Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Miód jest cennym darem natury. Pomaga walczyć z różnymi chorobami, zachować młodość i urodę, a do tego pysznie smakuje. Na rynku znajduje się wiele gatunków miodu, tylko jak wybrać ten właściwy?

Jaki miód jest najzdrowszy?    Fot. 123RF.COM/PICSEL


Rodzaje miodów

Miód dzielimy w zależności od tego, z jakiego surowca został wykonany. Wyróżniamy trzy grupy: nektarowe, czyli kwiatowe, spadziowe oraz mieszane. Istnieją także miody syntetyczne. Nie mają jednak korzystnych właściwości zdrowotnych, jedynie smakują i wyglądają podobnie jak miody naturalne.

Miód spadziowy, według hiszpańskich naukowców ma najwięcej przeciwutleniaczy, ze wszystkich rodzajów miodów i ma najsilniejsze właściwości bakteriobójcze. Jest idealny na dolegliwości górnych dróg oddechowych. Regularne spożywanie może zapobiec chorobom układu krwionośnego oraz miażdżycy.

Miód gryczany ma bardzo intensywny zapach kwiatu gryki i piekący smak. Ze względy na swoje właściwości odżywcze, jest zakwalifikowany tuz obok miodu spadziowego jako najbardziej wartościowy. Miód spadziowo-gryczany o zawartości 50 proc. nektaru z gryki i 50 proc. spadzi jest uważany za najlepszy miód do celów odżywczo-leczniczych. Miód gryczany zalecany jest osobom starszym, posiadającym problemy z układem krwionośnym i sercem. Rutyna zawarta w gryce oczyszcza i uszczelnia włoskowate naczynia krwionośne, czyniąc je elastycznymi i wytrzymałymi.


Jakie jeszcze dobroczynne właściwości ma miód? Kliknij!

miód


Miód wrzosowy jest ciemnym miodem o dosyć gorzkim smaku. Dzięki zawartości olejków eterycznych posiada bardzo silny naturalny zapach wrzosu. Miód wrzosowy nie jest najlepszym źródłem witamin, ale za to jest bogaty w enzymy i wolne aminokwasy. Sprawdza się znakomicie przy wspomaganiu leczenia przeziębień oraz grypy. Miód wrzosowy może być stosowany również w kosmetyce, jak maseczka upiększająca i wygładzająca.

dodaj przepisZnasz przepisy na zdrowe i pyszne dania, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!


Miód lipowy jest najpopularniejszym miodem spożywanym w Polsce. Pozyskanie czystego miodu nie jest łatwe, ze względu na rzadkość występowania lipy. Drzewa te najczęściej występują przy drogach, a pszczoły są bardzo wrażliwe na toksyny. Miód lipowy ma właściwości lecznicze, szczególnie dla górnych dróg oddechowych. Jedna łyżeczka miodu przed snem i problem z uporczywym nocnym kaszlem może być zażegnany. Miód ten ma jasną barwę, bardzo charakterystyczny zapach kwiatu lipy oraz ostry i piekący smak.

Miód rzepakowy charakteryzuje się barwą od białego do jasnożółtego. Posiada slaby aromat kwiatów rzepaku, a słodki smak jest przełamany lekką goryczą. Jest bardzo łatwo przyswajalny przez wątrobę i posiada właściwości detoksykacyjne. Najlepiej sprawdza się przy wyczerpaniu fizycznym i umysłowym. Wskazany jest dla osób z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Przyspiesza gojenie się nadżerek oraz pomaga w walce ze zgagą, wzdęciami i mdłościami.

Miód wielokwiatowy jest wytwarzany z różnych roślin uprawnych, kwiatów i ziół. Kolor jest zróżnicowany - od jasno- do ciemnobrązowego. Zapach jest zależny od zebranego nektaru. Miód wielokwiatowy wczesny jest bardzo łagodny w smaku, i cechuje się jasną barwą, natomiast późniejszy miód ma dużo ciemniejszy kolor, ma wyrazisty, piekąco, ostry smak. Bardzo dobrze się spisuje w walce z anemią oraz alergią.

Ale uwaga! Żadnego miodu nie podajemy dzieciom do 2. roku życia!


Pora na małe co nieco...

Miód możemy podawać w wielu formach i w każdej z nich smakuje wspaniale. Najlepiej miód spożywać z mlekiem lub herbatą godzinę przed posiłkiem. Jeżeli nie lubimy lub nie chcemy przyjmować miodu w postaci napoju, możemy zjeść bezpośrednio jedną łyżeczkę, jednak nie połykając od razu, a trzymając przez chwilę ustach, co spowoduje, że miód się lepiej wchłonie. A przy okazji można nacieszyć się jego wspaniałym smakiem.

Miód doskonale pasuje do różnego rodzaju marynat (szczególnie do sosów barbecue), mięs, sosów sałatkowych, no i oczywiście do ciast. Oto kilka ciekawych przepisów:

 

Ciasto kokosowe z miodem. Kliknij!

Sałatka z rukoli z miodem. Kliknij!

ciasto kokosowe z miodem

sałatka z rukoli z miodem

 

Papryka marynowana. Kliknij!

Miodownik. Kliknij!

papryka marynowana w miodzie

miodownik

 

Wątróbka z miodem. Kliknij!

Skrzydełka w miodzie. Kliknij!

wątróbka w miodzie

skrzydełka w miodzie


A jakie Wy macie pomysły na wykorzystanie miodu w kuchni?


Zobacz, jak zrobić miód z mniszka. Kliknij!

miód

Zobacz też: Syrop klonowyWłaściwości mniszka | Jedzenie, które poprawia nastrój

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Krewetki po azjatycku

Krewetki lubię pod każdą postacią i z każdą przyprawą. Można je robić na wiel...

Odsłon: 632

15 min
10
Desery Korzenne pierniczki

Moje świąteczne pierniczki robię na różne sposoby i z kilku przepisów. Oto os...

Odsłon: 29

>60 min
1
Dania główne Pieczony udziec z indyka

Po świętach gdzie królują postne potrawy, takie danie to coś przepysznego. Ch...

Odsłon: 69

>60 min
1

Polecane artykuły

Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

1
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

4
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2