Ewa_Gotuje

Jak przyrządzać ryby, żeby nie traciły właściwości odżywczych i witamin? Tylko w taki sposób

Zastanawiasz się, jak przyrządzać ryby, żeby nie traciły właściwości, które być może nie wpływają na walory smakowe, ale jak najbardziej mają znaczenie dla twojego zdrowia, dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu? Poznaj sposoby przygotowywania rybiego mięsa!

Najlepsze sposoby na przyrządzenie ryby | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Ryba wydaje się stosunkowo prostym w obróbce i przyrządzeniu mięsem. Ze względu na swoją delikatność, nie wymaga zbyt długiej obróbki termicznej, a co ważne — szybko chłonie zapachy i smak przypraw, którymi jest posypana lub macerowana. Jeśli jednak przyrządzisz mięso w nieodpowiedni sposób, musisz liczyć się z tym, że utraci ono wartości odżywcze ryb, a na to nie możesz sobie pozwolić. Poznaj wskazówki na temat przygotowywania rybiego mięsa, aby cieszyć się nie tylko jego smakiem, ale i zdrowotnym wpływem na twoje ciało! 

 Sprawdź także: Schab na grilla - co można zrobić ze schabu na grilla?

Wartości odżywcze ryb, czyli dlaczego warto je jeść? 

To, co z pewnością przekona cię do zmiany nawyków w kwestii przyrządzania rybiego mięsa, to wartości odżywcze ryb. Nie bez powodu mówi się, iż jedzenie ryb jest zdrowe. Są one bowiem źródłem bardzo łatwo przyswajalnego białka, które jest lekkostrawne, dlatego często właśnie po takie delikatne mięso sięgają również osoby starsze i dzieci. 

Co więcej, szykując rybę na obiad, możesz cieszyć się ze znajdujących się w jej mięsie aminokwasów, które dodatkowo zwiększają przyswajalność i biodostępność wspomnianego już wyżej białka. 

Kolejny aspekt to oczywiście witaminy — jest to w głównej mierze witamina D3, która odpowiedzialna jest za właściwe gospodarowanie wapniem i fosforem. Nie sposób nie wspomnieć również o składnikach mineralnych, takich jak selen, jod i fluor. 

Tym, czego miłośnicy ryb najbardziej potrzebują, są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a w szczególności kwas EPA oraz DHA. Możesz je znaleźć nie tylko w świeżych i wędzonych rybach, ale także w rybnych konserwach i innych przetworach wykorzystujących jako bazę mięso rybie. 

Właściwości ryb — jak wpływają na twój organizm? 

W jaki sposób jedzenie rybiego mięsa przyczynia się do ogólnej, długofalowej poprawy zdrowia i samopoczucia? Właściwości ryb to na pewno jeden z tych aspektów, który przekona cię do urozmaicenia swojej diety o kolejne przepisy z udziałem tego rarytasu. 

Przede wszystkim systematyczne spożywanie ryb jest metodą na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i utrzymanie go w normie. To także mięso, dzięki któremu łatwiej walczy się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca i tymi w obszarze układu krążenia. 

Polecane są ponadto osobom, które borykają się z chorobą wieńcową, która należy do chorób wysokiego ryzyka. Nie może ich zabraknąć również na talerzu pacjentów, u których z różnych względów zdrowotnych rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi. 

Ryby to też posiłek pacjenta z miażdżycą, czy wysokimi szansami (chociażby ze względów genetycznych) na zachorowanie na choroby nowotworowe. Mięso bogate w liczne wartości odżywcze jest także niezastąpione w diecie osób, które chcą wzmocnić swój układ odpornościowy, poprawić funkcjonowanie układu nerwowego, a tym samym wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie i nastrój. 

Jak przyrządzać ryby, żeby nie traciły właściwości? 

Przechodzimy do kluczowej części tego artykułu, z której dowiesz się, jak przyrządzać ryby, żeby nie traciły właściwości odżywczych ważnych dla twojego organizmu. 

Ryba smażona na tłuszczu roślinnym 

Jedną z metod jest smażenie na tłuszczu roślinnym. Ważne, aby zdecydować się na tłuszcz, na którego opakowaniu znajduje się informacja o wysokiej temperaturze dymienia. Gdyby była ona zbyt niska, oznaczałoby to, że taki olej może nie nadawać się do smażenia, a w procesie termicznej obróbki wytwarzałby toksyczne dla zdrowia substancje.  

