Jak piec chleb na liściu?

Pieczenie chleba jest sztuką, której wiele osób uczy się przez długie lata swojego życia, ciągle udoskonalając przepis i starając się stworzyć jeszcze lepszy produkt. Nic w tym dziwnego – chlebów jest wiele, jednak ich smak różni się w zależności od składników, proporcji i tajnych receptur, o których wiedzą tylko wypiekający.

Chleby pieczone na liściu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jednym z trików używanych podczas pieczenia chleba, jest korzystanie z liści. To metoda znana nie od dzisiaj, która jednak przez wielu została zapomniana. Jakie chleby można piec na liściu i po co właściwie to robić? Jak można stworzyć chleb idealny, który zasmakuje wszystkim członkom rodziny?  

Po co piec chleb na liściu? 

Pieczenie chleba nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga odpowiedniego przepisu, ale także dobrego sprzętu i oczywiście składników najlepszej jakości. Do tego dochodzi także wprawa osoby, która zajmuje się wypiekiem. Wiele składowych ma wpływ na to, jak smakuje chleb i czy rzeczywiście jest on pyszny, czy może niezbyt wyróżniający się, nieciekawy. To jednak nie wszystko.

Wyrastające ciasto nie może się też zabrudzić ani wyschnąć. O ile o zabrudzenia niełatwo w czystej kuchni, o tyle kiedyś było to spore zmartwienie osób, które przygotowywały chleby. Dlatego właśnie decydowano się na to, by piec chleby na liściu, a nawet trzymać je na nim, zanim zostały jeszcze włożone do pieca. Jeśli zastanawiacie się, po co piec chleb na liściu, możecie mieć pewność, że to właściwie tylko jedna z odpowiedzi. Drugą jest oczywiście ochrona przed wysuszeniem. Ciasto chlebowe musiało pozostawać wilgotne, dlatego chroniono je zieleniną.

Dodatkowo piekąc chleb na liściach, macie pewność, że spód się nie przypali i będzie wyglądać idealnie. Poza tym sam chleb stanie się łatwiejszy do wyciągnięcia z foremki. Najważniejszy jednak, a jakże, jest smak! To właśnie on wyróżnia chleby pieczone na liściu, a właściwie na liściach. Bo przecież to zależało od regionu. Na przeróżnych liściach pieczono przeróżne chleby, które smakowały jeszcze lepiej właśnie dzięki specyficznym właściwościom zieleniny. Kapusta dodawała odrobiny orzechowo-kapuścianego posmaku, chrzan zaś ostrości.

Wszystko, co daje nam natura, może być w prosty sposób wykorzystane w kuchni. Udowadniano to kiedyś i wie się to nadal, chociaż niektórzy zapominają nie tylko o używaniu liści do pieczenia chleba, ale wręcz o samej sztuce pieczenia. Jeśli jednak należycie do osób, które uwielbiają wypiekać własny chleb, możecie śmiało skorzystać z liści, by odrobinę podrasować smak wypieków. Co ciekawe – chleb będzie nie tylko inaczej smakować, ale także ciekawie wyglądać. Liść odbija się bowiem na chlebie, dzięki czemu prezentuje się on naprawdę interesująco. Warto zwracać uwagę na takie detale. Pamiętajcie jednak, że to smak jest najważniejszy. Jak osiągnąć idealny smak? O tym za chwilę. Najpierw jednak skupmy się na tym, jakie chleby w ogóle możecie wypiekać na liściach. 

Jakie chleby można piec na liściu? 

Prawdopodobnie zastanawiacie się, jakie chleby można piec na liściu. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkie. Na liściach przygotowuje się chleby drożdżowe i na zakwasie, żytnie, pszenne, orkiszowe, mieszane, jakiekolwiek. To, jaki chleb chcecie upiec, nie ma zupełnie żadnego znaczenia, bo liście i tak wpłyną na ich smak. W niewielkim jednak wyczuwalnym stopniu. Dlatego nie nad samym rodzajem chleba warto się zastanowić, a raczej nad tym, do czego będzie on używany. Jeśli chleb zajadacie głównie z dodatkami słodkimi, takimi jak dżemy czy powidła, korzystanie z liści chrzanu, kapusty, dębu czy łopianu raczej odpada. Możecie zastanowić się ewentualnie nad liśćmi winogron, które dodają lekko słodkawego smaku. Tu jednak najlepiej sprawdzi się chleb żytni, który sam w sobie jest słodki i świetnie smakuje właśnie z takimi dodatkami. Pozostałe chleby będą doskonale smakować z serami i wędlinami, a także zieleniną i pastami warzywnymi. Pychota! 

Na jakich liściach można piec chleb? 

Teraz przyszedł czas na kolejną istotną kwestię, a mianowicie na to, na jakich liściach można piec chleb. Tu warto zaczerpnąć wiedzy od naszych przodków. Dawniej najczęściej pieczono chleb na kapuście – między innymi dlatego, że była łatwo dostępna. Robiono to więc w całym kraju. Popularne było także pieczenie na liściach chrzanu, co robiono zwłaszcza w Polsce środkowej. Podlasie i Suwalszczyzna używały liści tataraku, z kolei w Karpatach korzystano z liści klonu jaworu i klonu pospolitego. Na Podlasiu piekło się też chleb na liściach łopianu, a Lubelszczyzna słynęła z chleba na liściach winogron. Używano nawet liści dębu, co jest niezwykle ciekawe – głównie w smaku. To oczywiście nie wszystkie liście, z których korzystano. Pod chlebem pojawiały się też liście chmielu, porzeczki czy róży. Zatem eksperymentujcie i szukajcie takich liści, które pomogą wam przygotować chleb idealny dla was i waszej rodziny.  

Jak piec chleb na liściu? 

Wystarczy wybrać jeden liść lub kilka, by były w stanie zakryć one spód chleba. Liście oczywiście należy umyć, a także przetrzeć ścierką czy ręcznikiem papierowym, by nie przenieść żadnych zabrudzeń na sam chleb. To niezwykle istotne. Następnie liście trzeba ułożyć na blaszce z papierem do pieczenia i położyć na nich gotowe, uformowane już ciasto na chleb. Bochenki będą różnić się kształtem, o czym oczywiście należy pamiętać. Niektórzy decydują się także na zawijanie ciasta w liście, dzięki czemu chleb jest jeszcze bardziej wilgotny. Bochenki powinny wyrosnąć, a później trafić do piekarnika.  

Chleby pieczone na liściach – przepisy 

Czas zabrać się za chleby pieczone na liściach. Przepisy oczywiście będą różnić się w zależności od waszych preferencji. My mamy jednak dla was pomysł na chleb prosty, przygotowany na zakwasie i liściach kapusty. Zaczyn na chleb zrobicie ze 150 gramów mąki żytniej, takiej samej ilości letniej wody i niewielkiej ilości suszonych drożdży. Zaczyn należy przygotować dzień przed pieczeniem, by pięknie urósł w temperaturze pokojowej.

Z samego rana, następnego dnia, przygotujcie dużą miskę, do której wlejecie 300 mililitrów ciepłej wody i 2 gramy drożdży suszonych. Dodajcie zaczyn i wymieszajcie, by całość rozpuściła się w wodzie. Dodajcie 400 gramów mąki żytniej i 100 gramów mąki pszennej, a także sól. Wymieszajcie, by otrzymać jednolite ciasto. Następnie dodajcie dwie łyżeczki kminku bądź więcej, jeśli lubicie ten smak. Do tego chleba będzie pasować doskonale. Zacznijcie mieszać, by kminek wbił się w chleb. Zostawcie ciasto pod przykryciem na pół godziny. Znów wymieszajcie i odstawcie na godzinę. W tym czasie przygotujcie liście – umyjcie je i osuszcie. Wyłóżcie blaszkę papierem do pieczenia, połóżcie tam liście, a na nich uformowane bochenki. Znów przykryjcie je do wyrośnięcia – pół godziny wystarczy. Nagrzejcie piekarnik do 220 stopni i pieczcie przez 15 minut. Później obniżcie temperaturę do 200 i pieczcie kolejne 20 minut. Chleb należy studzić na kratce. 

 

Zobacz także:

Jak zrobić domowy chleb z dwóch składników? »

Posyp nim ziemniaki. Nie tylko podbije ich smak, ale i wzmocni twoją odporność »

Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi? »

Tak piecze sernik siostra Anastazja. Wychodzi cudownie puszysty i kremowy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Krupnik na golonce wieprzowej

Dzisiaj krupnik przygotowany na wywarze z gotowania golonki. Krupnik prosty w...

Odsłon: 380

30 min
5
Pieczywo Chleb zwykły na drożdżach

Mocno chrupiący chleb z wierzchu i wilgotny w środku, prosty, bez użycia wiel...

Odsłon: 188

30 min
7
>60 min
15

Polecane artykuły

0
Informacje Dodany do kawy, pomaga schudnąć. Zrób też schab, zupę lub sos z tą genialną przyprawą

Kardamon – genialna przyprawa z Indii – znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Nie dość, że doskonale podkreśla ona...

1
Informacje Likier z kukułek. Smak cukierków z dzieciństwa

Kojarzysz cukierki kukułki, czyli nadziewane karmelki? To kultowe polskie słodycze, które nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie każdy wie, ż...

2
Informacje Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Nie jest tajemnicą, że po 50. roku życia metabolizm spowalnia. Wiele pań w tym wieku zaczyna borykać się z nadprogramowymi kilogramami, oraz przykr...

4