Sprawdzone przepisy na Wielkanoc

Wiosną i latem na targach oraz w sklepach pojawiają się dorodne owoce, a wraz z nimi przepyszne polskie przetwory. Znając sekrety naszych mam i babć możemy zachować smak ulubionych owoców pod postacią kolorowych dżemów, powideł oraz marmolad. Co je wyróżnia i sprawia, że są wyjątkowe? Sprawdźcie!

Dżem to najlepszy wybór dla miłośników dużych kawałków owoców. Tę konfiturę w miarę możliwości sporządza się z całych owoców lub ich części.

Dżemowe wariacje

Obrane i wypestkowane należy gotować wraz cukrem na małym ogniu, aż całość zgęstnieje. Im kwaśniejszy owoc, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie zawierał większą ilość pektyny - czyli naturalnego środka zagęszczającego. Spore stężenie tego składnika mają m.in. porzeczki, skórki owoców cytrusowych, jabłka, czereśnie oraz wiśnie. W przypadku innych owoców, aby zwiększyć gęstość dżemu, wystarczy dodać np. cukier żelujący. Zwykle znacznie mniej, niż w pozostałych przetworach. Jednak konsystencja, smak oraz duże kawałki soczystych owoców znajdujące się w dżemach sprawiają, że mają swoich zwolenników na całym świecie.

Konkurs: Podziel się przepisem na przetwory i wygraj robota kuchennego lub bony na zakupy

konkurs

Owocowe przeciery

Marmoladę spośród przetworów wyróżnia to, że uzyskuje się ją poprzez przecieranie różnego rodzaju owoców. Następnie powstały w ten sposób aromatyczny przecier gotuje się wraz z dodatkiem dużej ilości cukru. Kiedy przetarte owoce dwukrotnie zwiększą swoją gęstość to znak, że marmolada jest gotowa. Ciekawostką jest, że samo słowo "marmolada" wywodzi się z języka portugalskiego, w którym to "marmelada" oznaczała rodzaj przetworu owocowego sporządzanego z "marmelo", czyli znanych nam pigw. Anglicy marmoladą nazywają dżemem z owoców cytrusowych, które zawierają skórki. Natomiast w Polsce wytwarza się ją z prawie wszystkich owoców. Najczęściej do tego typu przetworów wybierane są te, których miąższ łatwo ulegnie rozpadowi w trakcie gotowania. Warto zapamiętać, że do wykonania marmolady możemy użyć również owoców gorszej jakości oraz tych uszkodzonych. W sklepach do wyboru mamy marmolady miękkie i twarde. Oprócz gęstości przetworu różnica również jest w ilości wykorzystanych owoców. W marmoladach twardych musi być co najmniej 110 g owoców na 100 g produkty, natomiast w miękkich do wykonania wystarczy tylko 80 g.

Tradycyjne powidła

Za nazwą powidła kryją się niezwykle smaczne przetwory ze śliwek. Tradycyjnie używano do ich wykonania śliwek węgierek. Prażono je w żelaznych kotłach nawet przez kilka dni. Kiedy uzyskiwały kolor bordowy lub brązowy wiadomo było, że powidła już są gotowe. W domowych warunkach śliwki gotuje się na wolnym ogniu, do momentu aż wyparuje woda, a śliwkowa masa trzykrotnie ulegnie zagęszczeniu. Pierwotnie do powideł nie dodaje się cukru, jednak czasami, zwłaszcza w sklepowych produktach, pojawia się on wśród składników. Konsystencja ich jest znacznie rzadsza, niż w przypadku dżemów i marmolad. Powidła charakteryzuje głęboki, bogaty smak, w którym znajdziemy jednocześnie nutę kwaskowatości i słodyczy. Ich dużym atutem jest to, że spośród wszystkich przetworów zawierają największą ilość owoców. Wedle przepisów zaleca się wykorzystanie 160 g owoców w celu uzyskania 100 g gotowego produktu.

Dżemy, marmolady i powidła to wyśmienity dodatek do deserów, ciast, a także kromki chrupiącego, świeżego chleba. Odpowiednio przygotowane i przechowywane będą smacznie służyły nam przez cały rok. Tego typu przetwory to nie tylko wspaniały sposób na zagospodarowanie dużej ilości owoców, ale również wyjątkowa możliwość przywołania smaków lata nawet w te deszczowe i chłodne dni.

20 przepisów na wyjątkowe przetwory

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Tort seromakowy

Ciasto idealne na święta. Zawiera w sobie najsmaczniejsze tradycyjne polskie...

Odsłon: 161

60 min
3
15 min
8
Pieczywo Nadziewane bułeczki na kefirze

Kiedy chcesz zaskoczyć bliskich, przygotuj te szybkie i niesamowicie proste n...

Odsłon: 1001

60 min
7
Zupy Zupa kukurydziana

Zupa kukurydziana to bardzo szybki i prosty w przygotowaniu, a przy tym niezw...

Odsłon: 670

30 min
2
Przekąski Jajka nadziewane pieczarkami

W naszym domu od wielu lat jajka z farszem pieczarkowym są obowiązkowym danie...

Odsłon: 96

30 min
2
30 min
2