Spis treści:
Problemy z zasypianiem to codzienność wielu z nas. Przyczyną z reguły jest przewlekły stres, zażywane leki, lub zła higiena snu. Rozwiązaniem może być wyeliminowanie czynników zaburzających prawidłowe zasypianie, wizyta u specjalisty oraz zastosowanie naturalnych sposobów na wyciszenie i poprawienie jakości snu. Możesz sięgnąć między innymi po oliwę z szałwii na dobry sen. O tym, jak działa, jak ją zrobić i jej używać opowiemy w poniższym artykule.
Sprawdź także: Remedium na zimowe infekcje, kaszel i zatkany nos. Jak zrobić syrop sosnowy?
Właściwości szałwii
Szałwia kryje w sobie szereg właściwości prozdrowotnych, ma działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i detoksykujące, świetnie radzi sobie z infekcjami, pomaga przy anginie, zapaleniu jamy ustnej, gardła, czy dziąseł. Przyczynia się do obniżenia zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, dlatego polecana jest diabetykom, oraz osobom borykającym się z insulinoopornością. Może być stosowana przy bólach brzucha lub problemami trawiennymi. Korzystnie wpływa także na kuracje stosowane przy leczeniu chorób wątroby.
Okazuje się, że szałwia lekarska dodana do oliwy z oliwek ma właściwości kojąco wpływające na układ nerwowy, wycisza, łagodzi stres i napięcie. Nie tylko może ułatwiać zasypianie, ale i pozytywnie wpłynie na jakość snu, zapobiegając wybudzaniu w nocy.
Jak zrobić oliwę z szałwii?
Do przygotowania szałwiowej oliwy na dobry sen, będziesz potrzebować: dwóch łyżek rozdrobnionej szałwii oraz niecałą szklankę oliwy z oliwek. Warto pamiętać, aby używać jedynie oliwy z pierwszego tłoczenia.
Zacznij od wsypania szałwii na gęste sitko lub gazę, ułóż je nad naczyniem ze wrzątkiem. Tak, aby nie dotykało wody, a jedynie podgrzewało się w parze. Odczekaj kilka minut. Następnie podgrzany susz przełóż do czystego, wyparzonego słoika. Dolej oliwę z oliwek. W garnku zagotuj wodę, wyłącz grzanie, a następnie wstaw do niej przygotowane naczynie z oliwą szałwiową. Odstaw na trzy godziny. Oliwę maceruj przez minimum tydzień, najlepiej jednak potrzymać ją do czternastu dni. Po tym czasie oliwę przelej do czystej i wyparzonej butelki z ciemnego szkła. Tak przygotowaną oliwę szałwiową przechowuj w chłodnym miejscu.
Zastosowanie oliwy z szałwii
Oliwę z szałwii możesz stosować do użytku zewnętrznego. Przed pójściem spać należy natrzeć nią twarz, czubek głowy, a także dłonie i stopy. Taki zabieg pielęgnacyjny nie tylko cię wyciszy i pomoże ci zasnąć, ale i zadba o twoją skórę. Oliwę możesz stosować także do codziennych potraw, sałatek, makaronów, czy ryżu.
Źródła: sekrety-zdrowia.org, izielnik.pl, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Łącz z ciepłym mlekiem albo kawą. Kilogramy polecą w dół, cholesterol też »
Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion »
Pij szklankę dziennie. Metabolizm przyspieszy, wystające boczki rozpłyną się w powietrzu »