GIS apeluje: Nie zbierajcie grzybów w ten sposób. To grozi zatruciem!

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. W wielu częściach Polski grzybów w lasach nie brakuje. Na grzybobranie wyruszają, więc nie tylko doświadczeni grzybiarze, ale i laicy. Warto jednak zaznaczyć, że podczas zbierania grzybów liczy się nie tylko zapał, ale i praktyczna wiedza. Tak, by grzybobranie było bezpieczne! Właśnie takie informacje zamieścił na swojej stronie GIS. O czym warto pamiętać, zanim wybierzesz się na grzyby?

Fot.123RF/Picsel/Fot.EASTNEWS

Spis treści:

Polacy uwielbiają wyprawy na grzyby. Nic dziwnego, wycieczka do lasu to nie tylko sposób na obcowanie z naturą, wyciszenie się, ale i okazja, żeby rozejrzeć się za darami natury. W końcu kosz pełen grzybów to gwarancja wielu pyszności, które później znajdą się na twoim talerzu! Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak popranie zbierać grzyby. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował informacje, z którymi powinien zapoznać się, każdy grzybiarz amator.

Sprawdź także: Wrzody, bóle brzucha, wysokie ciśnienie... Nalewka z tego grzyba to remedium na wiele dolegliwości

Bezpieczne grzybobranie – na czym to polega?

Oczywiście podstawą bezpiecznego grzybobrania jest wiedza! Przed wyprawą do lasu koniecznie zajrzyj do aktualnych atlasów grzybów oraz sprawdzonych stron internetowych. Tak by przez przypadek nie przynieść do domu trującego „sromotnika” lub „szatana”. Dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą osoby, która dobrze zna się na grzybach.

Często grzyby jadalne, od tych niejadalny, bądź trujących różnią jedynie subtelne szczegóły. Takie jak faktura kapelusza, czy ruchomy pierścień – jak w przypadku kani i muchomora sromotnikowego. Jadalną czubajkę kanię rozpoznasz po łuszczącym się kapeluszu w brązowe „łatki” oraz ruchomym pierścieniu znajdującym się na trzonie. Podczas gdy muchomor sromotnikowy ma gładki kapelusz oraz przyrośnięty pierścień. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy dany grzyb jest jadalny, lepiej pozostaw go w lesie.

Jak zbierać grzyby?

Co zabrać ze sobą na grzybobranie? Podstawą jest przewiewny kosz, np. wiklinowy. Zbieranie grzybów do plastikowych toreb to bardzo zły pomysł. Brak odpowiedniej wentylacji sprawi, że grzyby mogą zacząć się psuć. Co w konsekwencji może odbić się na zdrowiu osoby, która je zje.

Warto zwrócić również uwagę na to, by grzyby wykręcać z podłoża, a nie wycinać je za pomocą noża. Nie należy również niszczyć grzybni, to właśnie z niej w późniejszym czasie wyrosną nowe okazy.

Niewiele osób wie, że znalezione w lesie grzyby można zanieść do stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie eksperci – grzyboznawcy ocenią, czy nadadzą się do spożycia.

Zatrucie grzybami – objawy

Jak rozpoznać zatrucie grzybami? Najczęściej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wymioty, ból brzucha i biegunka. Często towarzyszy im również gorączka, może wystąpić także ból głowy. Niektóre gatunki grzybów zawierają w swoim składzie toksyny, które są przyczyną zatrucia. Czasem jego skutki można zaobserwować już po kilku godzinach od spożycia, w innych przypadkach może być to nawet kilkanaście godzin.

Zatrucie grzybami najczęściej wynika z błędnego zinterpretowania grzybów jako jadalne. Może być również spowodowany niepoprawnym ich przechowywaniem. Dlatego po powrocie z lasu należy je odpowiednio przygotować do suszenia lub gotowania. Absolutnie nie powinny być przechowywane przez długi czas w plastikowych wiadrach czy torbach, gdzie nie mają dostępu powietrza.

Co zrobić w przypadku zatrucia grzybami?

Jeśli doszło do zatrucia grzybami, koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza. Udaj się na pogotowie lub zadzwoń pod numer alarmowy 999, lub 112. Co więcej, jeśli więcej osób spożyło posiłek z dodatkiem grzybów, mimo braku objawów, również powinni zgłosić się po pomoc. Zjedzenie trujących grzybów może skutkować nie tylko wymiotami i biegunką, w najpoważniejszych przypadkach może dojść nawet do śmierci.

Kto powinien unikać grzybów?

Grzyby nie są zalecane do spożycia: kobietom w ciąży, małym dzieciom, oraz osobom, które cierpią z powodu chorób układu pokarmowego. Ostrożnie powinny podchodzić również osoby starsze. Warto pamiętać o tym, że nawet grzyby jadalne dla niektórych osób mogą być ciężkostrawne. Co więcej, nieodpowiednio przygotowane, np. niedogotowane lub w przypadku niektórych gatunków  nieobrane ze skórki, mogą powodować przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-grzybobranie

Zobacz także:

Nietypowy objaw zatrucia grzybami. Pojawia się 14 dni po zjedzeniu »

Grzybowe rekordy z Polski i świata. Okazy-giganty robią wrażenie! »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
0
Dania główne Kotlety szwagra

Kotlety szwagra to wyjątkowe danie, które świetnie sprawdzi się zarówno na ni...

Odsłon: 13250

30 min
14

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2