Spis treści:
- Czy stosowanie folii aluminiowej jest zdrowe?
- Jakiej żywności nie wolno pakować w folię aluminiową?
- Czym zastąpić folię aluminiową w kuchni?
- Gdzie wyrzucać folię aluminiową?
Jeśli dotychczas nie zastanawiałeś się, jak stosować folię aluminiową do żywności, lepiej przeczytaj artykuł. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem będzie opakowanie jedzenia akurat tym produktem. Jeśli nie wiesz też, czym go zastąpić i gdzie wyrzucać folię aluminiową, wszystkie niezbędne odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Sprawdź także: Zimowy koktajl odchudzający z aromatem. Pijesz z przyjemnością, boczki znikają
Czy stosowanie folii aluminiowej jest zdrowe?
Folię aluminiową najczęściej wykorzystuje się do obróbki termicznej i przechowywania produktów spożywczych lub gotowych dań. Jej dwie powłoki - błyszcząca i matowa - pełnią odrębne funkcje. Pierwsza z nich - gromadzi ciepło (np. podczas pieczenia czy grillowania), a matowa - przepuszcza powietrze i pozwala na dłuższą konserwację potraw (np. w lodówce).
Choć jest bardzo popularna, wiele osób zastanawia się, czy stosowanie folii aluminiowej jest zdrowe? Opinie na ten temat są podzielone - niektóre źródła twierdzą, że w trakcie obróbki termicznej, gdy np. pieczemy mięso w folii, wytwarzają się niebezpieczne związki glinu. Te z kolei przenikają do żywności (wraz z bisfenolem A, czyli związkiem chemicznym często stosowanym przy produkcji metalowych puszek i opakowań do kontaktu z żywnością), a ich nadmierne spożycie może prowadzić do dolegliwości ze strony układu nerwowego, hormonalnego czy rozrodczego.
Jakiej żywności nie wolno pakować w folię aluminiową?
Choć zdania na temat tego, czy stosowanie folii aluminiowej jest zdrowe, są podzielone, lepiej zapamiętać, z jaką żywnością wchodzi ona w szczególnie niebezpieczną reakcję. Zagrożeniem dla zdrowia może być połączenie aluminium z kwaśnymi produktami. Nie warto więc do folii podczas pieczenia czy grillowania wkładać m.in. cytrusów, kiszonek lub pomidorów. Jeśli planujesz upiec rybę z cytryną albo mięso z pomidorami, przełóż je do naczynia żaroodpornego.
Zresztą nie tylko podczas podgrzewania cząstki glinu i bisfenolu A przenikają do jedzenia. Dzieje się to również podczas owinięcia folią chłodnego jedzenia, np. gotowych posiłków. Choć aluminium jest słabo przyswajalne przez ludzki organizm i w większości przez niego wydalany, wciąż może obciążać nerki. Jakiej żywności nie wolno pakować w folię aluminiową? Pamiętaj o kwaśnych produktach, ale także o sokach wydobywających się z warzyw czy owoców.
Czym zastąpić folię aluminiową w kuchni?
Jeśli więc chcesz zapakować pomidora, cytrynę czy ogórki, użyj do tego specjalnych pojemników. Czym zastąpić folię aluminiową w kuchni? Najlepiej sprawdzą się szklane słoiki czy opakowania i papierowe opakowania. Unikaj puszek i kartonów, które od środka są wyściełane warstwą folii. Plastikowe pudełka powinny z kolei zawierać odpowiednie certyfikaty jakości i użytych do ich produkcji materiałów. Jeśli chcesz mieć pewność, że do twojej żywności nie przedostają się szkodliwe substancje, po prostu najlepiej korzystaj ze szklanych lub papierowych opakowań.
Gdzie wyrzucać folię aluminiową?
Jak łatwo się domyślić, folia aluminiowa to w większości zwalcowane, stopione aluminium, czyli metal. Ta czysta obowiązkowo musi trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. A gdzie wyrzucać zabrudzoną folię aluminiową? Okazuje się, że do tego samego kosza - powinno się ją jednak wcześniej przemyć z resztek. Nietrudno więc zapamiętać zasady dotyczące segregacji tego odpadu.
Źródło: Smaker.pl, deccoria.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Dlaczego wieszamy orzechy włoskie na choince? Według wierzeń mają niezwykłe znaczenie »
Śledzie po grecku zawsze robią furorę. Ewa Wachowicz zapewnia: wszystkim smakują »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »