Jakie właściwości odżywcze ma arbuz?
Wiele osób może zaskoczyć fakt, że w 100 g arbuza znajduje się 1,5 raza więcej antyoksydantów niż w dużym, surowym pomidorze. Głównym z nich jest likopen, który ma za zadanie wymieść z naszego organizmu wolne rodniki będące kluczową przyczyną starzenia się organizmu i rozwoju chorób np. nadciśnienia lub raka.
Arbuz zawiera również magnez i potas oraz witaminy A i C wpływające na utrzymanie pięknej i promienistej cery. W jego miąższu i skórce znajdziemy aminokwas o nazwie cytrulina, która pomaga sportowcom w zmniejszeniu bólu mięśni po treningu, wspomaga także funkcjonowanie naszego układu krwionośnego i obniża ciśnienie.
Ile kalorii jest w 100 g arbuza?
Arbuz należy do pięciu owoców o najniższej kaloryczności. W 100 g znajduje się tylko około 36 kalorii. Głownie dlatego, że składa się on w 90% z wody. Pozostałe 10% stanowią węglowodany oraz błonnik pokarmowy.
Z czym łączyć arbuza?
Ten niezwykle orzeźwiający owoc możesz wykorzystać do przygotowania smoothies, izotoników i sorbetów. Świetnie sprawdzi się również jako dodatek do dań wytrawnych – połączony z serem feta stanowi znakomitą bazę do sałatek.
Co ciekawe arbuza poleca się jeść wraz z pestkami. Są one bogate w białko, mają działanie antygrzybiczne oraz antybakteryjne. Jednak jeśli dbamy o linię, lepiej się ich pozbyć, ponieważ 100 g suchych pestek to średnio 600 kalorii.
Zobacz także:
Ile kalorii mają truskawki? >>