Ciasta na Boże Narodzenie

Jeśli lubisz chmielowy smak piwa lub interesujesz się historią i wytwarzaniem tego trunku, to nie może zabraknąć cię w Krakowie w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku. Już po raz szósty odbędzie się tam Beerweek Festival, podczas którego uczestnicy mają okazję spróbować wielu ciekawych rodzajów piwa.

Fot. 123RF/Picsel

Już po raz szósty organizowany jest wielki festiwal dla miłośników napoju o głębokiej, złocistej barwie. Fani piwa wiedzą, że najzdrowsze jest to niepasteryzowane i niefiltrowane. Choć trunek wzmaga apetyt (pobudza soki żołądkowe) i spożywany w zbyt dużych ilościach szkodzi zdrowiu, to pity z umiarem dostarcza organizmowi witamin z grupy B. Dodatkowo zawarty w nim chmiel może działać przeciwnowotworowo. A z czego tak właściwie jest zrobione piwo? Dowiedz się, czytając artykuł.

IPA, APA czy Lager - czyli jakie są rodzaje piwa?

Piwo to jeden z najstarszych napojów alkoholowych, który otrzymuje się w wyniku fermentacji tzw. brzeczki piwnej. Brzeczkę z kolei przygotowuje się ze słodu, chmielu i wody. W zależności od rodzaju piwa dodaje się także inne surowce niesłodowane jak np. cukier, miód czy syropy owocowe.
W ostatnich latach, wraz z popularyzacją browarów rzemieślniczych, powstało wiele nowych gatunków tego napoju alkoholowego. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie piwa dzielą się na dwie duże rodziny (ze względu na sposób produkcji, a dokładnie - rodzaj użytych drożdży): lager i ale.


Lager charakteryzuje się czystym smakiem i wysokim poziomem nasycenia dwutlenkiem węgla. Do najpopularniejszych piw tzw. dolnej fermentacji, zaliczyć można:

  • Pilsner (czysty, złoty, jasny lager),
  • Dunkel (ciemny lager z Niemiec),
  • Piwo Marcowe (tzw. Oktoberfest/Märzen, bursztynowe piwo produkowane wiosną),
  • Porter Bałtycki (ciemny lager o mocnym kawowo-czekoladowym smaku).

 

Z kolei piwo typu ale jest pełniejsze i bardziej mętne. Często aromatyczne, z dodatkiem nut cytrusowych, kwiatowych lub owocowych. Najbardziej znanymi przykładami ale, czyli piw tzw. górnej fermentacji, są:

  • IPA (India Pale Ale; brytyjskie, jasne piwo z dodatkiem dużej ilości chmielu - bardzo gorzkie),
  • APA (amerykańska odmiana Pale Ale - mniej gorzka, zazwyczaj z wyczuwalnym dodatkiem cytrusowych nut),
  • Old ale (mocny i złożony smak, powyżej 5% alkoholu).

 

Czym jest Beerweek Festival?

Szósta edycja Beerweek Festival odbędzie się w Krakowie (na Stadionie Cracovii przy ul. J. Kałuży 1) w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku. Powstaną stanowiska, na których 32 browary zaprezentują swoje popisowe piwne napoje. Na wydarzeniu będzie też można spróbować cydrów, miodów pitnych czy rzemieślniczych destylatów. Organizator wydarzenia przewiduje też dodatkowe atrakcje oraz kulinarne przysmaki, serwowane z foodtrucków.
Organizator zachęca do przybycia rodziny. Dzieci do 15 roku życia mogą wejść na wydarzenie za darmo, ale jedynie pod opieką osoby dorosłej i oczywiście zobowiązując się do niespożywania alkoholu. W sobotę i niedzielę, na festiwalu pojawi się specjalna strefa rodzinna, w której opiekunki zajmą się dziećmi. Z kolei w pierwszych dwóch dniach Beerweeku będzie można obejrzeć seans filmowy w kinie plenerowym, a przy głównej scenie - posłuchać wykładów o piwie czy rozluźnić przy zabawnym stand upie.
Impreza potrwa od piątku do niedzieli, w następujących godzinach:

  • 27 sierpnia (piątek): 16:00 - 24:00,
  • 28 sierpnia (sobota): 13:00 - 24:00
  • 29 sierpnia (niedziela): 13:00 - 21:00.

 

Szczegółowy harmonogram festiwalu będzie dostępny na stronie organizatora już wkrótce. Już teraz zapoznaj się natomiast z planem obiektu i listą wystawców.
Wydarzenie jest płatne. Można kupić karnet na trzy dni lub bilety jednorazowego wejścia na pojedyncze dni festiwalu. Za wstęp w wybranym dniu należy zapłacić 15 złotych, natomiast za bilet na cały festiwal - 35 złotych. Osobno kupić można także szklankę festiwalową.
Przy wejściu na imprezę konieczne jest okazanie biletu oraz dokument ze zdjęciem, poświadczający tożsamość i pełnoletność. Na festiwalu panują specjalne zasady sanitarne związane z pandemią COVID-19, dlatego zapoznaj się z nimi przed rozpoczęciem wydarzenia. Bilet możesz nabyć tutaj.
Więcej informacji o 6. edycji Beerweek Festival znajdziesz na stronie organizatora.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Sernik krakowski

Tradycyjny, ciężki, prawdziwy sernik krakowski z rodzynkami, skórką pomarańcz...

Odsłon: 428

60 min
7
Sałatki Świąteczna surówka z pora

Surówkę z pora można przygotować na wiele różnych sposobów. Najczęściej jedna...

Odsłon: 20

30 min
2
Ciasta Sernik zebra

Doskonały w smaku sernik śmietankowo-kakaowy na ciasteczkowym spodzie, upiecz...

Odsłon: 378

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Najgorsze gatunki ryb. Mają w sobie toksyczne substancje

Ryby uznawane są za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów, do których mamy dostęp. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre z nich wywierają...

1
Informacje Najlepsze zupy na odchudzanie. Metabolizm przyspieszy, apetyt będzie mniejszy

Skutecznym sposobem, który pomoże wesprzeć proces odchudzania, jest sięgnięcie po zupy. Dostarczają mnóstwa warzyw, doskonale sycą, są lekkostrawne...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Orientalny krem z kalafiora, gniazda ziemniaczane z wołowiną, sernik dyniowy

W najnowszym, 528. odcunki programu "Ewa gotuje" w kuchni prowadzącej pojawią się goście. W towarzystwie sióstr Krawczyńskich, znanych pod pseudoni...

0
Informacje Jak Zdobywać Obserwacje na Instagramie w 2025 – Sprawdzone Strategie i Bezpieczne Metody

Instagram w 2025 roku pozostaje jedną z najważniejszych platform społecznościowych, zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Liczba obserwujących n...

10