Kompot z suszu nie taki straszny

Kompot z suszu dla wielu osób, delikatnie mówiąc, nie jest ulubionym daniem na wigilijnym stole. Szczególnie nie lubią go dzieci oraz osoby wrażliwe na intensywne smaki i zapachy. Znaleźliśmy sposoby na poprawę jego smaku oraz ciekawy napój "na zastępstwo".

Kompot z suszu może być prawdziwą zmorą, szczególnie dla maluchów. / 123rf.com


Wiele osób broni kompotu z suszu przede wszystkim ze względu na jego właściwości wspomagające trawienie. Jest idealny do picia w trakcie spożywania ciężkostrawnych potraw. Pozwala na skuteczne uporanie się z problemami żołądkowymi, dość częstymi po obfitej kolacji wigilijnej (w tym artykule sprawdzisz, jak ich uniknąć).

Tradycyjny kompot z suszu składa się z:

- 200 g suszonych śliwek,
- 200 g suszonych jabłek,
- 200 g suszonych moreli,
- 100 g rodzynek,
- kilku goździków,
- 1 łyżeczki cukru,
- 1/2 łyżki cynamonu,
- 1 łyżki miodu,
- 4 litrów wody.

Przygotowanie:
Suszone owoce moczymy we wrzącej wodzie i zostawiamy na noc. Następnego dnia odcedzamy je, zalewamy 4 litrami wody, dodajemy goździki, miód, cynamon, cukier i gotujemy ok. 1 godzinę. Kompot podajemy lekko ciepły.

Nietradycyjny susz

Jeśli komuś przeszkadza specyficzny, "przydymiony" smak kompotu, warto zdecydować się na kompot z suszu z cytryną. Dzięki cytrynie smak zostanie zneutralizowany, co pozwoli na wypicie suszu ze smakiem. Przepis z cytryną wygląda nieco inaczej niż tradycyjny. Potrzebujemy do niego:

- 2 opakowań po 190 g suszu (gruszki, śliwki, jabłka) bez dodatku wędzonki,
- ok. 5 goździków,
- 1 cytryny,
- 1 pomarańczy,
- 4-5 ziaren kardamonu,
- 2 dużych łyżek miodu, 
• odrobiny cynamonu w proszku,
- 3 litrów wody.

Przygotowanie:
Nasiona kardamonu rozkruszamy na desce za pomocą noża, a następnie dodajemy wraz z goździkami do garnka z 3 litrami zimnej wody. Dodajemy łyżkę miodu, dwa opakowania suszu oraz cynamon do smaku. Wszystko zagotowujemy. Od czasu do czasu mieszamy. Dokładnie umytą cytrynę i pomarańczę sparzamy. Za pomocą obieraczki do warzyw zcieramy duże kawałki skórki z cytryny i połówki pomarańczy. Gdy kompot się zagotuje, wrzucamy skórki cytryny. Kawałki skórki pomarańczy skręcamy w dłoniach nad garnkiem i miażdżymy, aby uwolniły się olejki eteryczne i dopiero wrzucamy je do kompotu. Następnie dodajemy kolejną łyżkę miodu do smaku. Wszystko mieszamy.

Dobrym sposobem na to, aby pozbyć się problemu kompotu z suszu podczas wigilijnej kolacji, jest przygotowanie innych napojów, po które będzie można sięgnąć w razie, gdyby susz jednak nie smakował.

Pyszna alternatywa dla suszu

Ciekawą alternatywą dla suszu jest kompot z fig. Należy jednak zabrać się za jego przygotowanie na dzień przed Wigilią, aby kompot zdążył nabrać odpowiedniego smaku. Do przygotowania kompotu z fig będziemy potrzebowali:

- 250 g suszonych fig,
- 250 g suszonych śliwek,
- 1 cytryny,
- 1 szklanki cukru,
- kawałka cynamonu.

Przygotowanie:

W dwóch naczyniach zostawiamy na noc do moczenia osobno śliwki i figi. Następnego dnia zagotowujemy osobno dwa kompoty, dodając do nich cytrynę, cukier i cynamon. Po ugotowaniu płyny mieszamy. Gotowy kompot podajemy wystudzony.

Wigilia w wersji light. Kliknij!

Wigilia w wersji light

Justyna Kruk/Smaker.pl

Jak udekorować stół wigilijny?

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 22

15 min
1
Dania główne Danie z bobu i młodych ziemniaków

Bób jest u nas bardzo lubiany, więc kiedy nadchodzi pora korzystamy z niego,...

Odsłon: 41

30 min
2
30 min
2
Dania główne jarzynowy torcik

Jarzynowy torcik to kompozycja składająca się z kalafiora, brokuła i marchewk...

Odsłon: 73

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25