Spis treści:
Niektórzy twierdzą, że w przypadku pierogów liczy się przede wszystkim wnętrze. Pomysłów na różnego rodzaju farsze - zarówno to słodkie, jak i wytrawne - znajdziesz co niemiara. Jednak równie istotne jest to, w jaki sposób przygotowane przez nas pierogi się prezentują. Jedni samodzielnie lepią zjawiskowe falbanki, inni - wygląd pierogów pozostawiają przypadkowi lub korzystają z pomocy praktycznych wykrawaczy i foremek. Jeśli masz ochotę nadać przygotowywanym pierogom naprawdę wyjątkowy wygląd, zapamiętaj kilka bardzo praktycznych trików. Dowiedz się, jak lepić pierogi.
Sprawdź także: Kotlety mielone lepsze niż u babci. Zawsze wychodzą soczyste i pulchne
Jak lepić pierogi, żeby się nie rozpadały?
Próbowałeś już robić domowe pierogi, ale coś zawsze było nie tak? Jest naprawdę wiele powodów rozpadających się pierogów, więc nic dziwnego, jeśli jeszcze nie dotarłeś do swojego błędu. A może boisz się w ogóle przyrządzać takie danie w obawie, że ciasto z pewnością się rozklei, a twoje umiejętności są niewystarczające? Przestań się zamartwiać, przeczytaj nasz poradnik, a na pewno wszystko się uda.
Jak lepić pierogi, żeby się nie rozpadały? Do najczęstszych przyczyn niepowodzeń należą:
- zbyt szybko lub za słabo wyrobione ciasto - jeśli masz mało siły w dłoniach, zainwestuj w sprzęt kuchenny, który pomoże ci dobrze wyrobić ciasto na pierogi.
- Niedokładnie zlepione pierogi - należy dłużej i mocniej zagniatać ciasto, aby nie pozostały w niej dziurki, do których wleje się podczas gotowania woda - to prosty przepis na katastrofę.
- Nieodpowiedni przepis na ciasto pierogowe - korzystaj tylko ze sprawdzonego przepisu na ciasto na pierogi. Takie jest sprężyste, łatwo się lepi, a sklejone - nie rozpada.
- Wrzucanie pierogów do za zimnej wody - włóż do gorącej! W przeciwnym razie szybko się rozkleją lub staną miękkie.
- Gotowanie dużej liczby pierogów naraz - nie wrzucaj do garnka z gotującą się wodą za dużo pierogów naraz. Wówczas obniży się temperatura wody i ciasto się rozpadnie.
- Rozgotowanie pierogów - zbyt długi czas gotowania prowadzi naturalnie do miękkości ciasta, a w konsekwencji - rozpadania się go.
Wiesz już, na co uważać przy przygotowywaniu klasycznego polskiego dania. Jak lepić pierogi, żeby się nie rozpadły? Przede wszystkim trzeba uważać na mocne klejenie brzegów, aby farsz nie wypłynął. Czasami w sklejaniu pomaga zwilżenie palców lub brzegów ciasta. Wówczas lepiej pracuje i lepiej się trzyma, więc śmiało spróbuj tego sposobu. Niektórzy, z mniejszą mocą w dłoniach, używają też widelca, którym dociskają brzeg ciasta, łącząc pieroga. W ten sposób mają pewność, że nadzienie nie wydostanie się na zewnątrz.
8 sposobów na lepienie pierogów
Pierogi nie powinny się rozpadać - to jednak wciąż za mało. Muszą też apetycznie wyglądać i przyciągać swoim wyglądem. Odkryj osiem sposobów na lepienie pierogów tak, żeby ładnie się prezentowały:
1. Pierogowe kłoski
Pierogi kłosowe pięknie wyglądają na talerzu. Od góry przypominają zaczesany z włosów warkocz kłosowy. Warto podawać je na kolorowym sosie, np. owocowym czy warzywnym, który dodatkowo je wyróżni i podkreśli. Jednym z przykładów tak lepionych pierogów są sycylijskie culurgiones.
Jak lepić pierogi kłoski? Na kółeczko wycięte z ciasta nałóż łyżeczkę farszu i z jednej strony zawiń delikatnie ciasto od dołu. Następnie naprzemiennie łap dwoma palcami jedną stronę ciasta zawijaj ją (jakby szczypiąc) do środka i to samo zrób z przeciwną stroną ciasta. Wykonuj ruch do końca pierożka i zaciśnij mocno ciasto na pozostałym czubku:
2. Na azjatycką nutę
Miłośnicy chińskiej kuchni z pewnością znają pierożki dim sum, czyli popularną formę przekąsek, m.in. przyrządzanych na parze. Jak lepić pierogi na azjatycką nutę? Wytnij większe kółko z ciasta, napełnij farszem, a następnie chwytaj i zlepiaj brzeg ciasta, przesuwając się po okręgu. Na końcu zakręć czubkiem i oderwij nadmiarową porcję ciasta. Zupełnie jak na poniższym materiale:
3. Idealna falbanka
Falbanka to jeden z podstawowych i zarazem najpopularniejszych sposobów na lepienie pierogów. Chętnie korzystają z niej babcie i mamy, które są już na tyle doświadczone, że potrafią bardzo szybko zaklejać tak ciasto. Przy tej metodzie zaginasz tylko jeden z brzegów i doklejasz go do drugiego:
4. Dla początkujących
Wszystkie dotychczasowe sposoby na to, jak lepić pierogi, wydają ci się zbyt trudne? Nic straconego, nie poddawaj się. Poniżej znajdziesz najprostszy sposób na sklejanie ciasta, dzięki któremu nie rozpadnie się podczas gotowania, a jednocześnie wizualnie będzie wszystkim odpowiadać. Po prostu zwilż brzeg ciasta, mocno go sklej, a następnie wykonuj ruch „na zakładkę” - zupełnie jak w poniższym video instruktażowym:
5. Perfekcyjne chinkali
Gruzińskie chinkali lepi się podobnie jak chińskie dim sum, jednak różnią się one ciastem, farszem i sposobem obróbki. Tutaj ponownie przygotujesz sakiewkę, ale wystarczy, że na końcu zawiniesz ją i wrzucić do wody. Za pozostawiony czubek chwyta się pierożki chinkali podczas jedzenia:
6. Dla wielbicieli piramid
Pierożki złożone w kształcie piramidy lub kopert - to kolejny sposób na ich lepienie. Jednym z przykładów użycia tej metody sklejania ciasta jest turecki przysmak, czyli pierożki manti. Wystarczy skleić przeciwległe rogi ciasta i mocno ścisnąć brzegi:
7. Niczym muszelka
Jeden z prostszych sposobów na to, jak lepić pierogi. Bardzo często wykorzystywany przy włoskich ravioli czy calzone. Brzegi nawilż, złóż ciasto na pół i dociśnij widelcem. Na rantach pozostanie estetyczny szlaczek, przypominający nieco żłobienia muszli:
8. Dla profesjonalistów
Na koniec sposób dla zawodowców - już bardziej wymagający, zarówno umiejętności technicznych, jak i cierpliwości. Korzystają z niego wszyscy, przyrządzający chińskie pierożki wonton - popularny azjatycki dodatek do zup. Ciasto wygląda zupełnie jak pomarszczony papier - należy odpowiednio je zagnieść i połączyć. Sprawdź na filmiku instruktażowym:
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »
To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »
Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »