Spis treści:
- Jak zrobić idealne ogórki kiszone?
- Co dodać do ogórków kiszonych?
- Jak zrobić ogórki, żeby nie były gorzkie?
Ogórki kiszone to doskonały dodatek do obiadu, kanapek, czy dań z grilla. Kiedy zaczyna się sezon na ogórki, wiele osób decyduje się na przygotowanie domowych przetworów. Nic dziwnego, kiszonki są bardzo zdrowe, wspierają odporność, korzystnie wpływają na układ pokarmowy, a do tego są niskokaloryczne, dlatego będą świetną opcją dla osób na diecie. Mają zaledwie 11 kcal w 100 gramach, więc możemy zajadać się nimi bez wyrzutów sumienia.
Sprawdź także: Dlaczego ogórki są puste w środku? Ten trik pomoże ci tego uniknąć
W jaki sposób przygotować idealne ogórki kiszone?
Zrobienie dobrych ogórków kiszonych jest prawdziwą sztuką, wokół której narosło już wiele legend i przesądów. Nie będziemy rozstrzygać, które z nich są prawdziwe, a które nie. Postaramy się jednak stworzyć możliwie jak najbardziej uniwersalny katalog zasad, które powinny zagwarantować wam kulinarny sukces.
Na co zwracać uwagę podczas kiszenia ogórków?
Ich jakość jest kluczowa. Jeśli chcemy cieszyć się naprawdę smacznymi kiszonkami, powinniśmy korzystać z możliwie jak najlepszego produktu bazowego. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w ogórki u zaufanego źródła, a najlepszym pomysłem będzie wyhodowanie ich samodzielnie. Jeśli jednak nie posiadasz własnej działki, postaraj się zakupić ogórki, które nie były nadmiernie nawożone ani nie miały styczności z pestycydami.
Co dodać do ogórków kiszonych?
To właśnie dzięki nim ogórki kiszone zyskują naprawdę wyjątkowy aromat i smak. Chociaż w tym wypadku mamy szerokie pole do popisu, to naszym zdaniem najsmaczniejsze kiszonki powstają przy wykorzystaniu klasycznego przepisu, zawierającego czosnek, chrzan oraz koper. Nasze babcie dodawały do ogórków kiszonych także liście wiśni, porzeczek lub aronii, które nadawały im bardzo ciekawy smak. Dodatkowo do kiszenia warto dodać również liście dębu - znajdziemy w nich dużo garbników, chroniących nasze przetwory przed zepsuciem.
Jakiej wody użyć do zrobienia kiszonych ogórków?
W przypadku kiszenia ogórków woda jest istotna z dwóch powodów. Przede wszystkim warto pamiętać, aby wszystkie produkty, które będziemy kisić (w tym także przyprawy, takie jak koper i liście) dokładnie umyć. W przeciwnym razie, w naszych kiszonkach znajdą się zanieczyszczenia, które je doszczętnie zrujnują. Warto również pamiętać, że woda, z której przygotujemy zalewę, powinna być czysta i przegotowana, natomiast chlorowana woda wprost z kranu nie wpłynie pozytywnie na jakość kiszonek.
Co zrobić, żeby ogórki kiszone nie były gorzkie?
Jak zrobić pyszne ogórki, które nie będą gorzkie? Do przygotowania ogórków kiszonych użyj niewielkich sztuk o jasnym kolorze. Unikaj sytuacji, w których warzywa będą musiały długo czekać na przetworzenie, wówczas mogą stracić swoją jędrność. Dodatki do ogórków, czyli czosnek, chrzan i koper, również powinny być świeże.
Podczas przygotowywania ogórków kiszonych, warto trzymać się sprawdzonych babcinych przepisów i nie kombinować. Zrezygnuj ze zbędnych dodatków, m.in.: suszonych liści laurowych, gorczycy, suszonego kopru, czy pieprzu. Zadbaj również o to, by naczynie, w którym chcesz zrobić kiszonki oraz same ogórki były dokładnie umyte.
W czym przygotowywać ogórki kiszone?
Naczynie, w którym kisisz ogórki, również ma duże znaczenie. Najlepiej sprawdzą się szklane słoiki, które wcześniej należy dokładnie umyjeć i wyparzyć. Jeśli używasz weków, koniecznie sprawdź, czy wszystkie gumki są w nich całe. W przypadku zakrętek, warto co roku zainwestować w nowe, gdyż nawet odrobina rdzy lub zanieczyszczeń może zepsuć przetwory.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Ogórki powinno się układać w dużym słoju, możliwie jak najciaśniej, tuż obok siebie. Po dodaniu przypraw, możesz zalać je przygotowaną wcześniej zalewą. Pamiętajmy jednak, że musimy zrobić to dokładnie - woda powinna dokładnie je przykrywać, gdyż w przeciwnym razie pokryją się pleśnią lub zgniją. Zadbaj o to nie tylko na początku kiszenia, ale również przy wyjmowaniu ogórków do spróbowania.
Pamiętaj, że za proces kiszenia ogórków odpowiadają bakterie, które podczas pasteryzacji są zabijane przez temperaturę. Z tego prostego powodu nie powinniśmy pasteryzować ogórków kiszonych. Wystarczy, że bardzo dokładnie je zakręcimy i zachowamy wszystkie wcześniej opisane zasady higieny. Jeśli słoiki zaczną „syczeć" lub będzie wydobywać się z nich piana, będzie to znak, iż zostały niedokładnie dokręcone lub naczynie do kiszenia było uszkodzone. Wówczas lepiej przygotować kolejny słoik.
Zobacz także:
Babciny przepis na korniszony. Wyjdą idealnie chrupiące »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Nie tylko ogórki i kapusta. 5 warzyw idealnych na kiszonki
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »