Spis treści:
- Jakie właściwości ma surowy czosnek?
- Kto powinien jeść czosnek?
- Jak pozbyć się zapachu czosnku po jego zjedzeniu?
Jakie właściwości ma surowy czosnek?
Czosnek ma wiele właściwości zdrowotnych, jest nawet zatwierdzony jako lek przez Światową Organizację Zdrowia. Zawiera wszystkie witaminy z grupy B, a także witaminę C, mangan, selen, wapń i fosfor oraz allinę. Stąd właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe surowego czosnku. Może on też obniżyć ciśnienie krwi nawet o 10%, przez co zapobiega zawałom i udarom. Obniża też cholesterol i trawienie.
Surowy czosnek wykazuje też właściwości przeciwpasożytnicze, dzięki czemu pomaga zwalczyć pasożyty jelit. Wspomaga też przemianę materii oraz poprawia wygląd skóry.
Kto powinien jeść czosnek?
Czosnek spożywamy zwłaszcza w przypadkach infekcji. I słusznie, ten naturalny antybiotyk pomaga je zwalczać. Wszelkie syropy na jego bazie pomogą szybciej wrócić do zdrowia. Czosnek powinny jeść osoby chore na serce oraz te, które mają problemy z cholesterolem. Najlepiej jeść dwa, trzy ząbki dziennie, wtedy kuracja daje najlepsze efekty.
Mitem jest również to, że surowego czosnku nie powinny jeść matki karmiące piersią. Kiedyś uważano, że może to powodować kolki u dziecka. Dziś wiemy, że czosnek dziecku nie zaszkodzi, a mamie pomoże wspierać odporność. Natomiast kobiety w ciąży cierpiące na dolegliwości takie jak zgaga, powinny czosnku unikać. Może on nasilać te problemy.
Czosnku nie powinny jeść osoby z niskim ciśnieniem i chorobą zakrzepową, gdyż obniża on ciśnienie krwi. Choroby żołądka, jelit i wątroby także są przeciwwskazaniami do jedzenia czosnku. Nasili on objawy, podrażniając błony śluzowe.
Jak pozbyć się zapachu czosnku po jego zjedzeniu?
Czosnek obok swoich wielu zalet ma jedną wadę, powoduje długo utrzymujący się nieprzyjemny oddech. Jest to uciążliwe, zwłaszcza kiedy udajemy się “między ludzi”. Praca, sklep, winda czy nawet korzystanie z komunikacji miejskiej może stać się wtedy problemem. Na szczęście są triki, by sobie z tym poradzić. Oto kilka sposobów na to, by pozbyć się zapachu czosnku po jego zjedzeniu:
- żucie natki pietruszki; liści mięty, imbiru lub goździków;
- wypicie mleka lub zjedzenie jogurtu;
- zjedzenie cytrusów lub kwaśnego jabłka;
- wypicie herbaty zielonej lub miętowej;
- rozgryzienie ziarna kopru włoskiego, anyżu lub kawy.
- wypicie małej lampki wytrawnego wina gronowego.
Warto skorzystać z tych rad, bo jedzenie czosnku ma bardzo dużo zalet i szkoda, by jedna wada nas ich pozbawiała.
Źródła: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Najlepsze zboże dla cukrzyków i sercowców. Odmłodzi organizm i pomoże też schudnąć »
Jesienny kwiat. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »
Triumf zapomnianej herbaty zza wschodniej granicy. Jak przygotować Iwan czaj? »