Jak wyczyścić tłusty okap i filtry? Ta domowa metoda działa jak rozpuszczalnik

Jak wyczyścić filtry okapu kuchennego bez szorowania, nawet jeśli są mocno zabrudzone? Specjalna mieszanka domowych składników sprawi, że staną się błyszczące i zupełnie jak nowe. Poznaj najlepsze metody na pozbycie się brudu z wnętrza i zewnętrza okapu.

Jak wyczyścić okap kuchenny i filtry z tłuszczu? Najlepsze domowe metody | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mało kto lubi sprzątać, jednak - dla własnego zdrowia - trzeba to robić. Skąd się bierze tłuszcz na okapie kuchennym i jak go wyczyścić, zwłaszcza jeśli przez lata był zaniedbywany? Choć może wydawać się to zadanie niemożliwe do spełnienia, istnieje całkiem prosty sposób na odświeżenie sprzętu, którym dzieli polska gospodyni.

Sprawdź także: Dania z makaronem świderki. Hitowe przepisy na obiad, kolację i na imprezę

Skąd się bierze tłuszcz na okapie kuchennym?

Podczas gotowania powstaje duża ilość oparów - sam widzisz, jak znad garnków unosi się dym. Do okapu leci nie tylko para wodna, ale również mikroskopijne cząsteczki tłuszczu. Im częściej i więcej gotujesz, zwłaszcza tłustych potraw, tym więcej tłuszczu osadzi się na okapie kuchennym i sąsiadujących z nim meblach. Gdyby nie okap kuchenny, opary z tłuszczem już dawno pokryłyby kuchnię, tworząc nieprzyjemną i lepką warstwę brudu. Jak więc wyczyścić okap kuchenny i filtry z tłuszczu? Poznaj skuteczne domowe metody, które rozprawią się z każdym zabrudzeniem.

Jak wyczyścić okap kuchenny i filtry z tłuszczu - domowe metody

Czyszczenia wymagają filtry, ale również wnętrze okapu oraz sąsiadujące z kuchenką meble. Wnętrze wystarczy myć raz na miesiąc, ale filtry - już co tydzień. Warto o tym pamiętać, aby okap prawidłowo funkcjonował, a zabrudzenia nie przerodziły się w szkodliwe dla zdrowia substancje.

Jak wyczyścić wnętrze okapu, żeby pozbyć się tłustych plam? Do realizacji zadania będziesz potrzebował: letniej wody, płynu do mycia naczyń, suchej oraz wilgotnej ściereczki kuchennej, gąbki, szczoteczki do zębów, szczotki, rękawiczek ochronnych i śrubokrętu, który pozwoli ci rozmontować elementy okapu. Do wody wlej odrobinę płynu do mycia naczyń, przemieszaj i namocz gąbkę. Po kolei docieraj do coraz głębszych warstw twojego okapu. Do miejsc trudno dostępnych użyj szczoteczki do zębów. Nie zapomnij o bokach szafek, przylegających do okapu - je wyszoruj nawilżoną gąbką, następnie przetrzyj wilgotną, a potem suchą szmatką.

Jak wyczyścić filtry okapu kuchennego? Poznaj trzy niezawodne sposoby, dzięki którym uporasz się nawet z zaschniętym brudem:

1. Bez szorowania

Pierwsza metoda, z użyciem sody oczyszczonej, nie wymaga w ogóle szorowania. Sprawdzi się świetnie nawet w przypadku mocno zabrudzonych okapów, które nie były czyszczone od lat. Do jak największego garnka wlej wodę i wsyp ok. 80 g (opakowanie) sody oczyszczonej. Przemieszaj i zagotuj. Do wrzącego płynu włóż filtr i gotuj wodę przez ok. 20 minut. Następnie obróć - tak, aby filtr oczyścił się z każdej strony. Następnie opłucz go bardzo dokładnie pod bieżącą wodą, wysusz i z powrotem umieść w wyczyszczonym okapie. 

2. Umycie płynem

To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy okap czyszczą regularnie. Do szerokiej miski wlej wodę (tyle, aby pokryła leżący na płasko filtr), wciśnij ok. pięciu-siedmiu porcji płynu do mycia naczyń, przemieszaj i włóż filtr. Zanurz kilkukrotnie, „strząsając” osadzony brud. Pozostaw na ok. 20 minut, a po upływie tego czasu wyszoruj szczotką do całkowitego pozbycia się wszystkich zanieczyszczeń. Na końcu opłucz filtr pod bieżącą wodą, wysusz i przełóż z powrotem do czystego okapu.

3. Włożenie do zmywarki

Nie sądziłeś, że filtry z okapu można włożyć do zmywarki? To również świetny i przede wszystkim bardzo wygodny sposób na ich oczyszczenie z tłuszczu, ale tylko wtedy, gdy były one regularnie sprzątane. Wybierz program z najwyższą temperaturą mycia i poczekaj na efekty. Przed włożeniem filtrów do okapu, poczekaj, aż dobrze wyschną.

Źródło: Smaker.pl, YouTube @TakeLook

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Prosta dieta rozgrzewająca organizm. Stosuj przy problemach z tarczycą, metabolizmem i krążeniem »

Sadzimy czosnek, ale nie każdy się do tego nadaje. Rozwiąż zagadkę i znajdź podmienioną główkę »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
3
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 124

30 min
5
30 min
3
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 166

15 min
5
Ciasta Brzoskwiniowa nuta

Delikatne, subtelne ciasto , pięknie wygląda i super smakuje.

Odsłon: 149

60 min
7

Polecane artykuły

Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

5
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

1
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

326