Fot. 123RF/Picsel
Czy wiesz, że:
Na świecie istnieje ponad 200 znanych gatunków malin, w kolorze od czerwonego przez czarny, aż po rzadsze odmiany pomarańczowe, fioletowe i żółte. Najbardziej aromatyczne są maliny dziko rosnące. Te owoce zawierają też więcej cennych dla zdrowia substancji.
Jeżyny to inaczej ożyna lub ostrężyna. Wzmacnia organizm, wspiera przy przeziębieniach. Napar z liści ma działania przeciwbiegunkowe, a wywar ułatwia walkę z gorączką.
Działanie lecznicze posiadają również jagody, które stosuje się jako naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości.
Maliny
Maliny zawierają kwasy organiczne, pektyny, antocyjany, cukry, związki śluzowe, lotne związki zapachowe, witaminy: C, E, B1, B2, B6 oraz potas, magnez, wapń, żelazo. substancji mineralnych.
Zarówno owoce, jak i liście mają działania przeciwgorączkowe. Pomagają w przebiegu chorób wirusowych i bakteryjnych. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, świeże maliny wykorzystywane są w leczeniu i zapobieganiu infekcji zatok.
Jeżyny
Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów jeżyny zostały umieszczone na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), czyli liście produktów, które w wysokim stopniu chronią organizm przed niszczącym wpływem reaktywnych form tlenu.
Zawarte w jeżynach fitoestrogeny to naturalnie występujące estrogeny roślinne, które działają w organizmie ludzkim podobnie jak żeńskie hormony. Jeżyny pomogą złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Jeżyny mają niewiele kalorii (43 kcal w 100 g). Są źródłem pektyn - rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który pod wpływem wody zwiększa swoją objętość i na długi czas wypełnia żołądek dając uczucie sytości.
Jagody
Jagody zawierają procyjanidy, antocyjany, różnego rodzaju kwasy, duże ilości cukrów, pektyny. Mają w składzie także witaminy: C, z grupy B, karotenoidy i sole mineralne. Mają działanie bakteriobójcze (niszczą gronkowce i paciorkowce), łagodzą zatrucia pokarmowe jelit, a także bóle brzucha i nudności. Suszone owoce powstrzymują biegunkę, świeże zaś działają na zaparcia. Podczas przygotowywania potraw z ich udziałem jagód warto wykorzystywać także ich liście. Są bogate m.in. w garbniki, antocyjany, procyjanidyny, flawonoidy, irydoidy, związki triterpenowe, sole mineralne. Poza ich kojącym, grzybobójczym i regulującym działaniem na przewód pokarmowy, obniżają poziom cholesterolu i zmniejszają stężenie cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Najlepsze z nich są wywary i odwary.
Przepis na kaszę gryczaną z jeżynami, jagodami malinami bez gotowania
- 50 g kaszy gryczanej niepalonej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 180 g jogurtu naturalnego
- 150 g malin
- 2 łyżki jeżyn i jagód
- łyżka miodu/syropu klonowego
- 50 g płatków migdałowych
- garść świeżej mięty
- 200 ml letniej wody
Sposób przygotowania:
Wieczorem zalej kaszę wodą i wlej sok z cytryny. Przykryj ściereczką i zostaw na noc. Rano przepłucz na sitku kaszę. Rób to do czasu aż woda przestanie się pienić, a następnie odsącz kaszę. Jogurt zmiksuj z malinami i miętą, dodaj miód/syrop. Wymieszaj kaszę z jogurtem malinowym i udekoruj pozostałymi owocami. Posyp uprażonymi płatkami migdałów.
Przepis na ciasto na białkach z owocami leśnymi
- 4 białka
- 120 ml mleka
- skórka z 1 cytryny
- 200 g mąki pszennej
- 100 g masła
- 150 g cukru drobnego do wypieków
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Na wierzch:
- 2 szklanki jagód, jeżyn, malin
- 1 łyżka mąki pszennej
- cukier puder do oprószenia
Sposób przygotowania:
Piekarnik nagrzej do 180°C. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Owoce umyj, osusz i oprósz mąką, dzięki czemu nie będą opadały na dno ciasta.
Białka wymieszaj trzepaczką z mlekiem, a mąkę połącz z proszkiem do pieczenia. Dodaj cukier, skórkę z cytryny i pokrojone na kawałki miękkie masło. Wlej białka z mlekiem i utrzyj wszystko mikserem.
Ciasto przelej do keksówki, na wierzch wyłóż owoce. Piecz ok. 45 minut. Wystudź ciasto na metalowej kratce. Przed podaniem oprósz ciasto cukrem pudrem.
Przepis na fetę zapiekaną z malinami i szpinakiem
- 100 g sera feta
- szklanka świeżego szpinaku
- szklanka malin
- pół szklanki orzechów włoskich
- łyżka musztardy
- 5 łyżek oliwy
- łyżka miodu/syropu klonowego
- 2 ząbki czosnku
- sok i skórka z jednej cytryny
Sposób przygotowania:
Dno naczynia żaroodpornego wysmaruj oliwą. Na nim ułóż szpinak i połowę malin. Wyłóż fetę w całości na szpinak i maliny. W kubku wymieszaj oliwę z musztardą, miodem/syropem sokiem z cytryny i startym czosnkiem. Sosem polej ser, posyp posiekanymi orzechami. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i zapiekaj przez 15 minut.
Danie możesz podawać z grzankami lub ugotowanym makaronem.