Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak pozbyć się fusów po kawie?
- Co zrobić z fusami po kawie?
Kawa kojarzy się przede wszystkim z solidnym zastrzykiem energii, gdy chcemy rano skutecznie się rozbudzić i poprawić sobie samopoczucie. Niektórzy wolą ją pić popołudniem, gdy zaczyna brakować im sił do dalszej pracy.
Niezależnie od pory spożycia, czarny napój może pozytywnie wpłynąć na zdrowie - poprawia krążenie, obniża poziom stresu i przyspiesza metabolizm. Należy jednak pamiętać, by nie pić zbyt dużo kawy - przyjmowanie nadmiernych ilości powoduje odwrotny efekt, czyli całkowite rozstrojenie organizmu.
Niektórzy wolą pić kawę rozpuszczalną, a inni - sypaną, która pozostawia na dnie filiżanki fusy. Ich zajadanie nie jest rozsądne i może skończyć się podrażnieniem żołądka, arytmią serca lub złym samopoczuciem. Co więc z nimi zrobić? I dlaczego lepiej nie wyrzucać ich do zlewu? Przekonaj się, czytając artykuł.
Zobacz: Dyniowe latte
Jak pozbyć się fusów po kawie?
Czy odruchowo wyrzucasz fusy po kawie do zlewu? Może po prostu myjesz filiżankę wraz z resztkami, które w niej pozostały? Niestety, to nie jest właściwy sposób na pozbycie się pozostałości po napoju. Nieefektywną metodą będzie również wsypywanie ich do muszli klozetowej. W obu przypadkach, po pewnym czasie, możesz zatkać rury odpływowe, a wtedy konieczne okaże się ich udrażnianie.
Fusy po kawie powinny zawsze trafiać do śmietnika, a dokładnie do pojemnika z odpadami bio (spożywczymi). To ten sam kosz, do którego wrzucamy herbaciane fusy, resztki warzywne i owocowe oraz zwiędłe rośliny. Jeśli obawiasz się, że fusy z kawy są mokre i w worku na śmieci pojawi się woda, po prostu wysyp je przed wyrzuceniem na sitko i dokładnie odciśnij z nadmiaru płynu (np. łyżeczką). Możesz też poczekać, aż same wyschną i dopiero wtedy wsypać do odpadów bio.
Sprawdź także: Nowy hit - bezbarwna kawa
Co zrobić z fusami po kawie?
Choć wskazaliśmy właściwy sposób na to, gdzie wyrzucać fusy po kawie, to zachęcamy też do... ich wykorzystania. Okazuje się, że resztki po czarnym napoju mogą przydać się w domu. Jeśli więc popierasz ideę zero waste, która zachęca do niemarnowania produktów spożywczych i wykorzystywania również pozostałości kuchennych, to z pewnością pomysły przypadną ci do gustu:
Zmiękczenie mięsa
Mało kto wie, że fusy z kawy zmiękczają mięso oraz czynią je kruchym i delikatnym. Zawierają one kwasy i enzymy, które są naturalnymi zmiękczaczami mięsa. Wystarczy, że dodasz fusy do panierki i wetrzesz dwie, trzy godziny przed smażeniem. Możesz też ponownie zaparzyć fusy, ostudzić gęstą papkę i na dzień przed pieczeniem, nasmarować nią mięso (jak marynatą).
Czyszczenie garnków
Fusy z kawy to również naturalny środek czyszczący. Jeśli nie lubisz używać chemii do usuwania zabrudzeń, z powodzeniem zastąpią ją właśnie kawowe pozostałości. Stosuj jedynie do gładkich powierzchni, ponieważ przy tych nierównych może wchodzić w szczeliny i tworzyć przebarwienia.
Fusy z kawy świetnie sprawdzą się choćby do czyszczenia naczyń lub zaschniętego na patelni czy garnku tłuszczu. Weź odrobinę gęstej papki i szoruj jak zwykle. Następnie spłucz dokładnie, zbierz fusy i wyrzuć je do śmietnika.
Sprawdź także: Przepis na pyszne ciasto kawowe
Neutralizator przykrych zapachów
Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, butów czy dłoni, możesz śmiało użyć fusów z kawy. Na początku dobrze wysusz resztki, potem wsyp je do przewiewnego woreczka i włóż do lodówki lub butów. Poczekaj, aż wchłoną przykry aromat. Przy brzydko pachnących rękach wystarczy jedynie wetrzeć w nie odrobinę fusów - dłonie zaczną pachnieć kawą.
Peeling do ciała
Fusy z kawy można stosować jako naturalny kosmetyk, nie tylko po to, by pozbyć się brzydkiego zapachu ciała. Domowy peeling pozwoli się zrelaksować, usunąć martwy naskórek i zregenerować skórę. Co więcej, kawa wykazuje też działanie ujędrniające i pobudzające ciało (wzmacnia przepływ krwi). Pięknie pachnie, pozwala ukoić nerwy i zaoszczędzić budżet.
Wystarczy, że zalejesz fusy ciepłą wodą, olejkiem kokosowym lub oliwą z oliwek i takie smarowidło wetrzesz w skórę, a po chwili spłuczesz. Na twarz możesz przygotować delikatną maseczkę na bazie fusów z kawy i białek, a do ust stosować peeling z fusów z dodatkiem nawilżającego miodu.
Nawóz do roślin
Może słyszałeś, że fusy z kawy to wspaniały nawóz do roślin. Około dwóch łyżeczek fusów zalej szklanką wody i taką miksturą podlej ukochane rośliny. W ten sposób odżywisz je w cenne mikroelementy, ponieważ fusy zawierają m.in. azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i chrom.
Fusów z kawy nie powinno się spożywać, ale można je wykorzystać na wiele innych sposobów. Jeśli ich nie potrzebujesz, pamiętaj, żeby wyrzucać je do odpowiedniego śmietnika.
Zobacz także:
10 sposobów na wykorzystanie fusów z kawy »