E-book Wielkanoc

Jakich ziemniaków unikać?

Zielone ziemniaki i pomidory są nie tylko niedojrzałe, ale także trujące. Zawierają bardzo szkodliwe substancje - glikoalkaloidy.

Fot. 123RF/Picsel

Okazuje się, że zwykłe, jadane przez Polaków niemal codziennie ziemniaki, mogą być bardzo szkodliwe. Niektóre z nich zawierają dwa trujące glikoalkaloidy: solaninę i chakoninę. Te substancje to naturalne insektycydy i fungicydy - służą roślinom za środek odstraszający insekty, grzyby i zwierzęta. Jest ich najwięcej w niedojrzałych owocach, kwiatach i liściach. Dla nas są truciznami.

Jak uniknąć zatrucia ziemniakami?

Zawartość solaniny w ziemniakach zwiększa się z czasem, szczególnie jeśli są przechowywane w ciepłych i jasnych miejscach. Jej stężenie wzrasta jeszcze, kiedy bulwy zaczynają wypuszczać pędy, co zdarza się przy długim przechowywaniu.

Bataty - pyszna alternatywa dla ziemniaków. Kliknij!

ziemniaki

Takie ziemniaki trzeba naprawdę grubo obierać, gdyż trująca substancja gromadzi się przy skórce. To samo dotyczy wszelkich zielonych fragmentów. Pozbawiamy ziemniaki bardzo dokładnie wszystkich "oczek". Aby zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych, należy przechowywać te warzywa w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach albo w lodówce (7 st. C znacznie spowalnia produkcję solaniny). Już kilka zielonych lub kiełkujących ziemniaków może wywołać zatrucie u osoby dorosłej.

Solanina ani chakonina nie znikają po ugotowaniu ani upieczeniu - po ugotowaniu nadal w ziemniakach pozostaje ponad 90 proc. obu substancji, po 10 minutach smażenia na głębokim tłuszczu w bardzo wysokiej temperaturze - ponad 50 proc. Jedynym sposobem na pozbycie się ich, jest usunięcie części, w których jest ich najwięcej. To, czy w ziemniaku są trujące substancje, można poznać po wyglądzie (zielona skórka, pędy, "oczka") oraz po smaku (ziemniaki stają się gorzkie).

Pięć zastosowań obierków z ziemniaków Kliknij!

ziemniaki

Jak wyglądają objawy zatrucia?

Objawy zatrucia solaniną pojawiają się od pół godziny do dwunastu po zjedzeniu ziemniaków. W przypadku lżejszego zatrucia pojawiają się symptomy przypominające zatrucie pokarmowe, ale mogą pojawić się także poważniejsze objawy. Są to:

- biegunka,
- mdłości,
- wymioty,
- kolka,
- gorączka,
- rozszerzone źrenice,
- problemy z oddychaniem,
- arytmia,
- hipotermia,
- paraliż,
- śpiączka.

W przypadku silnego zatrucia konieczna może okazać się hospitalizacja. Odnotowano także przypadki śmiertelne, jednak tylko w przypadku osób źle leczonych i niedożywionych.

Jak szybko obrać ziemniaki? Kliknij >>

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Tort na 18 -tkę.

Tort przygotowany na ostatnią chwilę , prosty ze smacznym kremem śmietankowym...

Odsłon: 208

>60 min
1
Pieczywo Chleb bez wyrabiania z cebulką prażoną

Dziś poleca się mój nowy chlebek który wymyśliłam, chcecie przepis więc zapra...

Odsłon: 218

15 min
4
Przekąski Serkowa rolada z salmi

Ta roladka jest super propozycją na bardzo smaczną przekąskę. Nie jest trudna...

Odsłon: 146

30 min
3
30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Niedoceniania otoczka ziarna. Oczyszcza jelita niczym odkurzacz, reguluje poziom glukozy we krwi

Właściwości prozdrowotne otrębów są zdecydowanie niedoceniane. Produkt ten, który powstaje „przypadkiem", najczęściej podczas wyrobu mąki, dostarcz...

4
Informacje Jak szybko odświeżyć kilkudniową babkę wielkanocną? Jest na to doskonały patent

Babka wielkanocna jest obowiązkowym punktem na wielkanocnym stole w wielu polskich domach. Nie tylko ta sklepowa, ale również domowa babka wielkano...

0