Spis treści:
Mleko krowie, owsiane, sojowe, migdałowe, kokosowe - wybór dodatku do porannej kawy jest naprawdę ogromny. Choć można kierować się tylko smakiem i własnym gustem, warto zwrócić też uwagę na jego wartości odżywcze. Odkryj przepis i działanie kawy z mlekiem ryżowym.
Sprawdź także: Syci na długo i zmniejsza apetyt. Dodaj do kawy zamiast zwykłego mleka
Mleko ryżowe a napój ryżowy
Mleko ryżowe a napój ryżowy - czy to te same produkty? Załącznik rozporządzenia nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. dokładnie definiuje pojęcie „mleka surowego”. Jest to „mleko uzyskane z gruczołów mlecznych zwierząt gospodarskich, które nie zostało podgrzane do temperatury powyżej 40°C ani nie zostało poddane żadnej innej obróbce o równoważnym skutku”. Podobną linię orzeczniczą przyjął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2017 roku, utwierdzając słuszność powyższej definicji.
Okazuje się więc, że nazwa „mleko” zarezerwowana jest wyłącznie dla produktów pochodzenia zwierzęcego i w przypadku artykułów spożywczych na bazie roślin, powinno się używać sformułowania „napój roślinny”. Choć potocznie mówimy więc, że kupujemy mleko ryżowe, mamy na myśli napój ryżowy.
Jest on produkowany głównie z brązowego ryżu, często dosładzany cukrem lub syropem z agawy. Jakie właściwości ma mleko ryżowe? W porównaniu z tym krowim nie zawiera w ogóle cholesterolu i laktozy - to cenna informacja m.in. dla osób z nietolerancją białka krowiego. Co prawda, ma więcej węglowodanów (nie powinni po nie jednak sięgać diabetycy) niż tradycyjne mleko, ale często zostaje, w procesie produkcji, wzbogacone o witaminy z grupy B, wapń i żelazo. Dodatkowo nie zawiera glutenu i nie działa silnie alergizująco. Trzeba jednak pamiętać, że szklanka mleka ryżowego to nawet 150 kalorii.
Kawa z mlekiem ryżowym - przepis i działanie
Choć mleko ryżowe jest kaloryczne, to dodanie go w małych ilościach do kawy, wcale nie szkodzi, a pomaga. Jakie jest działanie kawy z mlekiem ryżowym? Napój to cenne źródło antyoksydantów, które chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Dzięki temu zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów czy miażdżycy. Co więcej, opóźniają procesy starzenia, pomagając zachować prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Kawa z mlekiem ryżowym to także cenne źródło witamin z grupy B, które mają korzystny wpływ na pracę układu nerwowego. Nie tylko zmniejsza stres, ale też poprawia koncentrację. Taki napój dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi stany zapalne.
Chcesz poznać przepis na kawę z mlekiem ryżowym? To nic skomplikowanego, tym bardziej że napój roślinny możesz przygotować samodzielnie w domu. Należy zagotować ryż z wodą i szczyptą soli. Ważny jest czas gotowania - około godziny lub nawet dwóch, na bardzo małym ogniu (szybszy sposób znajdziesz w przepisie poniżej). Następnie całość należy rozcieńczyć wodą i zmiksować blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji. Po przecedzeniu mleko nadaje się do spożywania zarówno na zimno, jak i na ciepło. Chcąc nadać mu nieco więcej smaku, możesz dodać do niego cynamon, kardamon lub wanilię.
Oczywiście, możesz też zakupić gotowy napój ryżowy w sklepie, ale zwróć uwagę na jego skład i jak najniższą zawartość węglowodanów oraz sodu.
Waniliowe mleko ryżowe
Zobacz przepisWaniliowe mleko ryżowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po przygotowaniu mleka ryżowego zaparz kawę (ok. 150 ml). Do ciepłej dodaj ok. 100 ml mleka ryżowego. Opcjonalnie, do smaku, wsyp odrobinę cukru czy syropu z agawy lub daktyla.
Źródło: Smaker.pl, organic24.pl, wetgiw.gov.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Jak przechowywać grzyby suszone? Najpierw trzeba dobrze je przygotować »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »