Fot. 123RF/Picsel
Czarna rzepa nazywana też czarną rzodkwią, to roślina jednoroczna, osiągająca wysokość do 70 cm. Jej kwiaty posiadają liliową barwę, liście układają się w rozety, a jej jadalną część stanowi korzeń. Czarna, pokryta skorupką, bulwa kryje w sobie biały miąższ o ostrym smaku.
Warzywo to stanowiło istotny element diety naszych rodaków od czasów piastowskich. Można było ją znaleźć niemal w każdym gospodarstwie i na każdym talerzu. Dopiero w XIX wieku rzepa została wyparta przez ziemniaki. Obecnie nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością. Warto jednak przypomnieć sobie o rzepie, gdyż w zaskakujący sposób może wpływać na nasz organizm.
Moc czarnej rzepy
Czarna rzepa jest źródłem wielu naturalnych cukrów, enzymów, witamin oraz minerałów. Zawiera cynk, fosfor, magnez, potas, wapń a także żelazo, fluor, mangan i siarkę. Do tego posiada związki o działaniu antybiotykowym i odkażającym.
Warto wiedzieć, że jedząc czarną rzepę dostarczamy do organizmu cenną witaminę C oraz B1, B2 a także B3. Można więc śmiało stwierdzić, że jest świetnym uzupełnieniem diety, szczególnie teraz, w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę.
Czarna rzepa w kosmetyce
Czarna rzepa posiada również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej znajdziemy ją w składzie preparatów do włosów. Maski kosmetyczne lub wcierki zawierające w składzie wyciąg z tej rośliny, doskonale sprawdzają się w przypadku szybko przetłuszczających się włosów. Normują bowiem pracę gruczołów łojowych.
Aby zapobiec wypadaniu włosów, poleca się wypijanie jednej szklanki soku z czarnej rzepy. Składniki zawarte w tej roślinie polepszają krążenie krwi w skórze głowy oraz pobudzają cebulki włosowe do wzrostu.
Warto również sięgać po maseczki do twarzy przygotowane z czarnej rzepy. Pielęgnują cerę wrażliwą oraz problemową, a tonik z soku rzepy usuwa trądzik, zaskórniki i przebarwienia.
Inne właściwości czarnej rzepy
Wyciąg z czarnej rzepy odkaża układ pokarmowy. Jest skuteczny w leczeniu zaparć, posiada silne działanie moczopędne oraz odtruwające. Dodatkowo polepsza perystaltykę jelit, co pomaga usunąć nadmierną ilość gazów z organizmu.
Sprawdza się także przy leczeniu kaszlu, kamicy moczowej oraz anemii. Poprzez właściwości detoksykacyjne, wpływa na funkcjonowanie wątroby. Ułatwia jej regenerację oraz zwiększa wydzielanie żółci.
Wysoka zawartość potasu w czarnej rzepie, pomaga utrzymać w ryzach poziom ciśnienia krwi. Poprzez blokowanie uszkodzeń krwinek czerwonych oraz zwiększenie dopływu tlenu do krwi, pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy a także może stanowić uzupełnienie leczenia żółtaczki.
Jak wykorzystać rzepę w kuchni?
Rzepę można wykorzystać jako składnik sałatek, surówek lub nawet w kompozycji ze słodkimi owocami jak jabłka. Nadaje się do pieczenia, gotowania, faszerowania jak również do puree.