Jakie pączki jadano dawniej? Jak przyrządza się je na świecie? Fot. 123RF.COM
Pączki dawniej
Mimo że pączki są znane w Polsce co najmniej od czasów średniowiecza, zwyczaj smażenia ich na słodko pojawił się u nas opiero około XVI wieku. Wcześniej nadziewano je słoniną oraz boczkiem. Dawniej smażono je na klarowanym maśle, obecnie stosuje się zwykle smalec lub olej.
Według Jędrzeja Kitowicza, na dworze króla Augusta II serwowano pączki, które nie przypominały dawnych, twardych i ciężkich, a były wręcz tak lekkie, że „wiatr zdmuchnąłby je z półmiska":
"Ciasta także francuskie, torty, pasztety, biszkopty i inne, pączki nawet - wydoskonaliło się to do stopnia jak najwyższego. Staroświeckim pączkiem trafiwszy w oko mógłby go podsinić, dziś pączek jest tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku znowu się rozciąga i pęcznieje do swojej objętości, a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska".
Jak zrobić pączki – zobacz film krok po kroku:
Pączki wszystkich krajów
W zależności od szerokości geograficznej te drożdżowe słodkości wyglądają inaczej i mają różne nadzienia, ale znane są niemal na całym świecie. W Polsce najczęściej pączki nadziewa się marmoladą z róży, a np. w USA czekoladą. Pączki, które można zjeść w Ameryce z wyglądu przypominają polskie oponki, to znaczy mają kształt obręczy z dziurką w środku.
Zobacz film o jeszcze innym rodzaju amerykańskich pączków:
Pączki tradycyjnie smażone na Korsyce (fritelli) są zgodnie z tradycją wyrabiane z mąki kasztanowej. W przypadku węgierskich farsangi fánk z kolei nadzienie kładzie się na talerzu obok pączków. Bardzo podobne do polskich są pączki niemieckie - berlinery, w samym Berlinie nazywane Pfannkuchen - zrobione ciasta drożdżowego z nadzieniem z marmolady, które smaży się krócej, przez co chłoną nieco mniej tłuszczu.
Zobacz 20 przepisów na smakowite pączki. Kliknij!
Przepis na pyszne pączki
Składniki:
- 0,5 kg mąki,
- 4 dag drożdży,
- 200 ml. ciepłego mleka,
- 2 łyżki rozpuszczonego masła,
- 50 g cukru,
- 2 żółtka,
- szczypta soli,
- 1 kieliszek alkoholu (np. rumu),
- 1 l oleju do smażenia,
- 20 dag lukru,
-20 dag konfitury wiśniowej.
Przygotowanie:
Krok 1. Mąkę przesiać do miski.
Krok 2. Drożdże rozkruszyć, rozetrzeć z łyżką cukru, połączyć z mlekiem, dodać 1 płaską łyżkę mąki i wlać rozczyn do zagłębienia w mące.
Krok 3. Przykryć czystą ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na 20 min.
Krok 4. Do wyrośniętego rozczynu dodać pozostały cukier, rozpuszczone (wystudzone) masło, żółtka, alkohol, szczyptę soli i wyrobić z mąką na gładkie ciasto.
Krok 5. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia także przykryte ściereczką.
Krok 6. Po tym czasie formować pączki i odstawić na posypanej mąką stolnicy do ponownego wyrośnięcia.
Krok 7. Smażyć pączki na rozgrzanym oleju na złoty kolor z obu stron. Po ostygnięciu pączki nadziać konfiturą (włożyć konfiturę do szprycy z długą końcówką, wbijać z boku w pączka i nastrzykiwać go małymi porcjami konfitury).
Krok 8. W lukrze zanurzać każdego pączka do połowy. Pozostawić do ostygnięcia.
Zobacz temat specjalny o Tłustym Czwartku. Kliknij!
Zobacz też: Ankieta na temat pączków: Jakie są najlepsze?, Pączki: Symbol Tłustego Czwartku, Bezglutenowy chrust, Ostatkowe słodkości - zapominamy o kaloriach
Anna Wiśniewska/Smaker.pl