Spis treści:
Jednym ze sposobów na dbanie o zdrowie oraz uniknięcie rewolucji żołądkowych, jest sprawdzanie terminu przydatności do spożycia, który znajduje się na opakowaniu wszystkich produktów żywnościowych. Ten nawyk nie tylko oszczędzi ci przykrych konsekwencji zdrowotnych związanych ze zjedzeniem zepsutej żywności. Pomoże ci zaplanować posiłki – przestrzegając daty na opakowaniu zużyjemy dany produkt w odpowiednim czasie, unikając marnowania żywności.
Na pewno zdarzyła ci się sytuacja, kiedy potrzebowałeś śmietany do zabielenia zupy lub sosu, jednak okazało się, że jest ona przeterminowana. Wówczas pojawia się pytanie, zużyć ją, a może wrzucić do kosza? Sprawdź, czy można używać przeterminowanej śmietany oraz gdzie wyrzucić produkt po terminie.
Czy można używać przeterminowanej śmietany?
Śmietana to jeden z tych produktów, które często przewijają się w kuchni. Dodajemy ją do zup, śmietanowych sosów do makaronów, a także sałatek, na przykład mizerii. Na każdym kubeczku śmietany znajdziemy datę, warto wiedzieć może można rozróżnić jej dwa rodzaje. Jeżeli na opakowaniu widnieje napis: "najlepiej spożyć przed" jest to dla nas informacja o dacie minimalnej trwałości produktu. Wówczas, nawet jeśli otworzymy produkt dzień lub dwa po sugerowanym terminie, nie powinien on zmienić swojego smaku, zapachu czy konsystencji, prawdopodobnie będzie nadawał się do zjedzenia. W tym przypadku śmietana, która kilka dni po terminie, była przechowywana cały czas w lodówce i nie zmieniła swojej formuły, może być zużyta. Maksymalnym czasem, którego nie należy przekraczać będzie tu tydzień.
Drugim oznaczeniem jest informacja "należy spożyć do", mówi nam to o maksymalnej dacie przydatności do spożycia. Kiedy minie, lepiej nie spożywać już tego produktu i wyrzucić go do kosza, może on bowiem spowodować zatrucie pokarmowe.
Gdzie wyrzucać przeterminowana śmietanę/jogurt?
Jogurt lub śmietana zepsuły się, lub są przeterminowane i absolutnie nie nadają się do spożycia? Wówczas należy je wyrzucić. Nie możesz jednak bezpośrednio wrzucić opakowania z zawartością do śmietnika. Najpierw należy je opróżnić, dokładnie wyskrobać zawartość, a następnie umieścić kubeczek w koszu na odpady przeznaczonym na plastik.
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »
Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »