Dania jednogarnkowe

Zdarza się, że zakupione lub przyrządzone wcześniej jedzenie przeterminuje się czy spleśnieje i niestety trzeba się go pozbyć. Czy wiesz, gdzie wyrzucać zepsute owoce i warzywa lub odstane resztki zupy? Wiele osób wciąż robi to nieprawidłowo, popełniając dwa podstawowe błędy.

Gdzie wyrzucać zepsute owoce i warzywa? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Gdzie wyrzucać zepsute owoce i warzywa, które już nie nadają się do spożycia? Choć spora część Polaków udaje się z nimi do sedesu, wcale nie jest to słuszne rozwiązanie. Nie chodzi tylko o możliwe zapchanie rur kanalizacji - właściwym miejscem jest jeden z koszy znajdujących się w domu. A co z kompostownikiem? Wiele osób zastanawia się, czy można do niego wrzucać zgniłe produkty spożywcze. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące skutecznego pozbywania się resztek.

Sprawdź także: Jak segregować odpady kuchenne? Gotowa ściąga z rozwiązaniami

Gdzie wyrzucać zepsute owoce i warzywa?

Choć najczęściej zgniłe czy przeterminowane jedzenie trafia prosto do sedesu lub do pojemnika na odpady zmieszane, to musisz wiedzieć, że są to dwa podstawowe, najczęściej popełniane przez Polaków, błędy. Pierwszy sposób może prowadzić do niedrożności rur oraz zachęcić szkodniki (np. szczury) do zakładania gniazd w kanalizacji lub ścianach, a drugi - skutkować niewłaściwą segregacją śmieci, a w konsekwencji nawet przyznaną karą pieniężną.

Gdzie zatem wyrzucać zepsute owoce i warzywa, gdy już nie będziemy ich używać? Właściwy pojemnik to ten na bioodpady. Resztki trafiają do kompostowni, w której następuje specjalny proces ich recyklingu. Są wstępnie oczyszczane, a potem pod wpływem wysokiej temperatury i odpowiedniej ilości tlenu usuwa się z nich bakterie oraz pasożyty. Następnie kompost dojrzewa od trzech do sześciu tygodni, a później jest segregowany i wywożony.

Pamiętaj jednak, że do kosza na bioodpady nie może trafić jedzenie zanieczyszczone tłuszczem - jeśli w lodówce znalazłeś podgniłą sałatkę warzywną, doprawioną oliwnym dressingiem, wszystko zgarnij do pojemnika na odpady zmieszane.

Do jakiego kosza wyrzucać ugotowane warzywa?

Zasad segregacji resztek kuchennych jest całkiem sporo, jednak w przypadku owoców czy warzyw, nie są one bardzo skomplikowane. Niezależnie od tego, czy owoce lub warzywa są surowe, czy ugotowane, muszą trafić do pojemnika na bioodpady. Jeśli więc ugotowałeś ziemniaki albo marchewki na obiad, odkryłeś je w lodówce po dłuższym czasie i nie nadają się już do odświeżenia, podobnie jak przy spleśniałych - wyrzuć je do kosza na odpady ulegające biodegradacji.

Gdzie wyrzucać resztki jedzenia? | Fot. Smaker/Canva Pro

Gdzie wyrzucać resztki zupy?

Nieco inna odpowiedź padnie przy pytaniu, gdzie wyrzucać resztki zupy. Wiesz już, że niedobrym pomysłem jest wylewanie ich do muszli klozetowej - odpady mogą przykleić się do rur, wyrządzając szkody. Na początku, nad zlewem kuchennym czy sedesem, przecedź zupę. Wywar może spłynąć, bez obawy o uszkodzenie kanalizacji.

Co zrobić z pozostałymi składnikami? Wszystko zależy od tego, czy przyrządzałeś zupę na bulionie mięsnym, czy roślinnym. Produkty stałe z zup na wywarze mięsnym wyrzuć do kosza na odpady zmieszane (np. ugotowane mięso, resztki ryb). Jeśli zupa jest pochodzenia roślinnego i nie ma w niej tłuszczu, resztki mogą trafić do odpadów bio (np. ugotowane warzywa, makaron czy ryż).

Czy zepsute owoce i warzywa można wrzucić do kompostownika?

Osoby świadome ekologicznie często posiadają przydomowy kompostownik. To specjalnie przygotowany pojemnik, który pozwala pozbyć się wielu odpadów spożywczych, tworząc przy tym pożywny nawóz dla roślin ogrodowych. Do kompostowania nadają się m.in. obierki z owoców i warzyw (np. z jabłek, marchewek, ziemniaków), fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj czy niezjedzone i przeterminowane posiłki. 

Czy zepsute owoce i warzywa można wrzucić do kompostownika? Niestety nie. Już zepsutą, podgniłą lub spleśniałą żywność trzeba wyrzucić do kosza z bioodpadami. Do przydomowego pojemnika nie mogą też trafić odpadki pochodzenia zwierzęcego (kości, mięso, całe jaja), płynne resztki jedzenia, bardzo tłuste posiłki czy gotowane warzywa (szczególnie z zupy na wywarze mięsnym, bo swoim aromatem przyciągną szkodniki). 

Źródło: Smaker.pl, segregujna5.um.warszawa.pl, eko.um.ostrowiec.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Słodycze i desery z niskim indeksem glikemicznym. Z czego i jak je przygotować? »

Tak szybko rozsmarujesz zimne masło na chlebie. Prosty trik robi furorę »

Apteka w ogrodzie: Rośliny dla cukrzyków. Posadź w ogrodzie, wprowadź do diety i zbijaj wysoki cukier »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
Ciasta Biszkopt z owocami i kremem śmietankowym

Wymyśliłam sobie że przygotuję biszkopt coś w rodzaju torcika z prażonymi jab...

Odsłon: 19

60 min
0

Polecane artykuły

Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5
Informacje Co zrobić na obiad z karkówki? Takich przepisów nie masz w swoim notatniku

Karkówka to jedno z najczęściej przygotowywanych mięs w polskich domach, uwielbiane za swoją soczystość i wszechstronność. Wiele osób ma swoje ulub...

18