Spis treści:
- Czy można pić kawę w trakcie upałów?
- Ile można wypić kaw w trakcie upałów?
- Co pić zamiast kawy w trakcie upałów?
Kawa wpływa korzystnie na układ nerwowy, pobudza, wspiera koncentrację, a nawet pomaga redukować stres oraz poprawia samopoczucie. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona. Zalecana jest osobom, które mają zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu oraz cukru we krwi. Picie kawy przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu będzie korzystna podczas procesu odchudzania. Co więcej, kawa poprawia krążenie krwi, a także ma właściwości przeciwnowotworowe. Jak widać filiżanka kawy dziennie, korzystnie wpływa na zdrowie. Czy jednak można ją pić podczas upałów? Sprawdzimy, czy kawa odwadnia oraz ile można wypić kaw w trakcie upałów.
Sprawdź także: Domowy "botoks w płynie" za niecałe 10 zł. Dietetyczka podaje recepturę
Czy można pić kawę w trakcie upałów?
Filiżanka kawy to rytuał, który towarzyszy o poranku większości z nas. Jednak picie dużej ilości kawy podczas upałów może nie być najlepszym pomysłem. Tu pojawia się pytanie, czy kawa odwania? Tak, kawa działa moczopędnie, dlatego, jeżeli nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia pracy bez podwójnego espresso, najlepiej zaserwować je ze szklanką wody. Warto również sięgać po kawy mrożone, oczywiście bez tony cukru i bitej śmietany, ponieważ pomogą one uzupełnić płyny. Jeżeli dbasz o linię, dobrze sprawdzi się napój przygotowany na mleku chudym lub napoju roślinnym bez cukru.
Warto wspomnieć również o tym, że zbyt duże ilości kawy mogą być niebezpieczne dla osób borykających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, zwłaszcza podczas upalnych dni. Może powodować wzrost ciśnienia krwi oraz zaburzenia rytmu serca. Ponadto kawa wypłukuje potas z organizmu.
Ile można wypić kaw w trakcie upałów?
Jest to kwestia indywidualna. Mówi się, że dozwolona dawka kawy w ciągu dnia to od trzech do pięciu filiżanek dla zdrowej osoby. Dla niektórych, co wrażliwszych na działanie kofeiny, taka ilość będzie jednak zdecydowanie zbyt duża. Dlatego, kiedy na dworze jest gorąco ograniczyć spożycie kawy. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie dnia bez kilku filiżanek tego czarnego napoju, obserwuj swój organizm oraz samopoczucie. Jednocześnie nie zapominając, aby każdorazowo wypijać przy okazji szklankę wody.
Co pić zamiast kawy w trakcie upałów?
Oczywiście najlepszym wyborem będzie woda, najlepiej ta z dodatkiem minerałów, które w czasie upałów dużo szybciej tracimy wraz z potem. Zazwyczaj zaleca się, aby w ciągu dnia wypijać około ośmiu szklanek wody, zakładając, że ma ona pojemność 250 ml, daje to dwa litry dziennie. Jednak, kiedy temperatura przekracza 30 stopni, a my znajdujemy się na dworze, na przykład pracując lub uprawiając sport, zapotrzebowanie na wodę może dodatkowo wzrastać, nawet do trzech litrów lub więcej.
Warto wspomnieć również o tym, że wodę dostarczamy również w postaci jedzenia, na przykład: owoców, warzyw czy zup. Podczas gorących dni warto sięgać po arbuzy, ogórki, sałatę czy pomidory, które w większości składają się z wody, są niskokaloryczne, a dodatkowo dostarczą ci cennych witamin i minerałów.
Dobrymi napojami na upały będą również herbaty, np. zielona, biała, owocowa lub ta z ziół, np. melisa i mięta. Czarna i czerwona herbata może dodatkowo odwadniać. A także domowe lemoniady czy świeżo wyciskane soki owocowe. Warto wybierać napoje, które nie zawierają cukru. W sklepach znajdziemy mnóstwo napojów izotonicznych. Bez problemu możesz przygotować ich zdrowsze odpowiedniki w domu, zaparz ulubioną zieloną herbatę, lub po prostu przygotuj wodę mineralną. Do napoju dorzuć łyżkę miodu, szczyptę soli, oraz sporo ulubionych owoców, cytryn, limonek, truskawek czy malin. Doskonale sprawdzą się tu świeże liście mięty, które poprawią smak domowego izotonika oraz pomogą ci się orzeźwić.
Niewskazane są natomiast gazowane, kolorowe napoje z bąbelkami, energetyki, a także alkohol. Zimne piwo po ciężkim dniu w pracy lub kolorowe drinki przy hotelowym basenie wydają się idealnym rozwiązaniem na ochłodę. Nic bardziej mylnego, napoje alkoholowe działają moczopędnie, a także powodują wzrost ciśnienia krwi.
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, zywienie.abczdrowie.pl, opracowanie własne
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »
Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »
Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »