Spis treści:
- Czym charakteryzują się kwiaty malwy?
- Jakie są rodzaje kwiatów malwy?
- Zastosowanie kwiatów malwy czarnej
- Co zrobić z kwiatów malwy?
Kwiaty malwy należą do rodziny ślazowatych, najczęściej występują w białym, różowym, czerwonym oraz fioletowym kolorze. Co ciekawe na świecie, istnieje aż 77 gatunków malw. Kwiaty te to nie tylko ozdoba ogrodów, ale i roślina mająca właściwości lecznicze. W tym drugim przypadku najczęściej mówi się o kwiatach malwy czarnej, inaczej malwy lekarskiej, którą można rozpoznać po ciemnofioletowym kolorze.
Sprawdź także: Czy margaryna jest zdrowa? Można zastąpić nią masło?
Kwiat malwy charakterystyka
Malwa czarna, znana również pod nazwą malwa lekarska, pochodzi z Bałkanów, obecnie uprawiana jest również w innych częściach świata, również w Polsce. Roślina osiąga nawet do trzech metrów wysokości, posada grubą łodygę, którą pokrywają charakterystyczne włoski. Kwiaty malwy lekarskiej mają fioletowy, często wpadający w czerń, kolor, oraz średnicę oscylującą wokoło dziesięciu centymetrów. Za ciemną barwę kwiatów odpowiadają antocyjany, barwniki, które korzystnie wpływają na oczy, układ krążenia, oraz pomagają w walce z przeziębieniami.
Kwiaty malwy mają właściwości lecznicze, jeśli chcesz skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, powinieneś zebrać je w lipcu lub sierpniu.
Malwa odmiany
W polskich ogródkach znajdziemy wiele gatunków malw. Do najczęściej uprawianych należą:
- Malwa czarna – charakteryzuje ją intensywny fioletowo-purpurowy kolor, często wpadający w czerń. Ta odmiana osiąga do nawet trzech metrów wysokości. Wykazuje działanie lecznicze.
- Malwa różowa – popularna odmiana, którą z pewnością widziałeś w domowych ogródkach. Posiada gęste kwiatostany, występuje w wielu kolorach: czerwony, żółtym, białym, różowym oraz fioletowym. Może dorastać do wysokości dwóch i pół metra.
- Malwa piżmowa – kwiaty te charakteryzuje piękny zapach, najczęściej występuje w różowym kolorze, nie przekraczają 60 cm.
- Malwa dzika – ta odmiana występuje w białym, niebieskim oraz fioletowym kolorze. Osiąga około metr wysokości.
- Malwa pomarszczona – ta odmiana posiada kwiaty w kolorach żółci, przybyła do nas z terenów Ukrainy i Rosji. Roślina osiąga wysokość do około dwóch metrów.
Właściwości kwiatu malwy czarnej
Malwa czarna to roślina doskonale znana z właściwości leczniczych. Zawdzięcza to głównie zawartości substancji śluzowych, antocjanów, flawonoidów oraz garbników. Wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie do produkcji naparów, herbat i syropów.
Herbaty i napary z kwiatów malwy czarnej przygotowuje się z wysuszonej rośliny. Świetnie sprawdzą się, jako: środek łagodzący problemy żołądkowe, okład na zmęczone oczy, tonik do skóry, czy płukanka na zapalenie gardła.
Zastosowanie kwiatu malwy lekarskiej
Malwa czarna doskonale sprawdzi się na ból gardła, wystarczy, że wypłuczesz je naparem z tego kwiatu. Świetnie złagodzi podrażnioną błonę śluzową, pomoże zniwelować stan zapalny oraz wesprze jego regenerację. Taką płukankę możesz zastosować również, jeśli wystąpi u ciebie podrażnienie jamy ustnej, np. spowodowane protezą lub aparatem ortodontycznym.
Jeśli borykasz się z problemami z układem pokarmowym, wypróbuj herbatę z kwiatów malwy. Będzie to doskonały napój dla osób cierpiących na chorobę wrzodową, refluks, czy nadkwasotę. Wywar ten będzie działał osłonowo na błonę śluzową przełyku i żołądka. Najlepiej taki napój pić przed lub po posiłku.
Napar z kwiatów malwy może być również świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z regularnością oraz długością cyklu miesiączkowego. Będzie skuteczny zarówno przy zbyt krótkich, jak i zbyt długich miesiączkach. Dodatkowo taki napój ma działanie rozkurczające, dlatego pomoże uśmierzyć bóle okresowe.
Kwiaty malwy czarnej mają zastosowanie również w przypadku łagodzenia skutków menopauzy. Zawierają fitoestrogeny flawonowe, które mają działanie zbliżone do kobiecych hormonów płciowych, których ilość zmniejsza się w okresie klimakterium.
Napar z malwy możesz zastosować również na opuchliznę. Jeśli czujesz zmęczenie i masz spuchnięte oczy, spróbuj na kilka minut przyłożyć na nie okład z wywaru z kwiatów malwy. Taki kompres może również zmniejszyć cienie pod oczami, pomaga zredukować stany zapalne i podrażnienie. Dla kwiatów malwy niestraszne są także problemy skórne. Okład z naparu z kwiatów malwy można zastosować na poparzenia słoneczne, egzemę lub podrażnienia skóry.
Co można zrobić z kwiatów malwy?
Do przygotowania naparów, herbat i okładów z kwiatów malwy najlepiej sprawdzi się susz przygotowany z płatków rośliny. Natomiast do sałatek świetnie sprawdzą się świeże i kolorowe kwiaty.
Herbata z kwiatów malwy czarnej
Zacznij od przygotowania suszu, dwie łyżki kwiatów malwy zalej 250 ml wrzątku i odstaw na 20 minut. Następnie przelej napar do garnka, zagotuj i odstaw do wystygnięcia. Przygotowany napój możesz przecedzić przez sitko.
Okład z kwiatów malwy
Napar z kwiatów malwy możesz wykorzystać również w domowych kompresach i okładach. Wystarczy, że zamoczysz kompres w naparze, a następnie odciśniesz jego nadmiar. Tak przygotowany okład możesz położyć np. na oczy lub przemyć nim skórę.
Kwiaty malwy do sałatek
Jeśli chcesz zaskoczyć swoją rodzinę nietypową sałatką, użyj do niej świeżych kwiatów malwy. Słodkawe kwiaty nie tylko dodadzą daniu ciekawych smaków, ale i będą estetycznie wyglądać na talerzu.
Zobacz także:
Ta nalewka postawi cię na nogi! Sprawdź przepis na tradycyjną jeżynówkę »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »