Dania jednogarnkowe

GIS apeluje! Robisz przetwory? Uważaj, bo te błędy prowadzą do poważnych zatruć

Lato oraz początek jesieni to intensywny czas, kiedy przygotowujemy przetwory na zimę. Oczywiście wekowanie to doskonała metoda na przedłużenie trwałości owoców i warzyw. Warto pamiętać jednak o tym, by przygotowywać i przechowywać przetwory w taki sposób, by były dla nas zdrowe i bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania przetworów? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Domowe przetwory to nie tylko świetny sposób na to, żeby nie marnować żywności. Pozwala również na kontrolowanie tego, co jemy. W końcu to od nas zależy, jakie składniki do nich dodamy, dzięki czemu mamy pewność, że zimą zjemy pyszne owoce i warzywa bez konserwantów i zbędnych dodatków. Jak zrobić przetwory, żeby były bezpieczne? W jaki sposób je przechowywać weki? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje dotyczące bezpiecznego przygotowywania domowych przetworów.

Sprawdź także: Jakie ogórki nie nadają się do kiszenia? Co można zrobić z żółtych, przerośniętych ogórków?

Jak robić domowe przetwory, żeby były zdrowe?

Przygotowywanie domowych przetworów, warto zacząć od wybrania zdrowych, niespleśniałych warzyw i owoców. Należy pamiętać, że gdy dojrzymy na nich biały nalot, koniecznie musimy taką żywność wyrzucić. Odkrajanie nic nie da, ponieważ szkodliwe toksyny są już w całym owocu lub warzywie. Zjedzenie zepsutych produktów może skutkować bólem brzucha lub zatruciem. Warto dodać, że pleśń bywa często toksyczna i rakotwórcza.

Pamiętaj również o dokładnym umyciu żywności oraz zachowaniu higieny w miejscu pracy, oraz dokładnym umyciu sprzętu kuchennego.

Nie może zabraknąć również odpowiedniego zakonserwowania owoców i warzyw, posłużą do tego cukier, sól, czy ocet. Po zrobieniu przetworów i umieszczeniu ich w odpowiednio wyparzonych słoikach warto poddać je procesowi pasteryzacji. Dzięki czemu unikniemy tego, że rozwiną się w nich drobnoustroje chorobotwórcze, a przygotowana żywność po prostu się nie popsuje.

W jakiej temperaturze i jak długo pasteryzować przetwory? Słoiki z wekami powinny być pasteryzowane przez minimum pół godziny w temperaturze oscylującej w zakresie od 65 do 85 stopni. Można ugotować przetwory w garnku z wodą, zapasteryzować je w piekarniku, a nawet w zmywarce.

W czym robić domowe przetwory?

Do przechowywania przetworów, warto używać nowych słoików i butelek z wieczkami twist-off. Jeśli decydujesz się na użycie naczyń z ubiegłych lat, koniecznie dokładnie je wyparz. Możesz je wygotować lub umieścić w piekarniku, jak i w zmywarce. Nie zapomnij również o tym, by wyparzyć wieczkach! Po skończonej pracy, przetwory odłóż w chłodne i suche miejsce, np. do spiżarki lub piwnicy.

Etykieta na słoiku – dlaczego jest ważna?

Po przełożeniu przetworów do słoików i pasteryzacji przyszedł czas na odpowiednie oznaczenie weków. Warto posłużyć się do tego specjalnymi naklejkami, na których opiszesz, co znajduje się w słoikach oraz oznaczysz miesiąc i rok wytworzenia. Wówczas zaglądając do spiżarni, będziesz mieć pewność, które przetwory należy zjeść w pierwszej kolejności.

Autor: Anna Hutek

Zobacz także:

Sposób na spalone słońcem i żółte ogórki. Przygotuj oprysk z trzech domowych składników »

Katarzyna Bosacka pokazała, jak zrobić hummus z bobu. Szybki i prosty przepis »

Jak ugotować jajko na miękko? Płynne żółtko zawsze wyjdzie perfekcyjnie »

Ustalono najlepszą godzinę na śniadanie i kolację. Poprawia metabolizm cukru »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto wegańskie

To ciasto wegańskie to prawdziwa gratka dla wszystkich łasuchów, którzy cenią...

Odsłon: 19119

30 min
12
Dodatki Brukselka smażona w sosie sojowym

Brukselka smażona w sosie sojowym, lekko karmelizowana, to danie o intensywny...

Odsłon: 3861

15 min
1
Sałatki Sałatka ziemniaczana pychotka

Bardzo lubimy serwować na kolację różne sałatki. Szczególnymi względami cies...

Odsłon: 21941

15 min
42

Polecane artykuły

Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

1
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0
Informacje Jedzenie na poprawę koncentracji w pracy - zdrowe lunchboxy

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji w pracy jest kluczowe dla efektywności i pr...

0
Informacje Pomysły na szybki i pożywny obiad. Niedrogo, zdrowo i smacznie

Szukasz pomysłów na szybki i pożywny obiad? Wbrew pozorom nie musisz ograniczać się jedynie do kurczaka, ziemniaków i surówki. Równie dobrze możesz...

3