym jest, jak już wspomnieliśmy, spokrewniona. To zielony krzew, który osiąga maksymalnie 50 cm wysokości. Jego liście charakteryzują się dosyć skórzastym strukturą i szorstkim, aczkolwiek delikatnym owłosieniem. Ziele pachnie bardzo intensywnie i przyjemnie. Wszystko dlatego, że w jego liściach zawarte są olejki eteryczne bogate między innymi w karotenoidy, flawonoidy, żywicę oraz liczne kwasy, między innymi kawowy, rozmarynowy czy betulinowy. To właśnie olejki te odpowiadają za bardzo charakterystyczny smak tej przyprawy, który przypomina ten korzenny. Jeżeli zechcesz zakupić czubrycę, to z pewnością natkniesz się na aż jej trzy rodzaje – będą to cząber górski bez dodatków, czubryca zielona oraz czubryca czerwona.  

Czym różnią się od siebie czubryca zielona i czerwona? Mieszanki te są dość powszechne i łatwo dostępne. Jak sama nazwa wskazuje różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, ale też składem, smakiem i zastosowaniem. Czubryca czerwona zawiera w sobie oczywiście cząber górski, ale też sproszkowaną paprykę czerwoną słodką i ostrą, sól, czosnek, rozmaryn, bazylię czy tymianek. Przyprawa ta nadaje dosyć pikantnego i bardzo wyrazistego posmaku. Świetnie sprawdzi się zatem do dań mięsnych, ale też wegetariańskich. Czubryca zielona również zawiera w składzie cząber górski, ale też zieloną paprykę, sól, cebulę, pietruszkę, koperek, tymianek, lubczyk, kozieradkę, a nawet odrobinę cukru. Ta mieszanka jest znacznie delikatniejsza, ale co ciekawe charakteryzuje się bardzo mocnym aromatem. Doskonale sprawdzi się do zup, ale też na przykład do marynat do mięsa. 

Czubryca – właściwości 

Czubryca ma właściwości antyseptyczne i odkażające. Może pomóc w likwidacji takich dolegliwości jak nudności, biegunka, wymioty, zgaga, wzdęcia, niestrawność, a nawet zapalenie jelit czy pęcherza moczowego. Dodatkowo przyprawa ta hamuje rozwój gronkowców, paciorkowców i drożdżaków. 

Możesz śmiało sięgać po preparaty z cząbrem górskim składzie. Tego typu specyfiki wykazują bardzo podobne działanie jak sama roślina. Jeżeli więc dopadają Cię takie dolegliwości jak kolki, stany zapalne jelit i żołądka czy nawet zaburzenia miesiączkowania, możesz zapytać w aptece o preparaty z tą rośliną w składzie. To ciekawe tego rodzaju produkty mogą wesprzeć także przy niewielkich oparzeniach skórnej w czy ukąszeniach owadów. Zresztą sama gałązka cząbru może Ci pomóc osiągnąć ulgę. Wystarczy, że wytrzesz ją w miejsce ukąszenia. Liście rośliny sprawdzą się także przy problemach tłustą cerą. Wystarczy nakładać je na skórę twarzy. 

Ciekawostka może stanowić fakt, że cząber górski został także pozytywnie przebadany pod kątem wpływu na hamowanie rozwoju i aktywności wirusa HIV.  

Do czego stosuje się czubrycę? 

Rozwińmy jeszcze temat zastosowania tej przyprawy w kuchni. Do jakich potraw dodawać czubrycę? Oczywiście, z racji swojego pochodzenia, doskonale nadaje się do przygotowania potraw kuchni bułgarskiej. Nie trzeba jednak w jej przypadku za bardzo się ograniczać. Przyprawa ta doskonale nada się też do innych dań. Czysta odmiana oraz ta czerwona będą idealnie pasować do ciemnych gulaszów, bigosu, twarogów, potraw na bazie jajek i majonezu, a nawet pizzy. Ten rodzaj czubrycy polecany jest również do ryb oraz dań na bazie warzyw strączkowych, na przykład do fasolki po bretońsku. Do czego stosuje się czubrycę zieloną? Przyprawa ta sprawdzi się w przypadku potraw z ziemniaków i dań mięsnych. Warto dodawać ją do przysmaków stricte wiosennych. Należy również pamiętać, że zielona czubryca pasuje również do serów. 

Do jakich potraw dodawać czubrycę żółtą? Tak, istnieje również taka odmiana. To mieszanka, która zyskała swój charakterystyczny kolor dzięki dodatkowi kurkumy i curry. W efekcie powstał też bardzo orientalny aromat. W składzie tej mieszanki znajdziemy między innymi mąkę kukurydzianą, kozieradkę, sól, czosnek, paprykę ostrą, czy mielony korzeń pietruszki. W sklepach znajdziesz także czubrycę żółtą bez cząbru górskiego w składzie. Wówczas zastosowano inne aromatyczne, naturalne komponenty. Ta przyprawa sprawdzi się przede wszystkim do świeżych warzyw w postaci surówek czy sałatek. Warto dodawać ją również do twarogów, dań z roślin strączkowych czy sosów śmietanowo – majonezowych. 

Czubryca – czym można ją zastąpić? 

Gotowa czubryca może zostać zastąpiona samodzielnie przygotowaną mieszanką przypraw. Ważne, by znać skład wybranej odmiany czubrycy i połączyć ze sobą składniki. Jeżeli na przykład zależy Ci na uzyskaniu czubrycy czerwonej, to wówczas wymieszaj ze sobą rozmaryn, paprykę, pieprz czarny, chili, czosnek granulowany, sól oraz kozieradkę. 

Czubryca – gdzie kupić tę przyprawę? 

Czubryca, choć dość znana, nie jest oczywiście tak popularna, jak znane nam przyprawy takie jak majeranek, lubczyk czy choćby mieszanki przypraw do mięs, czy ryb w wersji bardziej klasycznej, polskiej. Ciężko będzie Ci znaleźć tę mieszankę w małym, lokalnym w sklepiku spożywczym. Natomiast bez problemu dostaniesz ją w większych sklepach, w tym supermarketach oraz oczywiście w sklepach internetowych. Warto pokusić się o zakup tej przyprawy zarówno w wersji czerwonej, zielonej, jak i czystej. Z pewnością pokochasz jej aromat i smak, jak również Twoi bliscy, którym przygotujesz dania właśnie z czubrycą w składzie.  

Zobacz także:

Posyp nim ziemniaki. Nie tylko podbije ich smak, ale i wzmocni twoją odporność »

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi? »

Tak piecze sernik siostra Anastazja. Wychodzi cudownie puszysty i kremowy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto z rabarbarem i kokosową kruszonką

Proste ciasto na oleju z rabarbarem i chrupiącą kokosową kruszonką. Zaczyna s...

Odsłon: 121

30 min
1
15 min
7
Pieczywo Chleb orkiszowy z czarnuszką

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, pachnący czarnuszką. Zn...

Odsłon: 177

>60 min
1
Ciasta Ciasteczka piknikowe

Na piknik nie musi być zaraz cała blacha ciasta. Mogą być takie ciasteczka....

Odsłon: 394

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2