Jakie ogórki wybrać do kiszenia?
Na smak kiszonek ma wpływ jakość warzyw oraz sposób ich obróbki. Wybierając ogórki do kiszenia, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich świeżość. Najlepiej sprawdzą się tutaj twarde ogórki prosto z pola, zebrane na kilka godzin przed kiszeniem, z kłującymi brodawkami, tzw. kolcami. Jeśli nie mamy dostępu do własnych upraw, przed zakupem warto jednego z nich przełamać na pół i sprawdzić, czy nie jest zbyt suchy i gąbczasty w środku. Jeśli nie jesteśmy w stanie złamać go w dłoniach na dwie części, a po rozkrojeniu okazuje się, że ma on blady kolor i brakuje mu wody – to oznacza, że warzywa są najprawdopodobniej przenawożone i nie nadają się do kiszenia.
Do słoików powinniśmy dobierać ogórki średniej wielkości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po ukiszeniu nie będą puste w środku.
Moczenie ogórków – czy można pozostawić je w wodzie przed kiszeniem?
Przed włożeniem ogórków do słoików bądź butelek, należy je namoczyć i dokładnie umyć. Pozostawienie świeżych ogórków w zimnej wodzie na kilka godzin przed kiszeniem sprawi, że będzie można je łatwiej doczyścić. Dodatkowo po ukiszeniu ogórki będą bardziej jędrne i chrupiące. Najlepiej moczyć je przez dwie do czterech godzin przed włożeniem do słoika.
Sprawdzony przepis na kiszone ogórki
Odpowiednie przygotowanie ogórków to połowa sukcesu. Pozostała część to wybór odpowiednich dodatków i zalewa. Do zrobienia kiszonych ogórków będziemy potrzebowali następujących składników.
Składniki
- 2 kg ogórków gruntowych
- pęczek świeżego kopru z baldachami
- 2 główki czosnku
- korzeń chrzanu
- 2 l letniej wody
- 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
- czarny pieprz ziarnisty
- liście laurowe
- ziele angielskie
- liście chrzanu
- liście wiśni
- liście czarnej porzeczki
- liście dębu
Ogórki gruntowe wkładamy do miski z zimną wodą i moczymy je przez dwie do czterech godzin. Po tym czasie dokładnie myjemy ogórki i przekładamy na durszlak, żeby obciekły z wody.
Na dno czystych, wyparzonych słoików wkładamy po jednym baldachimie kopru.
Ogórki układamy ciasto w słoikach. Do każdego z nich dajemy po jednym listku laurowym, dwóch ziarenkach ziela angielskiego, pieprzu, dwóch ząbkach czosnku i niewielkim kawałku chrzanu.
Na górę słoików układamy po jednym, niewielkim liściu chrzanu, wiśni, dębu i czarnej porzeczki.
Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól, całość podgrzewamy, aż sól się rozpuści. Letnią zalewę przelewamy do słoików. Wszystkie składniki powinny być przykryte taflą wody.
Słoiki szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Po kilku tygodniach będą gotowe do jedzenia.
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Nie tylko ogórki i kapusta. 5 warzyw idealnych na kiszonki
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »