Fot. 123RF/Picsel
Ogórki kiszone to idealna opcja przekąskowa zarówno w lecie, jak i podczas sezonu zimowego.
Dzięki dobrej dostępności tego warzywa na półkach sklepowych ogórki kiszone będą zawsze w zasięgu twojej ręki.
Aby delektować się ich pełnym smakiem, należy je najpierw w odpowiedni sposób przygotować, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. W internecie można znaleźć wiele interesujących artykułów z pomysłami na ogórki kiszone. Przepisy różnią się między sobą dodatkami, jakie wkładamy do słoika razem z warzywami, oraz proporcjami zalewy. Czym kierować się podczas kiszenia ogórków?
Jak kisić ogórki: podstawowe zasady
Ogórkowa baza
Kluczowym elementem podczas przygotowywania tej chrupkiej potrawy jest wybór samych ogórków. Jako że jest to produkt bazowy dla pełni smaku kiszonki, warto postawić na ogórki pochodzące ze sprawdzonego źródła. Najlepiej, jeśli wybrane przez ciebie warzywa pochodzą z twojego domowego ogródka.
Zapomnij o ogórkach, które zostały przenawożone oraz takich, które są zbyt duże. Ich gabaryty mogą niestety świadczyć o wolnych przestrzeniach w środku warzywa, przez które kiszonka może stracić swój apetyczny smak. Warto zainwestować w niewielkie ogórki, które łatwo będzie włożyć do słoika.
Podstawa zalewy
Oprócz wielu ważnych dodatków, które decydują o smakowitości ogórków kiszonych, powinieneś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wody. Jakiej użyć do rytuału kiszenia ogórków? Czystej i przegotowanej. Unikaj wlewania do słoików wody prosto z kranu, ponieważ wysoka zawartość chloru może zwyczajnie zrujnować końcowe efekty kiszenia.
Słoiki
Kiszenie ogórków nie należy do najprostszych. Nawet odpowiednio dobrane naczynie ma tutaj ogromne znaczenie. Pamiętaj o dokładnym umyciu oraz wyparzeniu słoików, w których będziesz kisić ogórki. Zamykaj je nakrętkami pozbawionymi rdzawego nalotu, bo nawet jego odrobinka może mieć niekorzystny wpływ na efekt końcowy. Układaj ogórki możliwe jak najbliżej siebie, a zalewając warzywa, upewnij się, że płyn przykrywa je w całości. W tej sposób unikniesz rozwoju pleśni.
Czas kiszenia ogórków
Jeśli porównasz czas oczekiwania na te kiszonki z czasem przygotowania innych przetworów, nie jest on wcale taki długi. Na smaczną kiszonkę będziesz musiał poczekać od dwóch do trzech tygodni. Pamiętaj jednak, że przez cały ten okres słoiki z ogórkami powinny znajdować się w chłodnym i ciemnym miejscu.
Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!
Jak kisić ogórki, żeby były twarde?
Twoje ulubione kiszone ogórki to takie, które po nagryzieniu zalewają kubki smakowe przepysznym i zdrowym warzywnym sokiem? Mamy na to sposób! Sekret tkwi w dobraniu odpowiednich przypraw, które bezpośrednio wpływają na konsystencję twoich ogórków.
Jak je wybrać? To bardzo proste. Do podstawowego zestawu przypraw zapewniających twardość wchodzi aromatyczny czosnek, wiązanka łodyg kopru, korzeń chrzanu oraz kilkanaście ziarenek gorczycy. Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Spróbuj dodać do nich również liście wiśni, dębu, czarnej porzeczki, a nawet winogron.
Dodatek powyższej mieszanki liści nie tylko zapewni świetną twardość przekąski, ale również pozwoli wydobyć całe spektrum walorów smakowych z ogórków. Możesz również dodać do nich liście malin, które dodatkowo podbiją lekko owocowy i wytrawny smak ogórków.
Lubisz jędrne ogórki kiszone? Przepisy często podpowiadają, że warzywa można moczyć przez ok. 60 minut w zimnej wodzie przed kiszeniem, dzięki czemu nie wypiją one zbyt dużo zalewy i pozostaną chrupkie.
Ile soli do ogórków kiszonych?
Twoim odwiecznym problemem podczas przygotowywania ulubionej przekąski jest zagwozdka, ile soli do ogórków kiszonych? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zastanowić się, jakiego produktu do posolenia zalewy chcesz użyć.
Na rynku dostępnych jest wiele opcji, w tym sól kuchenna, morska, himalajska, a nawet smakowa, dzięki której uzyskasz pełniejszy smak ogórków, np. czosnkowy.
Ogólne zasady dotyczące dodawania soli do tej ogórkowej przekąski mówią, że należy dodać od jednej do półtorej łyżki stołowej soli na każdy litr przygotowanej zalewy. Wydaje się dużo? Tak naprawdę to idealna objętość, aby wydobyć pełny i soczysty smak ogórków. Uważaj jednak, aby nie przesolić swoich kiszonek. Tylko w ten sposób unikniesz niemiłej niespodzianki podczas częstowania gości.
Smaczny wariant: ogórki małosolne
Nie lubisz ogórków kiszonych i preferujesz wersję małosolną? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie taki wariant przygotować. Nie musisz się martwić, ponieważ proces samego przygotowania nie wiele różni się od ogórków w wersji kiszonej. Przygotowując ogórki małosolne, postępuj dokładnie tak samo, jak w przypadku ogórków kiszonych. Ta opcja będzie idealna dla osób, które nie mogą się doczekać, aż ich przetwory będą gotowe do spożycia. Dlaczego? Ponieważ przygotowanie ogórków małosolnych zajmuje o wiele mniej czasu, aniżeli kiszenie. Ogórki małosolne są gotowe do podania na stół już po 3 dniach od momentu włożenia warzyw do słoika.
Co różni te dwa rodzaje ogórków? Przede wszystkim smak. Ogórki małosolne charakteryzuje posmak surowych warzyw i brakuje im intensywnej kwaśności, jaką otrzymasz w procesie kiszenia. Będą idealnym dodatkiem zarówno do śniadaniowych kanapek, jak i duszonych mięs, makaronu, sałatek, a nawet ryb.
Jak rozpoznać, kiedy ogórki kiszone są zepsute?
Po wyjęciu z lodówki twoje ogórki kiszone mają biały kożuch? To znak, że lepiej, jeśli wylądują w śmietniku niż na twoim stole. Oprócz białego nalotu istnieje jeszcze kilka przesłanek świadczących o tym, że przetwory straciły przydatność do spożycia.
Kiedy ogórki kiszone są zepsute? Pierwszym sygnałem, który powinien dać ci do myślenia, że coś jest nie tak, jest dziwny zapach po otwarciu słoika. Gdy twój nos podpowiada ci, że coś tu nie gra, wyjmij jednego ogórka na talerz i sprawdź, jaką ma konsystencję. Jeżeli kiszonka łatwo rozpada się pod palcami, to znak, że nie nadaje się do spożycia.
Pamiętaj również, żeby nie pomylić ładnego białego nalotu kiszonych ogórków ze wspomnianym już białym kożuchem. Ten drugi jest z pewnością pleśnią, która może doprowadzić nawet do ciężkiego zatrucia pokarmowego. Jeśli natomiast twoje ogórki charakteryzują się białym nalotem, a podczas otwierania z naczynia ulatuje delikatny gaz, oznacza to, że możesz śmiało je wcinać i poczęstować resztę domowników. Ten charakterystyczny gaz, wydobywający się z wody podczas otwierania słoika, to pracujący kwas mlekowy, który wpływa na proces kiszenia ogórków.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!