Spis treści:
Wrzesień i październik to miesiące, w których zbieramy orzechy włoskie. To bardzo zdrowa przekąska, która doskonale sprawdzi się w przeróżnych wypiekach, możesz zastosować ją również jako dodatek do wielu dań. W składzie orzechów znajdziemy zdrowe tłuszcze, błonnik pokarmowy, witaminę E, a także mnóstwo substancji mineralnych, takich jak: mangan, miedź, żelazo, fosfor, wapń czy cynk. Taki kompleks składników odżywczych rewelacyjnie wpływa na układ nerwowy, w tym pracę mózgu, wzmacnia kości i zęby, a także korzystnie wspiera układ krążenia i pracę serca, chroniąc je przed chorobami. Nie ma więc wątpliwości, że purella.pl/ powinny na stałe zagościć w naszym jadłospisie. Czy wiesz jednak, jak pozbyć się goryczy z orzechów włoskich?
Dlaczego orzechy włoskie są gorzkie?
Każdy, kto chociaż raz próbował orzechów włoskich, z pewnością uznał, że obok głębokich nut smakowych i lekkiej słodyczy, można wyczuć w nich lekką goryczkę. Warto pamiętać, że jeżeli zebrane lub zakupione przez ciebie orzechy są gorzkie, prawdopodobnie nieodpowiednio je obrałeś. To właśnie ich skórka odpowiada za gorzkawy posmak. Pamiętaj także, aby nie przechowywać orzechów zbyt długo, to również może niekorzystnie wpłynąć na ich smak. Odpowiednio zabezpieczone mogą postać w kuchennej szafce przez około rok. Należy umieścić je w szklanym lub plastikowym pojemniku, w ciemnym, chłodnym i suchym miejscu.
Jak pozbyć się goryczy z orzechów włoskich?
Jednym z najprostszych sposobów na pozbycie się skórki z orzechów włoskich będzie upieczenie ich w piekarniku. Wystarczy ułożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, a następnie piec w temperaturze 180 stopni przez około sześć do siedmiu minut. Możesz także podprażyć je przez kilka minut na suchej patelni lub zalać orzechy wrzątkiem. Taki zabieg w prosty i szybki sposób pomoże ci usunąć skórkę, która pod wpływem temperatury szybciej odejdzie. Jeszcze innym patentem jest gotowanie orzechów w mleku przez około pięć minut, co ma dodatkowo nadać im delikatniejszy smak.
Warto jednak pamiętać, że w orzechowej skórce kryje się wiele cennych substancji, w tym antyoksydanty. Pomagają one w walce organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, co więcej mają właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwzapalne oraz antynowotworowe.
Źródła: dietetycy.org.pl, purella.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »
To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »
Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »