Najlepsze przepisy na ogórki

Jak popcorn znalazł się w kinie?

Przekąski do seansu filmowego są zawsze mile widziane! Chipsy, chrupki, słone paluszki i chrupiący popcorn. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w kinie spożywa się popcorn? Poznaj odpowiedź i schrup słoną przekąskę w Dzień Popcornu!

Fot. 123RF/Picsel

Cyrkowe szaleństwo

Popcorn stał się popularną przekąską na takich wydarzeniach jak widowiska, cyrki i miejskie jarmarki. Ludzie, którzy oglądali artystów, chrupali popcorn i przyglądali się cyrkowcom, którzy jeździli na monocyklu, eksperymentowali z ogniem lub rozśmieszali publikę w stroju kolorowego clowna. Prażoną kukurydzę przewożono w przenośnych wózkach, co pozwalało być przy różnych atrakcjach tego samego dnia. W kinach panował teatralny spokój i hałaśliwa przekąska nie była mile widziana w eleganckiej sali, wyłożonej dywanami. Szczególnie wtedy, gdy puszczano niemy film z muzyką graną na żywo. Wraz z pojawieniem się filmów dźwiękowych w 1927 r. pozwolono na obecność tej przekąski podczas seansu.

Skąd pochodzi popcorn?

Popcorn znany był już wiele lat temu przez Azteków, którzy uprawiali kukurydzę. Do sprzedaży trafił natomiast pod koniec XIX wieku, wtedy właśnie wynaleziono maszynę do popcornu. Na początku XIII w. popcorn dotarł do Indian z Ameryki Północnej. W Europie znalazł się z pomocą żeglarzy, którzy sprowadzili go zza oceanu w XVI w. Największy przełom nastąpił w 1885 r., kiedy do użytkowania trafiła maszyna do robienia prażonej kukurydzy. Autorem maszyny był cukiernik Charles Cretors z Chicago. Kuleczki kukurydzy podgrzewano w maśle i smalcu. Mechanizm został zaprezentowany szerszej publiczności na światowych targach w 1893 roku. Uznano, że to rewolucyjny produkt. Niestety, tej metody nie utrzymano w tajemnicy, ale firma The C. Cretors & Company do dzisiaj należy do czołowych producentów prażonej kukurydzy. Dziesięć lat później, w 1895 r., odbyła się pierwsza projekcja filmowa. Już wtedy został wynaleziony kinematograf przez braci Lumiere.

Jak zrobić kinową przekąskę?

Najłatwiej pójść do sklepu i zakupić gotową paczkę z popcornem. Na rynku znajdziesz różne wersje tej przekąski: słoną, karmelową, maślaną, a nawet serową i paprykową. Niestety, gotowy produkt nie należy do zdrowych. Prażoną kukurydzę najlepiej wykonać samemu! Popcorn, podobnie jak wszystkie dania smażone, można łatwo przypalić, jeżeli temperatura będzie za wysoka, a tłuszcz nieodpowiedni. W tym przypadku warto zdecydować się na masło klarowane, olej kokosowy lub oliwę. Do wysokiego garnka wlej odpowiednią ilość tłuszczu, podgrzej a następnie wrzucić ziarenka kukurydzy.

W tym czasie zmniejsz ogień, aby popcorn się nie przypalił. Garnek szczelnie przykryj pokrywką. Po chwili usłyszysz charakterystyczny stukot strzelających ziarenek o pokrywkę patelni. Kiedy przekąska będzie gotowa? Jeżeli częstotliwość uderzeń zmniejszy się do 1-2 co kilka sekund.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Sięgnij po specjalne dodatki i stwórz własne wersje smakowe!

Popcorn maślany - rozgrzej garnek i rozpuść dużą łyżkę masła klarowanego. Dodaj ziarna kukurydzy, aż pokryją prawie całą powierzchnię dna. Nakryj garnek pokrywką i poczekaj, aż ziarenka popcornu zaczną strzelać. Zmniejsz temperaturę. Na koniec dodaj soli himalajskiej do smaku.
Popcorn curry - dodaj do garnka ok. 150 g masła, 2 łyżeczki sproszkowanego curry oraz ok. 1/4 łyżeczki soli. Rozpuść masło i całość wymieszaj. Gdy masło zacznie się pienić, zestaw z ognia. Gotowy popcorn umieść w wysokiej misce i polej rozpuszczonym masłem z curry.
Popcorn serowy - w rondelku o grubym dnie rozpuść masło, ok. 2-3 łyżek. Dodaj do niego starty parmezan i odrobinę rozmarynu. Całość wymieszaj i dodaj do gotowego popcornu.
Popcorn karmelowy - przygotuj 100 g masła, pół szklanki cukru, 2 łyżki miodu i płaską łyżeczkę sody. Na patelni roztop masło, cukier i miód. Całość mieszaj do rozpuszczenia. Dodaj sodę i energicznie wymieszaj ponownie i polej uprażony popcorn.
Maszynki do produkcji popcornu znajdziesz w sklepie Media Expert.

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety de volaille

Dzisiaj pyszne kotlety z wyciekającym masłem i rozpływającym serem żółtym. Py...

Odsłon: 163

15 min
8
Ciasta Ciasto budyniowe smerfowe

Budyniowce na petitkach to nasze ulubione ciasta. Trochę takie awaryjne, czyl...

Odsłon: 290

30 min
6
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Żar lejący się z nieba w trakcie letnich miesięcy nie sprzyja apetytowi. Warto w tym czasie stawiać na orzeźwiające potrawy, które pomogą nieco łat...

1
Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

10
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

8
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9