Ciasta na Boże Narodzenie

Kawa to pyszny napój pobudzający. Gdy dodasz do niej przyprawy korzenne, zyskuje nie tylko przyjemniejszy aromat, ale też więcej prozdrowotnych właściwości. Co daje picie kawy z kardamonem? I ile go dodać, aby podkręcić metabolizm i zrzucić niechciane kilogramy?

Co daje picie kawy z kardamonem? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przyprawy korzenne są łatwo dostępne w sklepach - najczęściej w formie mielonej. Można jednak też kupić korę cynamonu, laskę wanilii czy gwiazdkę anyżu, które mają jeszcze więcej aromatu. Również kardamon występuje w dwóch postaciach - mielonej i oczyszczonego ziarna. Przyprawę warto dodać do kawy, aby podkręcić jej właściwości i wartości odżywcze. Co daje picie kawy z kardamonem? I kto, mimo jej korzystnego działania, nie powinien po nią sięgać? 

Sprawdź także: Koktajl z siemienia lnianego na płaski brzuch. Najlepiej wypić wieczorem

Jakie właściwości ma kardamon?

W kardamonie ukryty jest olejek eteryczny, który odpowiada za jego intensywny zapach i smak. Dostarcza organizmowi witamin C i tych z grupy B oraz wiele minerałów, w tym żelazo, wapń, potas, magnez, cynk i fosfor. Przyprawa to źródło błonnika pokarmowego. Pół łyżeczki zmielonego kardamonu, czyli ok. dwóch gramów, to nieco powyżej sześciu kalorii.

Co daje picie kawy z kardamonem? Ze względu na bogactwo wartości odżywczych, również właściwości przyprawy wpływają korzystnie na zdrowie. Nie tylko rozgrzewa ona organizm od środka, ale też wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego tak świetnie pomaga w przypadku infekcji. Kawa z kardamonem pomoże też przy nieświeżym oddechu. Co więcej, stanowi naturalny afrodyzjak, ale również specyfik na problemy trawienne i dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Jakie właściwości ma kardamon? Działa wspierająco przy diecie odchudzającej. Przyspieszy metabolizm, pobudzając wydzielanie soków trawiennych, a w konsekwencji świetnie oczyści organizm z toksyn. To jednak nie wszystkie zalety picia kawy z kardamonem.

Co daje picie kawy z kardamonem?

Połączenie właściwości kardamonu i kawy wypada naprawdę korzystnie. Zarówno przyprawa, jak i pobudzający napój to skarbnice antyoksydantów, które mogą zminimalizować ryzyko zawałów i uregulować zbyt wysoki poziom cholesterolu. Co daje picie kawy z kardamonem? Jak twierdzą specjaliści z Florida A&M University w Tallahassee, kawa z kardamonem ma również duży potencjał przeciwnowotworowyWyniki badań zespołu naukowego pokazują, że jeden ze składników kardamonu - kardamonina - może niszczyć komórki rakowe w przypadku nowotworu piersi (typu TNBC). Wszystko za sprawą przeciwutleniaczy, które zawarte są w kawie oraz w przyprawie. Właśnie te substancje mają eliminować komórki rakowe. 

Ile dodaje się kardamonu do kawy?

Kardamonu, jak każdej przyprawy korzennej, nie powinno używać się w nadmiarze. Ile dodaje się kardamonu do kawy, aby zyskała prozdrowotne właściwości i pomogła pozbyć się niechcianych kilogramów? Jeśli korzystasz z nasion, wystarczy, że rozetniesz cztery łupiny, wyjmiesz i zmielisz ziarenka, a następnie dodasz do dużej filiżanki z kofeinowym napojem. Jeśli używasz ziaren oczyszczonych - weź cztery i rozetrzyj w moździerzu, a w przypadku przyprawy już zmielonej - dodaj jej szczyptę lub pół łyżeczki. Nie przekraczaj jednak porcji złożonej z pełnej łyżeczki (dziennie), aby nie podrażnić układu pokarmowego.

Kawa z kardamonem

 Kawa z kardamonem Zobacz przepis

Kawa z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kto nie powinien pić kawy z kardamonem?

Choć właściwości kardamonu przemawiają za jego stosowaniem, to warto również poznać przeciwwskazania do jego spożywania. Kto nie powinien pić kawy z kardamonem? Skutki uboczne mogą odczuć przede wszystkim osoby z alergią na tę przyprawę lub inne przyprawy korzenne oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Niestety, nie mogą po nią sięgać też wszyscy chorujący na zapalenie błony śluzowej żołądka lub wrzody żołądka, aby nie podrażniać tego narządu i nie powodować zaostrzenia dolegliwości. 

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Powinny na stałe zagościć na talerzu nadciśnieniowców. Pięć skutecznych produktów »

Co zrobić, gdy wilgoć jest w domu? Czym grozi wilgoć, ile kosztuje osuszenie? »

Uszczęśliw jelita prostym deserem. Robił prawdziwą furorę jeszcze w czasach PRL-u »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Szyszki

Kiedyś robione na każde Święta, dziś trochę zapomniane. Szybkie, łatwe, bardz...

Odsłon: 1588

30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Hamuje apetyt, zwiększa metabolizm. Cukrzycy powinni jeść regularnie

Czarna fasola to niezwykle wartościowy składnik diety, który doskonale wspiera zdrowie, szczególnie u osób z cukrzycą. Dzięki wysokiej zawartości b...

0
Informacje Jak dopasować dietę pudełkową do własnych potrzeb?

Coraz więcej osób decyduje się na catering dietetyczny, który pozwala połączyć zdrowe odżywianie z oszczędnością czasu.

0
Informacje Czekoladowe naleśniki z odżywką białkową

Poszukując inspiracji na pożywny, zdrowy, a jednocześnie pełnowartościowy posiłek, warto zapoznać się z przepisem na czekoladowe naleśniki z odżywk...

0
Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

6