Spis treści:
- Kozieradka – wartości odżywcze
- Kozieradka – właściwości zdrowotne
- Kozieradka – zastosowanie w kuchni
- Herbatka z kozieradki – przepis
Co to jest kozieradka? Znana również jako koniczyna grecka lub bożą trawką, to roślina należąca do rodziny bobowatych, która rośnie na terenach Europy oraz Azji, ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Można stosować ją również w kuchni do przyprawiania wielu dań, świetnie pasuje do dań kuchni azjatyckiej, zup, czy mięs. Dziś przyjrzymy się bliżej właściwościom zdrowotnym kozieradki, sprawdzimy, jak przygotować z niej leczniczy napój, czyli herbatkę z kozieradki.
Sprawdź także: Sok z młodego owsa – witaminowa bomba. Oczyszcza, wzmacnia i uspokaja. Zrób najlepszy sok w sezonie
Kozieradka – wartości odżywcze
Co znajduje się w kozieradce? Te niewielkie nasiona są źródłem witaminy PP, tych z grupy B, a także substancji mineralnych, takich jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo czy cynk. Zawiera galaktomannany, substancje, które mają działanie powlekające oraz wpływają na obniżenie cukru we krwi. Znajdują się w niej także flawonoidy, które mają właściwości antyoksydacyjne, chronią organizm przed wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo i przeciwnowotworowo. W kozieradce znajdziesz także błonnik pokarmowy, który ma właściwości poprawiające perystaltykę jelit. Co więcej, daje uczucie sytości, dlatego świetnie sprawdzi się na diecie odchudzającej, ponieważ pomoże uniknąć podjadania. W 100 g nasion znajduje się ok. 323 kcal.
Kozieradka – właściwości zdrowotne
Kto powinien włączyć kozieradkę do swojego jadłospisu? Przede wszystkim tyczy się to osób, które chorują na cukrzycę. Roślina ta ma właściwości obniżające wzrost poziomu glukozy po posiłku, co przyczynia się do regulowania poziomu cukru we krwi. Zawiera również aminokwasy, które stymulują wydzielanie insuliny oraz polifenole, które uwrażliwiają organizm na jej działanie.
Kozieradka ma również działanie bakteriobójcze, dzięki czemu chroni organizm przed infekcjami, przeziębieniem i grypą. Ponadto, kiedy już zachorujemy, substancje śluzowe zawarte w kozieradce ułatwią nam odkrztuszanie. Roślina ta ma również pozytywny wpływ na produkcję czerwonych i białych krwinek, te drugie odpowiadają także za zwiększenie odporności organizmu. Kozieradka wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, a także przeciwbólowe, pomaga między innymi przy bólach brzucha oraz bólach miesiączkowych.
Co daje jedzenie kozieradki? Jeżeli często odczuwasz dolegliwości trawienne, również możesz sięgnąć po kozieradkę. Ma ona działanie żółciopędne, stymuluje wytwarzanie soku trzustkowego i żołądkowego, dlatego ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Pomaga pozbyć się wzdęć i gazów, ma korzystny wpływ na wątrobę. Poleca się ją również do stosowania w przypadku choroby wrzodowej.
Spożywanie kozieradki wpływa również na obniżenie poziomu "złego" cholesterolu we krwi. Mają na to wpływ substancje zwane saponinami steroidowymi, które przyspieszają metabolizowanie cholesterolu. Wpływają także na wchłanianie związków tłuszczowych, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę.
Co więcej, kozieradka sprawdzi się również do stosowania zewnętrznego, można na przykład zrobić z niej wcierkę na porost włosów. Zmniejszy ich wypadanie, a także pomoże w przypadku przetłuszczać się skóry głowy czy łupieżu. Ma również działanie łagodzące problemy skórne.
Kozieradka – zastosowanie w kuchni
Nasiona kozieradki mają ostro-gorzki smak, w którym można wyczuć orzechowe nuty. Swoje zastosowanie znalazła między innymi w kuchni indyjskiej i azjatyckiej, sproszkowaną kozieradkę znajdziemy na przykład w curry. Fantastycznie podkreśli smak orientalnego falafela. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do dań z mięsem w roli głównej, będzie pasować do kurczaka lub cielęciny. Kozieradkę można połączyć również z rybami, np. tuńczykiem czy makrelą. Sprawdzi się również jako przyprawa do dań z makaronem, przeróżnych zup czy sałatek. Można także podać ją w wersji śniadaniowej wraz z wiosennym twarożkiem.
Co ciekawe, kozieradka wykorzystywana jest również do słodkich przysmaków, np. do chałwy.
Herbatka z kozieradki – przepis
Kozieradkę można stosować również w formie naparu. Wystarczy, że dwie łyżeczki nasion, wsypiesz do szklanki, a następnie zalejesz je 200 ml wody. Odstaw napar na pół godziny, a następnie go wypij. Jak stosować herbatkę z kozieradki? Możesz pić ją dwa razy dziennie.
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Pięć dodatków do koktajlu z truskawek. Dodadzą energii i pomogą spalić tłuszcz »
Wychodzą miękkie i soczyste. Magda Gessler zdradza sekret idealnych kotletów mielonych »
Brykiet czy węgiel drzewny na grilla? Wady i zalety, co lepiej się pali i trzyma ciepło »