Fot. 123RF/Picsel
Powodów na usunięcie jajek z przepisu może być wiele, począwszy od problemu z ich brakiem w lodówce, po względy zdrowotne tj. ograniczenie tłuszczy lub nietolerancje pokarmowe. Nie zmusza to nas jednak do rezygnacji z pieczenia.
Chcąc zastąpić jajka innym produktem spożywczym, w pierwszej kolejności warto pomyśleć nad tym, jaką funkcję pełnią one w wypiekach. Nie ma bowiem jednego, idealnego zamiennika. W biszkopcie zależy nam na odpowiednim wyrośnięciu ciasta, tak aby było wysokie i jak najbardziej puszyste. W babeczkach ich głównym zadaniem jest odpowiednie połączenie mokrych i suchych składników oraz nadanie odpowiedniej wilgotności przygotowywanym wypiekom.

Kolejnym, równie ważnym aspektem przy wyborze alternatywy dla jajek jest smak. Warto się zastanowić czy wybrany przez nas produkt będzie współgrał z pozostałymi i nie zepsuje nam efektu. W słodkich deserach świetnie sprawdzą się owoce w postaci musów. Do słonych lepiej użyć siemienia lnianego, mąki ziemniaczanej lub skrobi kukurydzianej.
Banan
Zamiast jajka możemy wykorzystać pół średniej wielkości banana. Wystarczy go rozgnieść i w takiej postaci dodać do miski. Ten zamiennik sprawi, że ciasto będzie słodsze, wilgotniejsze i gęstsze.
Mus jabłkowy
¼ szklanki zblendowanych jabłek (około 60 g) może zastąpić jajko w przepisie. Przygotowany mus pełni podobną funkcję do bananów - nadaje wypiekom słodyczy i sprawia, że są bardziej wilgotne i smaczne.
Bataty
Podobnie jak z owocami - ¼ szklanki musu z tego warzywa wystarczy, żeby przygotować pyszne czekoladowe brownie, muffinki, chleb lub inne ciasta.
Awokado
Mniej popularne, lecz chętnie wykorzystywane przez wegan. Odpowiednikiem jednego jajka jest jedna sztuka awokado. W wypiekach najlepiej sprawdzi się to najbardziej dojrzałe.
Dynia
60 g musu z dyni stanowi świetną alternatywę dla jajka w cieście. Najlepiej sprawdzi się odmiana Hokkaido, która charakteryzuje się intensywną pomarańczową barwą i gęstym miąższem.
Mąka
Idealnie nadaje się: ziemniaczana, owsiana, sojowa, kukurydziana, z tapioki lub ciecierzycy. Wystarczy zmieszać jedną jej łyżkę mąki z 2 łyżkami ciepłej wody. Taki zamiennik idealnie sprawdzi się w biszkopcie oraz w naleśnikach.
Chia
1 łyżka nasion chia połączona z 3 łyżkami gorącej wody doskonale połączy wszystkie składniki ciasta. Przed dodaniem go do ciasta należy odczekać kilka minut, aby mieszanka nabrała odpowiedniej gęstości.
Jogurt roślinny
60 g jogurtu sprawi, że cisto będzie miękkie i wilgotne. Można wykorzystać jego różne smaki od naturalnego po waniliowe, ananasowe czy jagodowe. Nadaje się do kruchych ciast i babeczek.
Woda z ciecierzycy (aquafaba)
Aquafaba umożliwi nam przygotowanie bezy, makaroników lub czekoladowego brownie. Potrzebujemy tylko 3 łyżek, aby zastąpić jajko w cieście.
Mleko sojowe
Lecytyna sojowa zawarta w mleku roślinnym jest idealnym zamiennikiem jajka. Można go użyć do przygotowania pysznych naleśników. Dobrze się sprawdza również w cieście drożdżowym.
Masło orzechowe
Jego głównym zadaniem jest odpowiednie połączenie składników. Nadaje wypiekom delikatnego orzechowego posmaku. 3 łyżki wystarczą, żeby ciasto było smaczne i wyrośnięte.
Jesteś ciekawy jak zastosować te porady w praktyce? Poznaj pięć sprawdzonych przepisów na pyszne desery naszych użytkowników:
Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Murena na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Reasonble_vegan na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. VickyVampire na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Everyn na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie