Spis treści:
- Jak robić domowe przetwory, żeby były zdrowe?
- W czym robić domowe przetwory?
- Etykieta na słoiku – dlaczego jest ważna?
Domowe przetwory to nie tylko świetny sposób na to, żeby nie marnować żywności. Pozwala również na kontrolowanie tego, co jemy. W końcu to od nas zależy, jakie składniki do nich dodamy, dzięki czemu mamy pewność, że zimą zjemy pyszne owoce i warzywa bez konserwantów i zbędnych dodatków. Jak zrobić przetwory, żeby były bezpieczne? W jaki sposób je przechowywać weki? Główny Inspektorat Sanitarny opublikował informacje dotyczące bezpiecznego przygotowywania domowych przetworów.
Sprawdź także: Jakie ogórki nie nadają się do kiszenia? Co można zrobić z żółtych, przerośniętych ogórków?
Jak robić domowe przetwory, żeby były zdrowe?
Przygotowywanie domowych przetworów, warto zacząć od wybrania zdrowych, niespleśniałych warzyw i owoców. Należy pamiętać, że gdy dojrzymy na nich biały nalot, koniecznie musimy taką żywność wyrzucić. Odkrajanie nic nie da, ponieważ szkodliwe toksyny są już w całym owocu lub warzywie. Zjedzenie zepsutych produktów może skutkować bólem brzucha lub zatruciem. Warto dodać, że pleśń bywa często toksyczna i rakotwórcza.
Pamiętaj również o dokładnym umyciu żywności oraz zachowaniu higieny w miejscu pracy, oraz dokładnym umyciu sprzętu kuchennego.
Nie może zabraknąć również odpowiedniego zakonserwowania owoców i warzyw, posłużą do tego cukier, sól, czy ocet. Po zrobieniu przetworów i umieszczeniu ich w odpowiednio wyparzonych słoikach warto poddać je procesowi pasteryzacji. Dzięki czemu unikniemy tego, że rozwiną się w nich drobnoustroje chorobotwórcze, a przygotowana żywność po prostu się nie popsuje.
W jakiej temperaturze i jak długo pasteryzować przetwory? Słoiki z wekami powinny być pasteryzowane przez minimum pół godziny w temperaturze oscylującej w zakresie od 65 do 85 stopni. Można ugotować przetwory w garnku z wodą, zapasteryzować je w piekarniku, a nawet w zmywarce.
W czym robić domowe przetwory?
Do przechowywania przetworów, warto używać nowych słoików i butelek z wieczkami twist-off. Jeśli decydujesz się na użycie naczyń z ubiegłych lat, koniecznie dokładnie je wyparz. Możesz je wygotować lub umieścić w piekarniku, jak i w zmywarce. Nie zapomnij również o tym, by wyparzyć wieczkach! Po skończonej pracy, przetwory odłóż w chłodne i suche miejsce, np. do spiżarki lub piwnicy.
Etykieta na słoiku – dlaczego jest ważna?
Po przełożeniu przetworów do słoików i pasteryzacji przyszedł czas na odpowiednie oznaczenie weków. Warto posłużyć się do tego specjalnymi naklejkami, na których opiszesz, co znajduje się w słoikach oraz oznaczysz miesiąc i rok wytworzenia. Wówczas zaglądając do spiżarni, będziesz mieć pewność, które przetwory należy zjeść w pierwszej kolejności.
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Sposób na spalone słońcem i żółte ogórki. Przygotuj oprysk z trzech domowych składników »
Katarzyna Bosacka pokazała, jak zrobić hummus z bobu. Szybki i prosty przepis »
Jak ugotować jajko na miękko? Płynne żółtko zawsze wyjdzie perfekcyjnie »
Ustalono najlepszą godzinę na śniadanie i kolację. Poprawia metabolizm cukru »