Dania jednogarnkowe

Idealny na kanapki i past jajecznych. Świeży szczypior możesz wyhodować w słoiku

Dodatek świeżego szczypiorku świetnie podkręca smak wielu dań. Doskonale komponuje się z jajkami, wiosennym twarożkiem, czy daniami kuchni azjatyckiej. Nie wszyscy wiedzą, że szczypiorek, czy też cebulkę, można wyhodować w domu i wcale nie potrzebujesz do tego ogródka. Sprawdź, jakie ma właściwości, oraz jak wyhodować szczypiorek w słoiku.

Domowy szczypiorek, jak go wyhodować? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Te zielone liście mają charakterystyczny, ostry smak i zapach, świetnie sprawdzają się w kuchni, jednak nie wszyscy wiedzą, że te szczypiorek  to także skarbnica wartości prozdrowotnych. Co ciekawe bez trudu można wyhodować go w domowych warunkach, będziesz potrzebować do tego produkt, który z pewnością masz w swojej kuchni. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak wyhodować szczypior w słoiku. 

Sprawdź także: Co jeść wieczorem, żeby mieć niski cukier rano? Najlepsze kolacje dla diabetyka

Świeży szczypiorek – mało kalorii dużo witamin

Regularne spożywanie szczypiorku pomoże ci zadbać o odporność organizmu, ma właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, dzięki czemu świetnie radzi sobie z infekcjami. Warto stosować go podczas przeziębienia i grypy, ponieważ łagodzi kaszel oraz działa wykrztuśnie, dzięki czemu przyczynia się do usuwania zalegającej wydzieliny. Obecna jest tu także witamina A, te z grupy B, C, oraz K, a także substancje mineralne, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo, czy sód.

W szczypiorku znajduje się allicyna, substancja, która pozytywnie wpływa na układ krążenia, pomaga zbić zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu, oraz wspiera prawidłową pracę serca. Dodatkowo potas wpływa na regulowanie prawidłowego ciśnienia krwi. 

Zawartość luteiny oraz witaminy A w szczypiorku wspiera w zdrowie oczu, pomaga chronić je przed chorobami. Szczypiorek ma korzystne działanie na układ pokarmowy, wspiera trawienie oraz poprawia pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Warto jeść go także w celu zadbania o pracę wątroby. Dodatkowo świeży szczypiorek jest niskokaloryczny, w 100 g jest jedynie 30 kcal, oraz ma niski indeks glikemiczny, dlatego, o ile nie występują przeciwwskazania, na przykład te ze strony układu pokarmowego, szczypiorek możesz jeść do woli. Warzywo to można także jeść z myślą o poprawie urody, ponieważ ma działanie przeciwtrądzikowe oraz pomaga zapobiegać wypadaniu włosów. 

Szczypiorek to warzywo, które może przyspieszyć gojenie się ran, a także przyczynić się do usuwania toksyn z organizmu. Co ciekawe, te zielona liście mogą być stosowane również zewnętrznie w celu złagodzenia bólów reumatycznych. Należy jednak pamiętać, że szczypiorek, chociaż kryje w sobie wiele cennych właściwości nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Przeciwwskazaniem do jego spożywania może być: refluks, nadkwaśność, czy choroba wrzodowa. 

Jak wyhodować szczypior w słoiku?

Chociaż szczypiorek najbardziej kojarzy się z wiosennymi przepisami, bez trudu można wyhodować go w dowolnym momencie w roku. Będziesz potrzebować do cebuli, pamiętaj, aby wybrać jędrne i świeże warzywo bez uszkodzeń. Możesz włożyć ją do naczynia z wodą, na przykład szklanki lub słoika, lub zasadzić ją w ziemi w doniczce.

Jeżeli wybierzesz pierwszy sposób, przygotuj naczynie wypełnione wodą, które będzie miało na tyle mały otwór, aby można było umieścić na nim cebulę, w wodzie powinna znajdować się jedynie jej dolna część, ta z korzonkami. Cebula będzie "piła" wodę, dlatego warto ja uzupełnić, już po kilku dniach zaobserwujesz kiełkujący szczypiorek. W przypadku drugiej metody, do doniczki wsyp ziemię i umieść w niej cebulę, mniej więcej do połowy warzywa. Pamiętaj o regularnym jej podlewaniu. 

Szczypiorek wyhodowany w domu doskonale sprawdzi się jako dodatek do kanapek, pomidora, twarożku, przeróżnych sałatek, gotowanych jajek, omletów, szakszuki, past jajecznych, czy rybnych, a także azjatyckich dań typu stir fry.

Źródła: medonet.pl, onet.pl. smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »

Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »

Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery deser makowo-brzoskwiniowy

Lekki deserek składający się z twarogu z dodatkiem maku, śmietanki oraz pure...

Odsłon: 259

15 min
4
Pieczywo Chlebek jogurtowy

Dzisiaj u mnie chlebek jogurtowy. Przepis prosty a chlebek pyszny. Przepis za...

Odsłon: 71

30 min
1
Dania główne Leniwe z musem truskawkowym

Przepis na proste i szybkie w przygotowaniu kluseczki z twarogu, mąki i jajek...

Odsłon: 136

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Nieoceniane źródło dobrego białka. Indyk mielony w 7 wersjach

Indyk mielony to mięso, które powinno zagościć w twoim menu. Jest niskokaloryczne, to doskonałe źródłem zdrowego białka, pełne witamin i minerałów....

6
Informacje Marynowany dereń à la oliwki. Co jeszcze można zrobić z derenia?

Czym wyróżnia się dereń i dlaczego warto go wykorzystać w domowych przetworach? Jakie właściwości kryją jego owoce? I co to właściwie jest słynna d...

28
Informacje MC Smart pod choinkę? Sprawdź, dlaczego to dobry pomysł!

Zastanawiasz się nad idealnym prezentem na święta? Chcesz zaskoczyć bliskich czymś nowoczesnym i funkcjonalnym? MC Smart to odpowiedź na Twoje potr...

0
Informacje Jedzenie na poprawę koncentracji w pracy - zdrowe lunchboxy

W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym obowiązków i wyzwań, utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji w pracy jest kluczowe dla efektywności i pr...

0