Dania jednogarnkowe

Kiszenie ogórków to jeden ze sprawdzonych sposobów na przedłużenie ich świeżości. Przygotowanie słoików na zimę jest niezwykle proste i zajmuje niewiele czasu. Często jednak podczas przyrządzania przetworów popełniamy podstawowe błędy. Co zrobić, aby ogórki kiszone wyszły jędrne i chrupiące? Czy należy je moczyć przed włożeniem do słoika? Sprawdźcie!

Fot. 123RF/Picsel

Jakie ogórki wybrać do kiszenia?

Na smak kiszonek ma wpływ jakość warzyw oraz sposób ich obróbki. Wybierając ogórki do kiszenia, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na ich świeżość. Najlepiej sprawdzą się tutaj twarde ogórki prosto z pola, zebrane na kilka godzin przed kiszeniem, z kłującymi brodawkami, tzw. kolcami. Jeśli nie mamy dostępu do własnych upraw, przed zakupem warto jednego z nich przełamać na pół i sprawdzić, czy nie jest zbyt suchy i gąbczasty w środku. Jeśli nie jesteśmy w stanie złamać go w dłoniach na dwie części, a po rozkrojeniu okazuje się, że ma on blady kolor i brakuje mu wody – to oznacza, że warzywa są najprawdopodobniej przenawożone i nie nadają się do kiszenia.

Do słoików powinniśmy dobierać ogórki średniej wielkości. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że po ukiszeniu nie będą puste w środku.

Moczenie ogórków – czy można pozostawić je w wodzie przed kiszeniem?

Przed włożeniem ogórków do słoików bądź butelek, należy je namoczyć i dokładnie umyć. Pozostawienie świeżych ogórków w zimnej wodzie na kilka godzin przed kiszeniem sprawi, że będzie można je łatwiej doczyścić. Dodatkowo po ukiszeniu ogórki będą bardziej jędrne i chrupiące. Najlepiej moczyć je przez dwie do czterech godzin przed włożeniem do słoika.  

Sprawdzony przepis na kiszone ogórki

Odpowiednie przygotowanie ogórków to połowa sukcesu. Pozostała część to wybór odpowiednich dodatków i zalewa. Do zrobienia kiszonych ogórków będziemy potrzebowali następujących składników.

Składniki

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • pęczek świeżego kopru z baldachami
  • 2 główki czosnku
  • korzeń chrzanu
  • 2 l letniej wody
  • 2 łyżki soli kamiennej niejodowanej
  • czarny pieprz ziarnisty
  • liście laurowe
  • ziele angielskie
  • liście chrzanu
  • liście wiśni
  • liście czarnej porzeczki
  • liście dębu

Ogórki gruntowe wkładamy do miski z zimną wodą i moczymy je przez dwie do czterech godzin. Po tym czasie dokładnie myjemy ogórki i przekładamy na durszlak, żeby obciekły z wody.

Na dno czystych, wyparzonych słoików wkładamy po jednym baldachimie kopru.

Ogórki układamy ciasto w słoikach. Do każdego z nich dajemy po jednym listku laurowym, dwóch ziarenkach ziela angielskiego, pieprzu, dwóch ząbkach czosnku i niewielkim kawałku chrzanu.

Na górę słoików układamy po jednym, niewielkim liściu chrzanu, wiśni, dębu i czarnej porzeczki.

Do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól, całość podgrzewamy, aż sól się rozpuści. Letnią zalewę przelewamy do słoików. Wszystkie składniki powinny być przykryte taflą wody.

Słoiki szczelnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Po kilku tygodniach będą gotowe do jedzenia.

Zobacz także:

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Nie tylko ogórki i kapusta. 5 warzyw idealnych na kiszonki

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Przekąski Świąteczna mięsna zapiekanka

Wytrawne ciasto drożdżowe, Jeśli jeszcze nie robiliście to czas nadrobić zal...

Odsłon: 4651

60 min
34

Przepis dnia

Dania główne Wytrawne ciasto twarogowe

Dla miłośników ciast wytrawnych. Salami podkręca smak .

Odsłon: 2008

60 min
41
Ciasta Sernik z ciastem czekoladowym

Dzisiejszy sernik przygotowałam trochę inaczej jak zazwyczaj. Wymyśliłam że p...

Odsłon: 12966

30 min
28
Dania główne Kiełbasa z sosem pomidorowym

Bardzo szybka, bardzo smaczna i bardzo prosta potrawa. Warto spróbować zrobić...

Odsłon: 258

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

0
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

7