Olej należy mocno rozgrzać i umieścić na nim kawałki ryby, dzięki czemu jej zewnętrzna część staje się chrupiąca, a wnętrze, które smażone będzie już na niższej temperaturze, zachowa swoje wartości odżywcze. 

Chcesz przyrządzić pyszną smażoną rybę? Opłucz jej niewielkie kawałki w wodzie i osusz z pomocą papierowego ręcznika. Przypraw solą i pieprzem oraz odrobiną soku z cytryny. Następnie rybę obtocz w szczypcie mąki i umieść na rozgrzanym oleju. Po obsmażeniu z obu stron ustaw średni ogień. Po kilku minutach ryba będzie gotowa do serwowania np. z surówką coleslaw i pieczonymi ziemniaczkami z koperkiem. 

Ryby pieczone 

Smaczna i zdrowa ryba to również ta pieczona. Nie jest trudna w przygotowaniu, a zachowuje praktycznie wszystkie swoje wartości odżywcze, w tym w szczególności witaminę D

Ryby przed pieczeniem należy oczyścić, osuszyć i potraktować odrobiną oleju lub masła. W kolejnym kroku możesz dodać zioła prowansalskie, sól, pieprz i umieścić w naczyniu żaroodpornym. Włóż je do rozgrzanego piekarnika do 200 stopni na około 10 minut. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś piekł rybę z ulubionymi dodatkami, jak np. ziemniaki, warzywa (czosnek, marchewka, kalafior, brokuły, fasolka szparagowa), które będą podstawą pysznego obiadu. 

Rybie mięso przygotowywane metodą sous vide 

Ciekawą metodą przygotowywania rybiego mięsa jest sous vide. Tak przyrządzona ryba zachowuje swoje wartości odżywcze, ponieważ podczas takiego próżniowego gotowania w hermetycznie zamkniętym worku ustalany jest określony zakres temperatur, w których mięso ma być poddawane gotowaniu. 

Ryba sous vide gotuje się w sosie własnym, można serwować ją z gotowanymi lub grillowanymi warzywami i ryżem. Zachowuje ona witaminy i minerały, ponieważ pozostają one częścią sosu, który wytwarza się podczas obróbki termicznej i zostaje w worku. Nie ulegają one ani wyparowaniu, ani wypłukaniu, ani zniszczeniu. 

Ryby grillowane 

Najlepszym sposobem na grillowanie ryb jest poddawanie ich obróbce w całości, jedynie z niewielkimi nacięciami po bokach. Dzięki temu będą aromatyczne, miękkie w środku i chrupiące z zewnątrz, lecz zawartość w postaci drogocennego, wartościowego, bogatego w witaminy i minerały płynu pozostanie wewnątrz ryby. Sposób ten pozwoli zachować w rybach, to co najcenniejsze, jeżeli będą one grillowane na przeznaczonych do tego tackach, bez stosowania sztucznych podpałek. Ruszt powinien być umieszczony nad ogniem, nie nad dymem. Poza tym sam grill musi być czysty, a na palenisku znajdować się musi wyłącznie węgiel drzewny. 

Przed grillowaniem postaraj się zamarynować rybie mięso, gdyż dzięki takiej marynacie jest ono odpowiednio chronione przed toksynami. W tym celu posłuż się jogurtem wymieszanym z sokiem z cytryny i olejem, a także przyprawami, takimi jak pieprz, oregano, czosnek lub tymianek. Nie dodawaj do grillowanej ryby miodu, gdyż znajdujący się w nim cukier podgrzany do odpowiedniej temperatury będzie źródłem toksycznych substancji. 

Gotowanie na parze 

Gotowanie ryb na parze umożliwia zachowanie praktycznie wszystkich substancji odżywczych w mięsie. Co więcej, ta metoda znacznie redukuje powstawanie szkodliwych substancji. To opcja dla osób, które podczas przyrządzania omawianego mięsa nie chcą sięgać po dodatkowe kalorie w postaci oleju i tłuszczów roślinnych, wspierając tym samym walkę z cholesterolem i ciężkostrawnością. Taka ryba świetnie smakuje przyrządzona z dodatkiem soli, pieprzu, startego imbiru i zestawu ulubionych gotowanych warzyw. 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »

Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »

Kasza ze śliwkami? Taki deser to ratunek dla jelit »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Zielone szparagi w cieście

Szparagi krótko smażone w cieście są chrupkie, soczyste, esencjonalne w smaku

Odsłon: 5936

15 min
14
Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 697

60 min
7
60 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0