Whisky uznawana jest za trunek dla zamożnych gentlemanów. Wysokoprocentowy alkohol faktycznie nie należy do najtańszych. Sprawdź ranking najdroższych whisky 2022 roku. Dowiedz się, co wpływa na wysoką cenę i jakość tego produktu.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Historia whisky, sięgająca aż VII wieku n.e., jest niezwykle ciekawa, a jej głęboka barwa i aromaty zachwycają niejednego konesera alkoholu. Przekonaj się, które okazy szlachetnego trunku znalazły się na liście najdroższych whisky 2022 roku. Co takiego w sobie kryły i czym wyróżniły na tle innych?

Sprawdź także: Kryzys musztardowy - czy stanie się towarem deficytowym?

Co to jest whisky?

Whisky (w pisowni irlandzkiej i amerykańskiej whiskey) produkowana jest głównie w Irlandii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To alkohol spirytusowy, który powstaje z destylacji zacieru zbożowego. Następnie poddawany jest leżakowaniu w drewnianych beczkach (głównie dębowych), w których dojrzewa i nabiera bogatego aromatu oraz głębokiego, brunatnego koloru. 

Najprawdopodobniej pochodzi z Irlandii, gdzie już w VII wieku n.e. wyrabiali ją mnisi. Alkohol, produkowany z jęczmienia, określano wtedy aqua vitae, czyli wodą życia, ponieważ służył głównie do celów leczniczych. Dezynfekował, łagodził dolegliwości układu pokarmowego i uśmierzał ból. Współczesna nazwa przyjęła się dopiero w 1736 roku.

Najpopularniejsze rodzaje whisky

Jeśli jesteś miłośnikiem whisky, pewnie znasz doskonale różne jej rodzaje. Gatunków tego alkoholu jest sporo, ale poznaj najważniejsze z nich. Zanim odkryjesz najdroższe whisky 2022 roku, przeczytaj, czym różnią się od siebie.

W każdym kraju, w którym produkowana jest whisky, nieco w inny sposób się ją przygotowuje:

  • szkocka: dzieli się na tzw. single malt (przygotowana w 100 proc. ze słodu jęczmiennego, np. Laphroaig lub the Balvenie) i blended (tworzona ze zmieszanych zbóż, np. Grant's,  Ballantine’s, Johnnie Walker czy Chivas Regal). Szkoci wędzą jęczmień w torfowym dymie, dlatego warto doszukiwać się w tym alkoholu charakterystycznego dymnego i ziemistego posmaku oraz aromatu,
  • irlandzka: dojrzewa przez co najmniej trzy lata i jest trzykrotnie destylowana, produkowana wyłącznie ze słodu jęczmiennego (np. Jameson czy Bushmills),
  • amerykańska: whisky przygotowana jest zazwyczaj z kukurydzy, ale również żyta, pszenicy czy jęczmienia. Dojrzewa co najmniej przez dwa lata w nowych, dębowych beczkach. Wyodrębnia się kilka rodzajów: bourbon (pochodzący z Kentucky), Tennessee Whiskey i te z pozostałych stanów, np. z Ohio czy Nowego Orleanu. Przykładami amerykańskiej whisky są m.in. Jim Beam i Jack Daniel’s,
  • japońska: whisky pochodząca z Japonii zyskuje coraz większą popularność. Produkowana dopiero od 1924 roku, zbliżona jest do tej szkockiej, zblendowanej. Najpopularniejsze przykłady to: Nikka i Yamazaki. 

Ranking najdroższych whisky 2022 roku

Które whisky są najdroższe i najbardziej cenne? Poniższa lista to zestawienie trendów panujących wśród miłośników tego alkoholu. Co ciekawe, wszystkie pozycje, które znalazły się w rankingu to minimum 50-letnie single malt (czyli w 100 proc. jęczmienne whisky). Za ich produkcję odpowiadają tylko trzy destylarnie, czyli szkocka Macallan oraz japońskie Yamazaki i Karuizawa

Jedną z najdroższych whisky na świecie jest Karuizawa 1960, 52-Year-Old: The Dragon - ponad 50-cioletnia whisky single malt z Japonii, której nazwę tłumaczy się jako smok. To najstarszy trunek pochodzący z destylarni Karuizawa, działającej od 1956 do 2011 roku. Rozlano ją jedynie do 41 oryginalnie zaprojektowanych butelek, które teraz cieszą kolekcjonerów wykwintnych trunków. Do każdej z nich dołączono rzeźbioną zawieszkę smoka, czyli netsuke. Cena za butelkę wynosi 312,2 tys. dolarów.

Kolejną whisky w rankingu jest Yamazaki, 50-Year-Old. W 1899 roku zaledwie dwudziestoletni Shinjirō Torii postanowił założyć firmę. W ten sposób powstał koncern Suntory, który odpowiada za destylarnię, w której produkuje się japońską whisky Yamazaki. 50-letni alkohol, leżakowany w beczkach wykonanych z dębu mizunara, rozlano do zaledwie 50-ciu butelek. Jego cena wynosi 343,3 tys. dolarów za butelkę.

Jeszcze droższą whisky jest Yamazaki 55-Year-Old - najstarsza whisky pochodząca z destylarnii Yamazaki w Japonii. Występuje tylko 100 sztuk tego trunku, który przybiera nieco owocowy aromat. Alkohol trzymany jest przez cztery lata w beczkach wykonanych z dębu mizunara, a następnie przez 51 lat - w beczkach z białego dębu. Najwyższa cena, jaką zaoferowano na aukcji za tę butelkę Yamazaki, wynosi 789,5 tys. dolarów.

Wszystkie pozostałe alkohole, które znalazły się w rankingu najdroższych whisky na świecie wytwarzane są przez szkocką destylarnię The Macallan. Co więcej, wszystkie pochodzą z tego samego roku, czyli 1926 i różnią się etykietami, liczbą wyprodukowanych egzemplarzy i aromatami:

  • The Macallan 1926 60-Year-Old Peter Blake oraz The Macallan 1926 60-Year-Old Valerio Adami - 60-letnie szkockie whisky single malt, których rozlano jedynie 40 butelek. Ponad połowę z nich destylarnia podarowała stałym klientom. Etykiety na butelkę tworzyli dwaj malarze - Peter Black (autor m.in. okładki płyty zespołu The Beatles) oraz Valerio Adami (tworzący w stylu pop-art). Cztery sztuki wybornej whisky trafiły później na aukcje i zostały sprzedane za rekordowe kwoty. Najwyższa cena wyniosła 1,1 mln dolarów.
    .
  • The Macallan 1926 60-Year-Old Michael Dillon - 60-letnia szkocka whisky, rozlana do 40. butelek. Jedną z nich własnoręcznie wykonał Michael Dillon - irlandzki malarz, artysta i dekorator. Namalował on wizerunek Domu Wielkanocnego Elchies, który należy do destylarni Macallan. Za takie swoiste dzieło sztuki, kolekcjoner podczas aukcji zapłacił aż 1,4 mln dolarów!
    .
  • The Macallan 1926 60-Year-Old Fine and Rare - jedną z najdroższych whisky na świecie jest inny okaz z kolekcji The Macallan. Destylowana w 1926 roku, butelkowana w 1986 i z piękną, staromodną etykietą. Pozostało jedynie 12. butelek tego trunku, dlatego jego wartość ciągle rośnie. Nazwa alkoholu, którą tłumaczy się jako „dobra i rzadka" jest dość wymowna. Od lat jest jednym z najdroższych i najchętniej poszukiwanych przez kolekcjonerów okazów whisky. W latach 80. butelka kosztowała 5000 funtów, w latach 90. - już 12000 funtów, w 2018 roku - 1,2 mln funtów (1,4 mln dolarów), a w 2019 roku - została sprzedana za prawie 2 mln dolarów.

Choć ceny najdroższych whisky na świecie przyprawiają o zawrót głowy, to miłośnicy tego trunku są w stanie wydać naprawdę ogromne sumy, aby posiadać w swojej kolekcji najcenniejsze okazy. Zachwyca ich pochodzenie, barwa oraz wyrazisty posmak alkoholu.

Pamiętaj, że nadmierne spożywanie alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Pij odpowiedzialnie.

Zobacz także:

Orzechówka: Jakie ma właściwości? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Omlet ze szpinakiem

Omlety to moje ulubione śniadanie na ciepło. Przygotowuję je z różnymi dodatk...

Odsłon: 56

15 min
3
Dodatki Wiosenny sos kanapkowy

Łagodny sos jogurtowo-majonezowy z wiosennymi dodatkami: rzodkiewką, szczypio...

Odsłon: 54

15 min
4