Spis treści:
- Jakie ogórki nie nadają się do kiszenia?
- Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?
- Co zrobić z dużych, przerośniętych ogórków?
Kiszone ogórki to niezwykle zdrowa przekąska, są niskokaloryczne, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w diecie osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Przede wszystkim warto jeść je ze względu na probiotyczne działanie, świetnie wpływają na mikroflorę jelitową oraz pomagają zadbać o odporność organizmu. Ogórki kiszone zawierają również błonnik pokarmowy, który wpływa pozytywnie na trawienie, regulowanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto są źródłem witaminy C, która wspiera działanie układu immunologicznego, zawierają także: magnez, potas, sód, wapń i fosfor. Kiszone ogórki pomagają regulować ciśnienie krwi, a także mają właściwości przeciwmiażdżycowe. Jak widać, kiszone ogórki są bardzo zdrowe. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie będą nadawały się do zaprawienia. Sprawdź, jakie ogórki są najlepsze do kiszenia.
Sprawdź także: Pij sok z ogórków kiszonych, nawodnisz się i dostarczysz organizmowi energii
Jakie ogórki nie nadają się do kiszenia?
Czasem rośliny w twoim ogrodzie mogą cię zaskoczyć, dorastając do ogromnych rozmiarów. Oczywiście widok ogórków gigantów może ucieszyć niejednego ogrodnika, warto jednak pamiętać, że takie okazy nie będą nadawały się do kiszenia. Przerośnięte ogórki, których kolor zaczyna wpadać w żółte tony po zakiszeniu będą miękki, czasem mogą być puste w środku, zamiast jędrnego miąższu mogą strzelać wodą, trudno tu też będzie szukać tu pożądanej chrupkości, którą oferują mniejsze sztuki. Jeżeli więc wyhodowałeś dużo przerośniętych ogórków, zamiast wkładać je do słoików, lepszą opcją będzie wykorzystanie ich w innych przepisach.
Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?
Najlepsze ogórki do kiszenia będą charakteryzowały się intensywnie zielonym kolorem, niewielkim rozmiarem i prostym kształtem, dzięki czemu będzie je łatwiej ułożyć w słoiku. Nie powinny przekraczać 15 cm długości. Warto wybierać ogórki grubobrodawkowe, które mają niewielkie komory nasienne, dzięki czemu będą jędrne, chrupkie i pełne w środku. Nie powinny także żółknąć w trakcie wzrostu. Ponadto do kiszenia warto wybierać ogórki, które są mniej więcej równej wielkości. Najlepiej smakować będą te ze środkowego okresu zbioru. Do polecanych odmian należą, między innymi: Juliana, Octopus, Śremski, Andrus, Borus czy Śremianin.
Co zrobić z dużych, przerośniętych ogórków?
Jeżeli w twojej kuchni znalazło się sporo dużych, przerośniętych ogórków, możesz wykorzystać je do przygotowania pysznych sałatek, jogurtowych sosów lub przygotować chutney ogórkowe, czyli doskonały dodatek do mięsnych dań. Warto również zetrzeć ogórki na tarce i dodać je do orzeźwiającego chłodnika.
Tzatziki
Lubisz kuchnię grecką? Jeżeli tak, koniecznie przygotuj sos tzatziki, który doskonale sprawdzi się do dań z grilla. Będziesz potrzebować: dwóch przerośniętych ogórków, 250 ml jogurtu greckiego, dwa ząbki czosnku oraz sól i pieprz.
Ogórki umyj i zetrzyj na tarce, odciśnij z nich nadmiar wody. Przełóż je do miski i dodaj jogurt grecki oraz dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę. Dopraw solą i pieprzem.
Chutney z ogórków
Wyraziste ogórkowe chutney to dodatek do potraw, który nie jest zbyt popularny, podczas gdy doskonale smakuje i podkreśli smak wielu dań. Przygotuj: sześć dużych ogórków, dwie cebule, trzy jabłka, sześć łyżek cukru, sześć łyżek octu, kilka gałązek świeżej mięty, dwie łyżeczki soli, pół łyżeczki pieprzu w ziarnach, nasion kolendry i kopru oraz porządną szczyptę curry.
Zacznij od dokładnego umycia ogórków, następnie, usuń z nich gniazda nasienne. Jabłka i cebulę obierz, a następnie zetrzyj na tarce o grubych oczkach i wrzuć do garnka, gotuj przez kilka minut, aż odparuje nieco wody. Przyprawy zmiażdż w moździerzu, dodaj do gotującej się masy. Po pięciu minutach wsyp cukier, ocet oraz dodaj listki mięty. Gotuj przez 40 min na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Gorącą masę wlej do słoików.
Ogórki do słoików na zupę
Jeżeli lubisz korzystać z domowych gotowców do słoików, ten przepis będzie idealny dla ciebie. Sprawdzi się, kiedy najdzie cię ochota na zupę ogórkową. Przygotuj: dwa kilogramy przerośniętych ogórków, dwie spore łyżki soli, pęczek koperku oraz osiem ząbków czosnku.
Zacznij od umycia ogórków, usuń z nich końce i zetrzyj na tatce. Ogórkową masę włóż do miski, dodaj sól, obrane i pokrojone ząbki czosnku i posiekany koperek. Całość wymieszaj. Masę przełóż do czystych i wyparzonych słoików, pamiętając, by napełniać je do trzech czwartych wysokości. Całość zalej przegotowaną lub przefiltrowaną wodą do poziomu ogórków, lekko dokręć pokrywki, odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie zakręć słoiki i odstaw do lodówki lub piwnicy.
Nie masz pomysłu na to, jaką sałatkę z ogórków podać na obiad? Koniecznie zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
2. Sałatka z ogórków, pora i papryki
Zobacz przepisSałatka z ogórków, pora i papryki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Rajgrodzka sałatka z ogórków
Zobacz przepisRajgrodzka sałatka z ogórków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Kolorowa sałatka z ogórków
Zobacz przepisKolorowa sałatka z ogórków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka z ogórków i marchewki w occie i oleju
Zobacz przepisSałatka z ogórków i marchewki w occie i oleju / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Sałatka z ogórków papryki i pora na zimę
Zobacz przepisSałatka z ogórków papryki i pora na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka z ogórków obiadowa - do słoików na zimę
Zobacz przepisSałatka z ogórków obiadowa - do słoików na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Sałatka szwedzka z ogórków na zimę
Zobacz przepisSałatka szwedzka z ogórków na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: medonet.pl, poradnikogrodniczy.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Sposób na spalone słońcem i żółte ogórki. Przygotuj oprysk z trzech domowych składników »
Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę? »
Nawożenie malin w trakcie kwitnienia. Przepis na organiczną odżywkę na zwiększenie zbiorów malin »